poniedziałek, 31 marca 2025

Inspiracje marzec- kolejna odsłona ulubionego cyklu czytelników.

    Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione  w marcu 2025  roku. Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura  wykonuje fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy.  Swoje robią też autorki  kanałów Po Cudzemu, i Włoski przy kawie,   wyjaśniając językowe zawiłości. Cenną wiedzę przekazuje  także Tomasz Rożek oraz redaktorzy z Kanału Zero. 

Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.


 źródło
Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o organizacji czasu, poprzez te dotyczące filmu, języków obcych, skończywszy na wywiadach i quizach. Jest ich nieco mniej niż zwykle, ale mam nadzieję, że to co wybrałam Was zainteresuje. 

Inspirujące materiały od twórców internetowych. 
  • Oscary 2025- omówienie ceremonii wręczenia nagród. Wideorecenzja Tomasza Raczka.  Krótkie , ale treściwe podsumowanie jednej z najważniejszych filmowych gal. Dla jednych nudnej, bo innej niż zawyczaj, pozbawionej manifestów i aluzji politycznych. Gali bez zaskoczeń, krzykliwych strojów i niemiłych ekscesów. 

  • Kwolek vs Firlej. Ani słowa o siatkówce odc. 10. Kolejny pojedynek reprezentantów Polski na wiedzę o sporcie . Pierwszy z nich Bartosz Kwolek to następny obok Tomasza Fornala i Jakuba Kochanowskiego przedstawiciel rocznika 1997, multimedalista imprez młodzieżowych  ( 4 złota tj. ME i MŚ  świata kadetów i juniorów 2015- 2017). Ma na koncie także MŚ  seniorów w 2018 roku oraz srebro z 2022 roku. Drugi Jan Firlej rocznik 1996 mniej utytułowany i wciąż czekający na debiut w kadrze narodowej.  9 pytań z różnych dyscyplin sportu począwszy od jeździectwa, przez kajakarstwo, sporty walki aż po piłkę nożną. Przyznam szczerze, że nie znałam odpowiedzi nawet na połowę z nich. Sprawdźcie jak poradzili sobie zawodnicy, jeśli macie ochotę  sami spróbujcie sił w quizie. 


  • Kaczmarek vs Bieniek Ani słowa o siatkówce odc.11.  Następne stracie kolegów z boiska, członków mistrzowskiej drużyny Nikoli Grbicia. Środkowy i atakujący siatkarskiej reprezentacji Polski.  Łukasz Kaczmarek i Mateusz Bieniek. Na ich szyjach wiszą medale zarówno mistrzostw Polski, Europy jak i Świata, a w 2024 roku zawisł także krążek Igrzysk Olimpijskich. W swojej dyscyplinie, wygrali już bardzo dużo  i wiedzą o niej prawie wszystko, ale wciąż są głodni zwycięstw. Ile wiedzą na temat innych sportów o, których nie zawsze jest głośno w mediach ? Sprawdźcie sami.  
  • Worcesthershire, Leicester, Playmonuth- jak to się czyta ? Po Cudzemu odc. 301. Szybka lekcja angielskiego pokazująca, że istnieją słowa, które tylko pozornie są proste do wymówienia. Odcinek z cyklu nie wiedziałam, a się dowiedziałam. 

  • Czy życie na wsi jest zdrowsze ? Nauka to lubię, cykl Biologicznie rzecz biorąc odc. 4. Często słyszymy, że osoby mieszkające w mieście przeprowadzają się na wieś w poszukiwaniu , spokoju, ciszy, czystego powietrza i ekologicznej żywności.  O tym czy to wszystko prawda i czy miejscce zamieszkania może wpływać na długość życia oraz co zrobić, aby jeszcze lepiej dbać o swoją kondycję opowiada dr Mariusz Gogol, którego Tomasz Rożek zaprosił do nowego cyklu na swoim kanale. 

  • Nauka włoskiego z piosenkami - Włoski przy kawie odc.134- moja ulubiona metoda nauki języka 


  • Syn alkoholiczki 7 metrów pod ziemią. Rozmowa z reżyserem i scenarzystą Marcinem Bortkiewiczem, którego matka była alkoholiczką. O relacji małego dziecka z matką, która piła, współuzależnieniu, relacji z ojcem , próbie pomocy matce i pewnym ultimatum. Opowieść i historia, której warto posłuchać. 


  • Najciekawsze premiery miesiąca : Marzec 2025 Miszmasz. Kolejny odcinek cyklu z kanału Sfilmowani. Premiery kinowe z podziałem na weekendy, nowości serialowe zaproponowane przez serwisy streamingowe. Garść inspiracji. Co prawda miesiąc się już kończy, ale część premier nadal jest dostępna w kinach, a  dobry serial być może sprawdzi się jako rozrywka na pierwsze wiosenne wieczory. 



II. Ciekawe materiały/artykuły od innych blogerów + quizy 

piątek, 21 marca 2025

Książka o szkole jako prezent dla absolwenta dostaliście kiedyś taką ?

