niedziela, 12 października 2014

166. Katarzyna Michalak Sklepik z niespodzianką Lidka.

 • Wydawnictwo :  Nasza Księgarnia
 • Seria/cykl wydawniczy:Seria z kokardką tom3
 • Rok wydania : 2013
 • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
 • Ilość stron:272
 • Gatunek:  Literatura piękna, powieść obyczajowa
" Nawet najczarniejsza noc w Twoim życiu ma swój koniec. Musisz tylko doczekać świtu"
Serie książkowe często mają to do siebie, że pierwszy tom albo zachęci ,albo zniechęci do  lektury kolejnych części. Może wciągnąć , zaczarować, sprawić, że z niecierpliwością czeka się na kolejne "odsłony" cyklu .Ostatnia część część przez czytelników traktowana jest często jako zwieńczenie całości. Czy polskiej powieściopisarce , która stworzyła serię z kokardką udało się  zakończyć  ją w sposób, który usatysfakcjonuje jej czytelniczki? 
" Jeśli człowiek bardzo czegoś pragnie może stracić zdrowy rozsądek, a miłość niejedno ma imię".
Katarzyna Michalak  po raz trzeci zaprasza  do małej miejscowości położonej gdzieś między Koszalinem,a Kołobrzegiem. W Pogodnej już nie jest tak spokojnie jak kiedyś. Teraz bardzo dużo się tam dzieje. Każda z przyjaciółek ma swoje kłopoty i dylematy. Stęskniona Bogusia wciąż ma nadzieję, że Wiktor w końcu wróci z Antypodów i cierpliwie na niego czeka . Przebojowa pani radna Adela staje przed nie lada wyzwaniem. Musi pełnić kilka ról jednocześnie, być dobrą matką,  wzorową żoną oraz  prawdziwą przyjaciółką, która doradzi i uratuje z opresji . Jak i czy w ogóle uda jej się to wszystko pogodzić ? Stasia wciąż pozostaje dobrym duchem miasteczka, a niedoszła top modelka Konstancja nie radzi sobie z opieką nad małym Kajtusiem, który nieustannie płacze. W tej części na plan pierwszy wysuwa się postać młodej pani weterynarz. Tytułowa bohaterka oddałaby wszystko byleby tylko móc przytulić i otoczyć opieką synka lub córeczkę. Widząc nieporadność Konstancji porywa jej dziecko . Jakie będą tego konsekwencje? Poza dobrze znanymi czytelnikowi bohaterami na horyzoncie pojawia się nowa postać. Przystojny lekarz Oliwier Dobrzański uratuje jedną z przyjaciółek. Czy uda mu się również zdobyć jej serce? Odpowiedź na kartach powieści.
"Pamiętaj! nie zbudujesz szczęścia na cudzym nieszczęściu"
Ostatni tom serii z kokardką  jest utworem wielowątkowym. Można było  to przekłuć w atut , ale autorce ta sztuka chyba nie do końca się udała W tej książce( jak dla mnie) za dużo się dzieje. Wszystkie pomysły zostały wrzucone do jednego worka "zmiksowane" i podane czytelnikowi. Owszem okładka ładna, ale wnętrze już trochę mniej dopracowane i przemyślane. Wiadomo, że pisarka w każdą  tworzoną przez siebie książkę wkłada całe serce i chce dać czytelnikowi to co ma najlepszego, ale tutaj  czegoś zabrakło.   Bohaterki są  te same , ale ich zachowanie inne niż w poprzednich częściach. Bogusia czasami zachowuje się jak naiwna nastolatka , która czeka na swojego księcia .Momentami  jest taką małą zołzą. Adela stara się wszystkim pomóc, choć sama potrzebuje wsparcia. Zdesperowana Lidka bierze rozwód i zostaje bez grosza przy duszy. Obsesyjne pragnienie dziecka sprawia, że nie działa racjonalnie  i odsuwa się od przyjaciółek. Miejsce akcji i bohaterowie dobrze znani  emocje i napięcie też niby  są , ale to wszystko jakieś takie wymuszone, niedopracowane, napisane tak, że po zakończeniu lektury czytelnik może czuć się trochę rozczarowany(przynajmniej ja się tak czułam). Taki nawał wydarzeń chyba nie był do końca dobrym pomysłem.Plusem książki są za to retrospekcje z dzieciństwa Lidki, które pozwalają poznać jej przeżycia, zobaczyć jakie wydarzenia z przeszłości ją ukształtowały, a co za tym idzie , choć w jakimś stopniu zrozumieć jej postępowanie , motywy działań i podejmowane przez nią decyzje.
" Ludzki umysł jest łaskawy, wyrzuca z pamięci wspomnienia i widoki, z jakimi nie moglibyśmy żyć"
Sklepik z niespodzianką Lidka jest niezłym, choć nie do końca udanym zakończeniem serii . Nie jest też książką bez duszy i przesłania To opowieść o wystawionej na próbę przyjaźni, poszukiwaniu miłości, pragnieniu dziecka i chęci nie powielania błędów popełnionych przez kogoś w przeszłości. Pozycja  obowiązkowa dla wszystkich tych,  którzy polubili mieszkańców Pogodnej i chcą się przekonać jak autorka zakończyła rozpoczęte w poprzednich częściach wątki. Mimo wspomnianych wyżej mankamentów książka gwarantuje może nie literacką ucztę , ale całkiem ciekawą pozycję literacką  dla kobiet i o kobietach. Czas poświęcony na jej lekturę wcale nie będzie czasem straconym. 
Źródło cytatów:
[1] Katarzyna Michalak Sklepik z niespodzianką Lidka, Wydawnictwo Nasza Księgarnia Warszawa 2013,Str7.
[2] Katarzyna Michalak Sklepik z niespodzianką Lidka, Wydawnictwo Nasza Księgarnia Warszawa 2013,Str 133.
[3]Katarzyna Michalak Sklepik z niespodzianką Lidka, Wydawnictwo Nasza Księgarnia Warszawa 2013,Str 140.
[4]

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Książka zaliczana do wyzwań : 
 • 52 książki 2014.  
 •  Czytamy powieści obyczajowe Edycja II.

 •  Polacy nie gęsi czyli czytajmy polską literaturę Edycja II.
 
 

8 komentarzy:

 1. Jeszcze nic nie czytałam Michalak, należę chyba do mniejszości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam całą Serię z Kokardka i bardzo mi się podobała, inne książki autorki ciągle przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki Michalak ale ta jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cała seria przede mną. Mam wszystkie trzy części.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna książka, miło ją wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja ciągle tylko się przymierzam do twórczości tej autorki... największymi priorytetami są dla mnie teraz Bronte i Michalak, ale muszę poczekać, aż kolejka oczekujących książek się zmniejszy. Dobrze, że tobie książka się podobała :)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam pierwszą część za sobą :) Fajna seria :)

  OdpowiedzUsuń
 8. uwielbiam Katarzynę Michalak, aktualnie czytam " Powrót do Poziomki". Z tej serii pierwszą część mam za sobą, ale pozostałe już wkrótce :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.