środa, 16 maja 2012

16. O Leon Knabit OSB "Ulubiony Bilbord Papieża".


O papieżu polaku powstało wiele książek. Jedne są lepsze drugie trochę gorsze.
Każda z nich chce pokazać   życie i pontyfikat Jana Pawła II.
Ulubiony bilbord papieża to powieść trochę inna . Nie znajdujemy tam setek dat i fotorelacji . Ojciec Leon członek zakonu benedyktynów z Tyńca przypomina nam najważniejsze słowa Karola Wojtyły. Autor po raz pierwszy spotkał się z Ojcem Świętym  w 1957 r w Beskidzie Żywieckim.  Od tamtej pory widywali  się bardzo często.Regularnie pisali też do siebie  listy .
Wielu z Was zapewne zastanawia się dlaczego książka nosi taki a nie inny tytuł.?
Wszyscy znacie słynne słowa „ czas ucieka wieczność czeka”. To właśnie to zdanie było ulubionym bilbordem głowy Kościoła.
Zakonnik opowiada w swojej publikacji  o papieskich pielgrzymkach i nie tylko .Pragnie aby każdy czytelnik odnalazł swój własny ulubiony bilbord. Chcę aby odszukał słowa , które pozostaną w jego sercu na zawsze.  Książka napisana jest lekkim i przyjemnym stylem. Otwiera ją krótki wstęp od redaktora. Swoje „ trzy grosze” dorzuca też autor we wstępie wyjaśniając kilka ważnych spraw  . Każdy rozdział poprzedza  fotografia Jana Pawła II a wszystkie cytaty   mają odnośnik. Czytelnik wie skąd pochodzą dane słowa i w jakich okolicznościach zostały wypowiedziane.
Ta pozycja to nie tylko zapis wspomnień autora .  Celem tej publikacji jest  przypomnienie najważniejszych słów papieża jakie na przestrzeni całego pontyfikatu wypowiedział podczas podróży  do ojczyzny i nie tylko. W książce tej znajdziemy fragmenty homilii   , testamentu , przemówień czy też orędzi przygotowanych na różne okazje. Słowa papieża miały niezwykłą  moc.  Dawały siłę i potrafiły wlać w serce milionów  Polaków nadzieję na lepsze jutro.
Podczas pierwszych kilku wizyt w kraju tłumy witały wielkiego rodaka. Te kilka dni były dla tysięcy ludzi czasem kiedy zapominali , że rządzą komuniści i  panuje stan wojenny. Mogli poczuć się wolni.  Jan Paweł II nigdy nie ukrywał swoich poglądów. Zawsze mówił otwarcie i szczerze. Kochał spotkania z młodzieżą i wspólne modlitwy  pod oknem na Franciszkańskiej. Chętnie wracał do rodzinnych Wadowic i spotykał się z przyjaciół z lat dziecinnych.
Zawsze podkreślał , że to ludzie młodzi są przyszłością narodu. Do ostatnich chwil życia starał się wypełniać  swoje obowiązki.
Autor poza przypomnieniem słów Ojca Świętego stawia czytelnikowi pewne zadanie. We wstępie pada pytanie  „ A może Drodzy Czytelnicy dołączą też i swoją cenną  interpretacje "? . Wypowiadając te słowa autor namawia do tego abyśmy  spróbowali zastanowić się nad tym  co te słowa dla nas znaczą jak , je interpretujemy i jaki jest ich sens? Wyraża on też nadzieję na to, że każdy kto sięgnie po tę książkę znajdzie w niej swoje ulubione słowa, którymi będzie kierował się w codziennym życiu.

Za egzemplarz recenzyjny dziękuje Wydawnictwu Esprit.

10 komentarzy:

 1. Na to może się skupię, bo o. Knabita bardzo sobie cenię

  OdpowiedzUsuń
 2. raczej nie sięgnęłabym po tę książkę
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czytać o Janie Pawle II, więc być może przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. takiego bloga szukałam .. jak tylko znajdę więcej czasu to przejże twoje posty ;p bardzo uważnie.. od razu lądujesz w obserwowanych xd na pewno zostawię nie jeden ślad!

  a na razie zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uważam, że każdy Polak powinien mieć w swoim domu swego rodzaju pamiątkę po naszym ojcu świętym a powyższa książka jest doskonałym zapisem o życiu Jana Pawła II.

  OdpowiedzUsuń
 6. Po Twojej recenzji dochodzę do wniosku, że warto sięgnąć po tą książkę;) Tym bardziej, że na co dzień nie zagłębiam się w słowa papieża, a tutaj mamy zebrane (a przynajmniej przypomniane) te najważniejsze wypowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam już za sobą, i miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zostałaś oTAGowana :D zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O Janie Pawle z wielka checia bym przecyztala.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.