środa, 17 lutego 2016

Cykl Film i Telewizja #7 O najtrudniejszym teleturnieju w polskim eterze.

Film i Telewizja to cykl, w którym  dwa razy w miesiącu  pojawiać się będą notki na temat kanałów/ programów / seriali telewizyjnych oraz recenzje filmów z duszą , z drugim dnem, takich, które warto/ trzeba zobaczyć. 

źródło

Jeden z dziesięciu- najdłużej  nadawany teleturniej w historii polskiej telewizji. Możemy go oglądać w  TVP 2 od poniedziałku do piątku o 18.50.  Pierwszy odcinek wyemitowany został 6 czerwca 1994 roku. Realizowany w Lublinie program podzielony jest na edycję. Do tej pory  nakręcono ich 90 (2245 odcinków). Obecnie każda liczy  20 odcinków zwykłych + Wielki Finał, w którym spotyka się dziesięciu  zwycięzców odcinków z najlepszymi wynikami punktowymi. Laureat Wielkiego Finału otrzymuje nagrodę pieniężną  w wysokości 40 00 zł oraz samochód osobowy (Citroen Ax). Natomiast zdobywcy największej liczby punktów w  całej edycji ( nawet jeśli w Wielkim Finale odpadł we wcześniejszym etapie) przypada czek na 10. 00 zł. Nagrania kilku kolejnych odcinków odbywają się tego samego dnia.  Aby móc  wystąpić w teleturnieju trzeba mieć ukończone 18 lat oraz przejść eliminacje.  Składa się on z trzech etapów i , aby znaleźć się w drugim z nich w pierwszym trzeba udzielić poprawnej odpowiedzi na przynajmniej jedno pytanie.  Do finału wchodzi trójka graczy, a wygrywa ten, kto zachowa szansę, gdy przeciwnicy je stracą. Taka osoba otrzymuje  3.000 zł , pobyt w luksusowym hotelu,  a także nagrody rzeczowe tj. zegarek, program antywirusowy i kuferek słodyczy. Pytania  niezmiennie od ponad dwudziestu lat zadaje uczestnikom dziennikarz i prezenter Tadeusz Sznuk.

