czwartek, 3 maja 2018

Dobrych wywiadów nigdy dość czyli kilka interesujących i inspirujących rozmów do obejrzenia

Odkąd pamiętam uwielbiałam czytać i oglądać wywiady. Zawsze uważałam, że jeżeli rozmowa jest dobrze przeprowadzona, a dziennikarz kompetentny i przygotowany to można się dużo dowiedzieć o człowieku, który jest  jej bohaterem. Dlaczego ? Bo on sam z siebie  mówi wtedy rzeczy, których nie powiedziałby gdyby nie czuł się swobodnie. Czasem atmosfera wywiadu jest tak dobra, że gość zapomina iż to publiczna rozmowa. Zawsze zazdrościłam redaktorom takiego luzu połączonego z ogromnym profesjonalizmem. 
 
Jako, że w  lipcu zeszłego roku ukończyłam studia magisterskie mogę już mówić, że moim wyuczonym zawodem jest zawód dziennikarki.  Bo choć  kierunek, który studiowałam to Pedagogika to specjalnością jaką wybrałam była Edukacja medialna z elementami dziennikarstwa  Staram się mieć kontakt z zawodem na tyle na ile mogę. Bardzo dużo piszę , choć nie wszystkie teksty ujrzały światło dzienne. Niektóre wciąż czekają na publikację  ale są i takie, które tej publikacji nigdy się nie doczekają.  Dlaczego ? Bo od początku wiedziałam, że są pisane do szuflady.  O czym piszę ? O szeroko pojętej kulturzeWśród moich tekstów są recenzje filmowe, książkowe, newsy muzyczne, artykuły o tematyce literackiej, edukacyjnej, a nawet felietony.

W planach mam teksty o tematyce społecznej, ale to dopiero za jakiś czas. Jeśli w ogóle je opublikuję to w innym zakątku sieci. 
  
Oprócz tego, że piszę  oglądam także sporo wywiadów głównie tych z ludźmi  ze świata kultury.    Choć w ramach swoich studiów ukończyłam specjalność związaną z dziennikarstwem  to zasadniczo moim kierunkiem   była Pedagogika. Dlatego tematy dotyczące  szeroko pojętej edukacji zawsze były, są i będą mi bliskie. 

W dzisiejszym poście postanowiłam połączyć trzy obszary , które mnie interesują czyli dziennikarstwo  edukację i kulturę. W jaki sposób ? Poprzez pokazanie wywiadów z ciekawymi ludźmi, którzy tymi tematami się zajmują.

 źródło: pixbay. com

1. Onet Rano- wywiad Jarosława Kuźniara z Radosławem Kotarskim, dziennikarzem, twórcą kanału Polimaty
Wywiad o nauczaniu i uczeniu się. Czytaliście książkę Kotarskiego ? Zgadzacie się z tym, że w dzisiejszej szkole nie uczy się dzieci tego jak powinny  się uczyć ? Ja zdecydowanie tak.  Sama wiele metod samokształcenia poznałam dopiero na studiach. I to gdzie ? Na przedmiotach , które na pierwszy rzut oka wydawały mi się kompletnie  nieprzydatne. Te przedmioty to Metody samokształcenia i Andragogika.  
 2. Onet Rano- wywiad  Jarosława Kuźniara z Arleną Wit, autorką kanału Po Cudzemu 
Odkąd pamiętam mówiono mi, że jestem świetna z języka angielskiego, a ja nigdy się z tym do końca nie zgadzałam. Owszem  w liceum byłam w klasie humanistycznej, gdzie ten język był realizowany w zakresie rozszerzonym. Nigdy nie miałam problemów z zapamiętywaniem słówek czytaniem w tym języku czy nawet rozumieniem i tłumaczeniem ze słuchu.  Maturę zarówno pisemną jak i ustną zdałam bardzo dobrze, niektórzy mówili, nawet że powinnam trafić na studia filologiczne i zostać tłumaczem. Ja wybrałam inaczej. Uczę się tego języka już osiemnaście lat  i wierzcie mi nadal nie mogę powiedzieć  że  dobrze  znam i umiem angielską gramatykę. Wszystko dlatego, że moim zdaniem w szkołach, choć kładzie się na nią ogromny nacisk (czasem nawet zbyt duży) to tak naprawdę nie potrafi się jej dobrze nauczyć.  Na kolejnych etapach edukacji powtarzamy  ten sam materiał, a  w ostatecznym rozrachunku i tak go nie umiemy lub zapamiętujemy tylko część z całej listy zasad i wyjątków.  Też tak uważacie ? Jakie macie doświadczenia jeśli chodzi o naukę  gramatyki języka angielskiego ?
 3. 20 m 2 Łukasza odc. 299 - wywiad z aktorką Mają Ostaszewską - ostatnimi czasy rzadko zaglądam na kanał Łukasza, ale na ten wywiad obejrzałam z wielką przyjemnością.  Maja opowiada w nim między innymi  o
 • tym dlaczego nosi takie imię
 • swojej działalności społecznej 
 • nowych rolach filmowych i teatralnych
 
 4.  20 m2 Łukasza odc. 300 - rozmowa z podróżniczką Martyną Wojciechowską. Wywiad, na który czekałam od początku śledzenia tego kanału. Wywiad z kobietą, którą wielu podziwia , bo naprawdę jest za co.  To odcinek jubileuszowy nagrany z okazji szóstych urodzin programu. Prezentuję  pierwszą  część  rozmowy. Druga pojawi się na kanale w niedzielę o godzinie 18.00.

Zapraszam do oglądania i komentowania poniższych wywiadów. Czekam także na Wasze sugestie dotyczące tego o czym chcielibyście przeczytać na  blogu.   Jaka tematyka interesuje Was najbardziej  i dlaczego ? Udanego dnia. Anne 18.   


 

4 komentarze:

 1. Fajne propozycje wywiadów, może pooglądam w wolnej chwili:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam wywiady Łukasza Jakóbiaka i Radka Kotarskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie widziałam, także chętnie obejrzę, bardzo lubię Pana Radka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubie Lukasza i wywiady w jego kawalerce :) pozdrawiam i zapraszam ;)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.