wtorek, 14 października 2014

168. Rebecca Donovan Powód by oddychać.

 • Tytuł oryginalny :Reason to Breathe
 • Tłumaczenie: Ernest Kacperski
 • Seria/Cykl wydawniczy : Oddechy tom 1
 • Wydawnictwo: Feeria Young
 • Rok wydania:2014
 • Oprawa: Miękka  
 • Ilość stron:496
 • Gatunek :Literatura piękna, Literatura młodzieżowa
''Moim sposobem na życie było trzymanie nerwów na wodzy, dławienie w sobie emocji i ich wypieranie''
Przemoc fizyczna i psychiczna -  temat trudny , delikatny i taki , który rzadko porusza się w literaturze zwłaszcza tej  dla młodzieży, To tabu postanowiła przełamać debiutująca amerykańska pisarka Rebecca Donovan. Czy podołała  wyzwaniu i wiarygodnie przedstawiła historię osoby  będącej ofiarą  i bojącej się przyznać do tego jak dalekie od normalności jest jej życie ? O tym za chwilę najpierw kilka słów na temat samej fabuły utworu . 
 „Dlaczego tu przyszło mi żyć? Znałam odpowiedź. To nie był wybór, tylko konieczność. Nie miałam dokąd pójść, a oni nie mogli odwrócić się do mnie plecami. Byli moją jedyną rodziną, za co jednak nie mogłam być wdzięczna losowi.”
Bohaterką jest szesnastoletnia Emily Thomas,  choć wszyscy mówią na nią Emma. Dziewczyna nie miała łatwego dzieciństwa. Jej ojciec zginał , a matka, której najlepszym przyjacielem był alkohol  nie potrafiła należycie wywiązać się ze swoich obowiązków. Dziecko trafiło więc pod opieką wujostwa.Ciotki Carol i wuja George'a  mających dwójkę własnych dzieci. Na pozór  tworzą oni  idealną rodzinę , ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Niezrównoważona psychicznie kobieta znęca się nad Emmą, bije ją , wykorzystuje, krzywdzi , rzuca w jej kierunku obelgi,  nie cofa się przed niczym. Co na sama zainteresowana? Nastolatka stara się nie wchodzić nikomu w drogę, być niewidzialna. Jest wzorową uczennicą , odnosi sukcesy w sporcie i uczęszcza na wszystkie możliwe zajęcia dodatkowe. Ma tylko jeden cel : zdobyć stypendium, dostać się na studia i uciec z piekła, które zgotowała jej Carol. Odlicza dni do zakończenia roku szkolnego, prawie nikogo nie informuje o tym co dzieje się za zamkniętymi drzwiami jej domu. Choć cierpi robi to w ukryciu, wie, że milczenie to najgorsze rozwiązanie. Jednak ma też świadomość tego, że jeśli coś powie kuzynostwo  może zostać zabrane przez opiekę społeczną.  Chcąc je chronić nie robi nic by sobie pomóc. Jej sekret zna jedynie najlepsza przyjaciółka. Nikt więcej . Pewnego dnia na horyzoncie  pojawia się nowy uczeń Evan . Chłopak od razu zwraca uwagę na skrytą , nieśmiałą dziewczynę i chce się do niej zbliżyć. Ona  z obawy przed tym, że jej tajemnica wyjdzie na jaw, a siniaki i blizny zostaną zauważone  początkowo w ogóle nie chce z nim rozmawiać a potem mówi, że mogą być tylko przyjaciółmi. Czy zmieni zdanie i pozwoli , aby jej życiu pojawiła się nie tylko nauka, ale i miłość ? Czy nowy bohater pozna prawdę i wyrwie dziewczynę z tego koszmaru ? 
''Nikt nie chciał się specjalnie ze mną zadawać, więc trzymałam się z boku. Tak miało być bezpieczniej i łatwiej. Jak do tego doszło, że Evan Matthews z dnia na dzień wywrócił mój stabilny świat?"
Powód by oddychać to książka, która trylogię tak więc czytelnik nie pozna w niej zakończenia całej historii. Finał pierwszego tomu sprawia, że z miejsca chce się sięgnąć po kolejną część (na, której polskie wydanie trzeba poczekać aż do wiosny 2015!). Są to jakby dwie opowieści w jednej . Historia dorastającej dziewczyny i jej pierwszej miłości, oraz brutalny obraz przemocy w rodzinie . Główna postać u jednych może wzbudzić sympatię ( ze względu na swój silny charakter  ), a drugich nieco irytować ( dlatego, że  pozostała bierna , wciąż myśląc tylko o innych , a zapominając o tym, że ona sama również ma tu coś do powiedzenia i może o siebie zawalczyć). Ta powieść wstrząsa czytelnikiem i powoduje, że  po zakończeniu lektury  trudno jest zebrać myśli. Na usta cisną się pytania Jak można tak traktować drugiego człowieka ? Dlaczego  wuj bohaterki , który doskonale wiedział co się dzieje nie powstrzymał żony ?  Dlaczego nie zrobił nic, aby zapobiec dalszym cierpieniom ? Gdzie  byli nauczyciele, którzy choć w końcu coś zauważyli  nie zareagowali tak jak powinni? Opisy tortur, które serwowała dziewczynie ciotka są tak przerażające i realistyczne, że czytając  człowiek czuje się jakby stał gdzieś w pobliżu i obserwował  całą scenę  z ukrycia. Autorka nie szczędzi wykreowanej przez siebie postaci  bólu  i stawia na jej drodze kolejne przeszkody. Czy uda się je wszystkie pokonać ? 
„Wolę zachować niesamowite wspomnienia z tych kilku dni spędzonych razem, niż nie mieć ich w ogóle. Mimo świadomości, że ten czas już się nie powtórzy"
Pierwsza powieść  Donovan ma swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych  można zaliczyć tematykę utworu,  język i styl  jakim posługuje się pisarka ( jest on przystępny i łatwy odbiorze), postać Evana ( chłopak  troskliwy , opiekuńczy, ale jak każdy popełnia błędy),oraz wątek miłosny( uczucie, które rozkwita między nastolatkami jest  szczere i naturalne). Po stronie tych drugich należy zapisać  pewne niedociągnięcia i mankamenty jak choćby to, że czytelnik nie dowiaduje się co zrobić, aby pomóc osobie takiej  jak Emma. Nie otrzymuje żadnych wskazówek. 
„W rozrachunku między miłością a stratą to miłość popychała mnie do walki o to, by... oddychać.”
Prezentowana dziś pozycja literacka traktuje o przemocy, przyjaźni i miłości. To ostatnie uczucie jest kołem ratunkowym, czymś co daje chwilę oddechu i nadzieję, że   piekło wkrótce się skończy . Ono dodaje siły by przetrwać te najcięższe momenty,  zacisnąć zęby i walczyć. Walczyć nie tylko o siebie , ale też o  kogoś kogo się naprawdę kocha i o  upragnione szczęście, które ten ktoś może dać. Książka nie jest idealna, ale wśród nastoletnich czytelników może zrobić furorę . A dorośli ? Jak na nich podziała ten utwór ? Być może  wzruszy, przerazi, chwyci za serce , ale przede wszystkim sprawi, że usłyszą oni głos dziecka wołającego o pomoc.Może  zapali się im czerwona lampka i zaczną  dostrzegać więcej? Ty Drogi Czytelniku też bacznie się rozejrzyj . Być może tuż obok Ciebie jest osoba taka jak Emily, która coś ukrywa lub kogoś się boi ? Zareaguj zanim będzie za późno . To nic nie kosztuje, a może zmienić czyjeś życie na lepsze. 