źródło

Mocne strony : 
 •  Specyfika i poziom trudności pytań- dotyczą one wiedzy z różnych dziedzin. Od literatury, historii, geografii, medycyny, chemii, fizyki, astronomii, języków obcych czy prawa poprzez film, malarstwo, religię , psychologię, filozofię, matematykę  i szereg innych.Ich poziom trudności rośnie z każdym etapem, ale nigdy nie dotyczą one wiedzy specjalistycznej i rzadko spotyka się w nich kilka wariantów odpowiedzi. Od 2010 roku zadawane są również tak zwane " pytania muzyczne', gdzie gracz musi podać tytuł, autora tekstu, kompozytora piosenki lub kraj pochodzenia wokalisty, którego słucha. Zdarzają się również pytania, gdzie muzyka jest tylko przykładem.
 • Obecność tzw. tolerancji błędu- często w przy zadawanych pytaniach słyszymy także słowa  : Można się pomylić o jeden rok/ wiek bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w tak mocnym stresie zawodnicy mogą nie być pewni odpowiedzi, a to udogodnienie zmniejsza ryzyko utraty szansy. 
 • Osoba prowadzącego-  klasa sama w sobie, człowiek spokojny, opanowany, potrafiący rozluźnić zestresowanych uczestników. Czyta pytania wyraźnie, kiedy trzeba dodaje do odpowiedzi autorski komentarz. 
 • Możliwość obserwowania  " wewnętrznej rozgrywki" między graczami - etap II, w którym po udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytanie można wyznacz kolejnego pytanego to sól tego teleturnieju. O ile wstępne odpytywanie można potraktować jak rozgrzewkę, o tyle kolejna część to już prawdziwy test nie tylko wiedzy, ale i umiejętności taktycznych, szybkiego reagowania (czas na udzielenie odpowiedzi to 3 sekundy)  i walki ze stresem. 
 • Możliwość sprawdzenia i uzupełnienia własnej wiedzy- wybierając z bogatej oferty telewizyjnej właśnie tę propozycję dostajemy szansę sprawdzenia  z ile wiedzy zdobytej podczas wieloletniej edukacji zostało nam w głowie.  Jeśli będziemy uważnie słuchać odpowiedzi jesteśmy w stanie dowiedzieć się czegoś o czym nie mieliśmy pojęcia. 
Słabe strony :
 •  Czteroletnia  karencja dla uczestników- nie rozumiem tego  przepisu Uważam, że jeśli ktoś ma taki zasób wiedzy jak ludzie pojawiający się w 1 z 10 nie  powinien czekać na możliwość ponownego udziału, aż tak długo. Jasne,  jest coś takiego jak idea równych szans itd. ale to  nie powinno być  jedynym wytłumaczeniem . Moim zdaniem optymalnym rozwiązaniem byłoby skrócenie tego okresu do np. dwóch lat. 
 • Brak możliwości obejrzenia   całych odcinków w Internecie- XXI wiek to czas kiedy sieć często wygrywa z innymi środkami masowego przekazu, a w przypadku Jednego z dziesięciu  można  w niej obejrzeć tylko Wywiady i zapowiedzi uczestników.  W serwisie Youtube co prawda znajdziemy sporo filmów związanych z  programem ( śmieszne sytuacje, kilka archiwalnych odcinków czy starć finałowych), ale to za mało. 
 Podsumowanie 
Jeden z dziesięciu to zdecydowanie najtrudniejszy , ale i najlepszy teleturniej edukacyjny jaki powstał w naszym kraju. Z niego naprawdę można się czegoś nauczyć. Daje on telewidzowi szansę  poznania ludzi którzy mają po pierwsze odwagę, by stanąć przed kamerami i odpowiadać na pytania, po drugie ogromny zasób wiedzy, która pozwala im te odpowiedzi znaleźć. Trzecia  rzecz to tak zwany szósty zmysł, który dla potrzeb tego tekstu zostanie nazwany zmysłem stratega. Umiejętne wyznaczanie i eliminowanie przeciwników oraz zachowanie zimnej krwi w sytuacji kiedy samemu jest się wywołanym do  odpowiedzi to naprawdę duża sztuka . W tej wymagającej rozgrywce potrzeba też czasem  odrobiny ryzyka ( branie pytań na siebie), na które nie każdy się decyduje. Siłą  programu są nie tylko uczestnicy, ale i jego gospodarz, który przez lata zasłużył na miano ikony stacji i  trzykrotnie (lata 2013, 2014, 2015) otrzymał  Telekamerę Tele - Tygodnia w kategorii Osobowość telewizyjna Reasumując jest to propozycja, którenie trzeba polecać. Ona ma już ugruntowaną pozycję  i broni się sama. 
  
    

10 komentarzy:

 1. Świetny teleturniej,zmusza do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś miałam marzenie, że iść do 1 z 10 i nie odpaść w pierwszej rundzie :D Mało ambitne marzenie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami go oglądamy w domu, jest ciekawy i wciągający. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię ten program, wiedzę trzeba mieć olbrzymią ;o i to z różnych dziedzin :) pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubiłam ten program jak byłam dzieciakiem, i zdecydowanie uwielbiam prowadzącego ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. odkąd pamiętam ten teleturniej leci w telewizji :D super, że format i prowadzący wciąż jest ten sam.

  OdpowiedzUsuń
 7. a mnie czasem razi niekonsekwentny poziom pytań: jedna banalne, niezależnie z jakiej dziedziny, a inne hiper szczegółowe. ale 'na tle' oczywiście bardzo dobry teleturniej

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam ten program. Ogląda go u mnie babcia, mama, ja, a nawet młodszy brat- więc to chyba mówi samo przez się :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ever wanted to get free Google+ Circles?
  Did you know you can get these AUTOMATICALLY & ABSOLUTELY FOR FREE by registering on Like 4 Like?

  OdpowiedzUsuń

Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś/ aś i przeczytałeś / aś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Pamiętaj o jednym: Nie obrażaj nikogo. Jeśli chcesz mnie skrytykować/ zwrócić uwagę na błąd bądź literówkę możesz to zrobić, ale w kulturalny sposób. Komentarze wulgarne lub zawierające SPAM będą natychmiast usuwane.. Anne 18.