piątek, 25 kwietnia 2014

151. Jan Paweł II Benedykt XVI Franciszek Tryptyk o wierze.

 • Wydawnictwo :  M
 • Rok wydania: 2014
 • Oprawa: miękka
 • Ilość stron: 248
 " Przyszłość Polski zależy od was i musi od was zależeć. To jest nasza Ojczyzna- to jest nasze "być" i nasze "mieć".
Jan Paweł II. 

Ostanie trzydzieści sześć lat to wyjątkowy czas w historii Kościoła. Rządziło lub nadal rządzi nim trzech papieży z trzech różnych krajów świata. 16 października 1978r- data, która zostanie w pamięci Polaków już na zawsze. Tego dnia nowym Biskupem Rzymu wybrany  został  młody i nieznany szerzej kardynał Karol Wojtyła. Pierwszy od 455 lat  papież, który nie był Włochem. Był  jak sam powiedział człowiekiem z "dalekiego kraju", państwa , które wtedy wciąż  jeszcze walczyło o wolność. Od pierwszych chwil swojego pontyfikatu jawił się jako osoba otwarta i gotowa na nowe wyzwania. Zawsze chciał być tam gdzie dzieje się coś  ważnego, nie  unikał trudnych rozmów i długich pielgrzymek. Choć kochał wszystkich tak samo to szczególnie ważni byli dla niego ludzie młodzi. Rozmawiał z nimi, zachęcał do wspólnej modlitwy i  wsłuchiwania się w słowa Chrystusa. Gdy 2 kwietnia 2005r  po prawie dwudziestu siedmiu latach pontyfikatu odchodził,  zostawiał  Kościół odmieniony i  otwarty na potrzeby drugiego człowieka. 19 kwietnia 2005  - drugi dzień konklawe i wybór kolejnego  następcy Świętego Piotra, tym razem ten tytuł przypadł duchownemu z Niemiec. Ojciec Święty Benedykt XVI wiedział, jak wiele dobrego  zrobił poprzednik, ale chciał, aby doceniono też to co on ma do zaoferowania. Choć jego pontyfikat trwał niespełna osiem lat zdążył on odbyć  24 podróże  zagraniczne w tym jedną do Polski. Sam dobrowolnie zrzekł się urzędu papieża .Dlatego 13 marca 2013r kolegium kardynalskie  wybrało nową głowę Kościoła.  Papież Franciszek  pochodzi z Argentyny i  jest jezuitą . 

"Budować na Chrystusie i z Chrystusem znaczy budować na fundamencie, któremu na imię miłość ukrzyżowana" 
Benedykt XVI. 
 Książka " Tryptyk o wierze" to nie wszystkie, ale bardzo wiele homilii , słów , jakie do młodych  skierowali trzej  Namiestnicy Chrystusa na Ziemi. Znajdziemy tam kazania  z pielgrzymek , ale przede wszystkim ze Światowych Dni Młodzieży , które są dziełem papieża Polaka. Czytając ją  możemy przypomnieć sobie  homilie   ze spotkań w Częstochowie, Toronto, Kolonii, Madrycie, Sydney  czy Rio de Janerio. Jest   to okazja, aby jeszcze raz przeanalizować np,   słowa Ojca Świętego Jana Pawła II  skierowane do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte 12 czerwca 1987roku. Oprócz, przemówień i homilii  publikacja zawiera również   kilka orędzi , oraz rozmów z młodymi na placu Świętego Piotra. Jedyną jej  wadą ( w  moim odczuciu) jest  brak  zdjęć, które mogłyby  urozmaicić lekturę.

 " Młodzież jest oknem przez,które przychodzi na świat przyszłość. Jest oknem, a wiec stawia przed nami wielkie wyzwania". 
Franciszek 
Powyższy tytuł  to pozycja przygotowana dla osób młodych. Jednak śmiało mogą ,a nawet     powinny przeczytać ją także osoby dorosłe . Papieskie przesłania mimo upływu lat wciąż są aktualne. Uniwersalność, obrazowość i  ponadczasowość to ich największa zaleta. Czas tuż przed kanonizacją  naszego wielkiego rodaka  to idealny moment ,aby znów  się z nimi zapoznać. Tej książki nie trzeba polecać. Każdy chrześcijanin wie, że jest warta uwagi. Wie też , że to co  , w niej   przeczyta  może  być dla niego  wskazówką, nauką,  a czasem nawet  pocieszeniem. 
 Źródło cytatów :
[1] Jan Paweł II Benedykt XVI Franciszek ,  Tryptyk o wierze, Wydawnictwo M  Kraków 2014 ,Str21.
[2] Jan Paweł II Benedykt XVI Franciszek ,  Tryptyk o wierze, Wydawnictwo M  Kraków 2014 ,Str134.
[3]Jan Paweł II Benedykt XVI Franciszek ,  Tryptyk o wierze, Wydawnictwo M  Kraków 2014 ,Str218
Za egzemplarz  recenzyjny dziękuję Wydawnictwu M.  
 
  Książka zaliczana do wyzwań :
 • 52 Książki 2014.

 • Rekord 2014.6 komentarzy:

 1. Wielcy, niezwykli ludzie.
  Dzieło, które zrecenzowałaś należy do tych, po które bym sięgnęła i być może pewnego dnia tak uczynię.

  J.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezwykle wartościowa publikacja. Myślę, że warto mieć ją u siebie w domu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mojej cioci to odpowiednia lektura z pewnością.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością interesująca i rozwijająca lektura.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że warto coś takiego przeczytać, więc jak będę miała okazję to jak najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wartościowa książka wypełniona myślami wartościowych ludzi, ale nie wiem, czy jestem na nią gotowa.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.