Źródło cytatów : 

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Feeria Young. 
Książka zaliczana do wyzwania 52 książki 2014.

 
 


 


 
 

  

13 komentarzy:

 1. Mnie również to przeszkadzało, że czytelnik nie dowiaduje się, jak pomóc takiej osobie jak Emma. Ale mam nadzieję, że w drugim tomie autorka oszczędzi już naszą bohaterkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Żałuję, że nie zamówiłam tej książki:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Głośno o niej ostatnio, muszę przeczytać, boję się czy za bardzo mną nie wstrząśnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Już od jakiegoś czasu "chodzi" za mną ta książka:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdzie nie wejdę na blog, to widzę recenzję tej powieści ;) A mnie jakoś szczególnie do niej nie ciągnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Głośno o tej książce na blogach. Mam ją w planach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta książka mnie interesuje, może kiedyś przeczytam, zwłaszcza, że jak na razie to tylko pozytywne recenzje widzę :)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. mnie książka bardzo nie oczarowała, ale mimo wszystko zrobiła pozytywne wrażenie. oby tylko nie popsuli kolejnych części i nie poszli w stronę fantasy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja również jestem tą książką oczarowana. Z niecierpliwością będę czekała na kolejną część.

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja już nie wiem co mam myśleć. Strasznie mnie postać Emmy irytuje.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.