niedziela, 20 stycznia 2013

TOP 10 KSIĄŻKI, KTÓRE CHCIELIBYŚMY ZNÓW PO RAZ PIERWSZY PRZECZYTAĆ.
Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu ma blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu.
Dziś kolejny ranking książkowy . Każdy z nas jest w stanie przypomnieć  sobie kilka tytułów, które  są dla niego ważne  i zrobiły na nim spore wrażenie. Tego typu powieści to perełki, które chciałoby się na chwilę wymazać z pamięci po to aby móc odkryć  je na nowo. 
Oto 10 moich typów . Tym razem kolejność nie jest przypadkowa. 
1. Albert Camus Dżuma- wybrałam tę powieść jako pierwszą, ponieważ uważam , że na to zasługuje. Cenię ją za ponadczasowość,  uniwersalność, poruszaną problematykę oraz cytaty, które zapadają w pamięć.

2. Fiodor  Dostojewski  Zbrodnia i Kara- moim skromnym zdaniem jedna z najlepszych książek w historii  literatury światowej.

3. J.K Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny- pierwsza część siedmiotomowej sagi, która okazała się  jednym z największych sukcesów wydawniczych. Książki o nastoletnim czarodzieju czytał cały świat. Wszyscy chcieli wiedzieć czy nastolatek wygra z  " Tym, którego imienia nie wolno wymawiać" a może będzie musiał się poddać? Do tego dochodziły przygody, które Harry przeżył wraz z dwójką najlepszych przyjaciół. Jest jeden cytat z tej książki, który  chyba nie " zniknie" z mojej pamięci. Oto on :


 „Są takie wydarzenia, które - przeżyte wspólnie - muszą się zakończyć przyjaźnią".

4. J.K Rowling Harry Potter i Więzień Azkabanu- moja ulubiona część sagi. Poznajemy w niej dwie bardzo ciekawe postaci. Obie odegrają ważną rolę w życiu młodego czarodzieja. Pierwsza to jego ojciec chrzestny Syriusz Black. Drugą nową osobą jest  kolejny nauczyciel obrony przed czarną magią profesor Remus Lupin.
5. Nicholas Sparks Jesienna miłość - o tej książce powiedziano i napisano już   bardzo dużo  Jest  to najbardziej wzruszająca opowieść o miłości jaką do tej pory czytałam.
 6. Eric Emmanuel Schmitt  Oskar i Pani Róża- opowieść , której się nie zapomina. Autor zrobił coś  co potrafią tylko nieliczni: w krótkiej książce zawarł wiele ważnych treści i bardzo istotne przesłanie.
Kolejny z cytatów, który zapadł mi w pamięć: 

„Najciekawsze pytania wciąż pozostają pytaniami. Kryją w sobie tajemnicę. Do każdej odpowiedzi trzeba dodać "być może". Tylko na nieciekawe pytania można udzielić ostatecznych odpowiedzi".


7. Jodi Picoult  Bez mojej zgody- książka gdzie emocje  towarzyszące bohaterom udzielają się również czytelnikowi.
 
8. Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec- jedna z tych powieści, które  każdy powinien znać. Utwór zasługujący na najwyższą ocenę. Bohaterowie, akcja, opisy wszystko genialne. No i te słynne słowa z dzieła Słowackiego wyjaśniające znaczenie tytułu powieści :


„A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec".

9. Lucy Maund Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza- w zestawieniu nie mogło zabraknąć ukochanej książki dzieciństwa.

10. Emily Bronte Wichrowe Wzgórza- jedna jedyna książka w dorobku najmłodszej z sióstr. Jedna , ale napisana po mistrzowsku.

Jak wyglądałaby Wasza lista? Jeśli już taką  macie podeślijcie linki . Chętnie spojrzę na rankingi innych.


Ps za wykonanie bannerka jeszcze raz dziękuję blogerce o nicku Bujaczek. 
14 komentarzy:

 1. Co do 2 i 8 zgadzam się w 100%, obie to mistrzowskie książki

  OdpowiedzUsuń
 2. Potter, Bez mojej zgody, oraz Ania zapewne i u mnie by się znalazły w rankingu ;)

  P.S. Nie masz za co dziękować. To chwila z Pcassem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się co do HP - całą serię mogłabym czytać non stop :)
  "Ania z Zielonego Wzgórza" oraz "Zbrodnia i Kara" prawdopodobnie także w moim zestawieniu znalazłyby miejsce...

  OdpowiedzUsuń
 4. "Harry Potter" i u mnie by się znalazł. 3 część także jest moją ulubioną ;) "Kamienie na szaniec" uwielbiam i zawszę płaczę w tym samym miejscu. No i "Wichrowe wzgórza". Nadal pamiętam jak z wypiekami na twarzy połknęłam ją w ciągu jednego wieczoru ;) A nad innymi pozycjami do mojej listy musiałabym dłużej pomyśleć, gdyż trochę tego jest :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Harry Potter mnie ominął, mam w planach przeczytanie ale nie wiem, czy prawie 30-letniej kobiecie wypada ;) I przeraża mnie objętość tych książek, w końcu kilka serii i tak przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 6. Także uważam, że "Zbrodnia i kara" to jedna z lepszych książek literatury światowej.
  No i niezapomniane "Wichrowe wzgórza" i Harry Potter.

  OdpowiedzUsuń
 7. "Jesienna miłość" i "Harry Potter" zgadzam się z tym ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się z wyborem Pottera :)

  OdpowiedzUsuń
 9. "Pottera" też bym wrzuciła na swoją listę i cały cykl o Ani z Zielonego Wzgórza. I jeszcze "Julitę i huśtawki". Hmm... Muszę pomyśleć nad swoją listą.

  OdpowiedzUsuń
 10. "Kamienie na szaniec", "Ania..." i "Wichrowe Wzgórza" u mnie też wysoko się plasują. Wstyd przyznać, ale "Zbrodnia i kara" jest jedyną szkolną lekturą, której do tej pory nie przeczytałam...Muszę się poprawić!

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno chciałbym jeszcze raz przeczytać ,,Anię...'', ,,Bez mojej zgody'' i ,,Jesienną miłość''. Mam jeszcze kilka innych książek na myśli, ale teraz nie byłabym w stanie wszystkich wymienić.

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja chyba nie chciałabym przeczytać jeszcze raz po raz pierwszy moich ulubionych książek, bo mam z nimi mnóstwo wspomnień - ale za to chętnie sięgnęłabym jeszcze raz po 'Rok 1984', wspomnianą przez ciebie 'Zbrodnię i karę' czy 'Listy starego diabła do młodego' :))

  OdpowiedzUsuń
 13. ja chyba najbardziej chciałabym przeczytać jeszcze raz po raz pierwszy Erę Pięciorga. Przy żadnej innej książce nie miałam takich wypieków na twarzy podczas czytania!

  Oprócz tego, oczywiście HP, Ania z Zielonego Wzgórza... To również i moje ukochane książki z dzieciństwa :)

  zapraszam serdecznie, nowy blog! nuklearnysen.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. O skoro "Dżuma" jest ciekawa to się cieszę, bo właśnie będę ją czytała (lektura), a jakoś specjalnie nie mam na nią ochoty;)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.