 Drodzy Czytelnicy. W czerwcu 2022 roku pojawił się na tym blogu post Książki jako nagrody na zakończenie roku szkolnego- jakie najczęściej dostawaliście ? Dziś postanowiłam wrócić do tego tematu , ale w nieco innym kontekście. 

Jestem ciekawa czy na zakończenie jakiegoś etapu edukacji np. liceum  zdarzyło Wam się dostać na pamiątkę książkę o swojej szkole, jej historii,  historii Waszej klasy ?  Książkę  którą można by nazwać swego rodzaju kroniką szkolną zawierającą  opis najważniejszych wydarzeń z życia szkoły, pamiątkowe zdjęcia  i np. listę absolwentów z  poszczególnych roczników ? 


źródło

O  moim liceum nie powstała żadna monografia ani inna tego typu publikacja, a szkoda, bo bardzo chętnie bym ją przeczytała. Niektóre szkoły średnie wydają książki o sobie przy okazji jubileuszu istnienia tj. 50, 100 lub 150 lecie.  Niekiedy prywatne licea wręczają tego typu nagrody jako prezenty dla absolwentów. Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł i piękna pamiątka. 

W przypadku szkół artystycznych być może powstają także pamiątkowe albumy, ze zdjęciami bądź pracami uczniów i absolwentów. 

piątek, 14 marca 2025

Krótkie książki o lokalnych instytucjach, wydarzeniach i ich historii - kupujecie, a może czasem dostajecie i nawet nie czytacie ?

 Drodzy Czytelnicy.  Dziś  chciałabym poruszyć temat książek,  broszur, wydawanych przez małe lokalne wydawnictwa , krótkich publikacji opowiadających o historii jakieś instytucji., wydarzeniach sprzed lat lub zawierających dane stricte statystyczne.


źródło

Ja osobiście rzadko czytam książki czy broszury o lokalnych instytucjach za to bardzo często sięgam po darmową lokalną prasę czy to w wydaniu papierowym czy w wersji elektronicznej. W moim regionie nie ma zbyt wielu tego typu propozycji, więc od lat czytam to co jest dostępne. 

Nigdy nie natrafiłam na publikację o lokalnej instytucji typu biblioteka, miejski ośrodek kultury OSP, choć czasem takie powstają. Niekiedy piszą je osoby pracujące w danym miejscu, a innym razem ktoś z zewnątrz, na prośbę tejże instytucji lub firmy. Czasami tego typu publikacje można kupić lub otrzymać za darmo w siedzibie instytucji/ redakcji czasem, choć bardzo rzadko  np. w lokalnym Empiku. 

Niejednokrotnie można z tego typu publikacji dowiedzieć się czegoś nowego, ale nie każdy ma możliwości, czas i chęci, aby taką lokalną  literaturę czytać. 

piątek, 7 marca 2025

Książki o historii radia bądź napisane przez radiowców - znacie takie ?

Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym zapytać o książki, z którymi osobiście się nie spotkałam. a chętnie bym je przeczytała. Mam na myśli publikacje o historii polskiego radia. Od dziecka słuchałam i nadal słucham radia RMF FM oraz Radia Zet.  Przez chwilę próbowałam " zaprzyjaźnić się " z Radiową  Trójką oraz Jedynką - szczególnie Listą Przebojów Trójki prowadzoną przez Marka Niedźwieckiego, a także audycją  wtedy Marii Szabłowskiej - Muzyczna Jedynka.  Swoje miejsce na rynku mają też Radio Eska, Eska 2 oraz zyskujące coraz większą popularność radia internetowe takie jak 357, TOK FM , Radio Pogoda czy Meloradio. 

Każda z tych stacji to mniejszy bądź większy kawałek historii. Każda ma w ofercie mniej lub bardziej znane , a dla niektórych wręcz kultowe audycje. Każdą tworzą ludzie, którzy kochają pracę radiowca Od kilku lat  własne audycje prowadzą lub prowadzili także  polscy wokaliści tj. Kwiat Jabłoni- audycja Kwiatostan w Radiu 357, Krzysztof Zalewski audycja Zelig w Radiu 357 czy Daria Zawiałow audycja Pewex tamże. Pracę w  medium jakim jest radio lubi także Robert Janowski. Gospodarz programu Jaka to Melodia ?  przez lata prowadził format Wasza Muzyka w RMF FM - lata 2006-2010 , a od 2018 roku możemy go usłyszeć w Radio Pogoda, gdzie w weekendy prowadzi Koncert życzeń


źródło

Polskie rozgłośnie radiowe miały i nadal mają wiele ikonicznych postaci znanych właśnie z tej czy innej stacji. Maria Szabłowska,  Paweł Sztompke, Marek Niedźwiecki , Małgorzata Kościelniak, Marek Starybrat, Marcin Sońta,  Ewelina Pacyna,  Agnieszka Kołodziejska Marta Grzywczacz Piotr Jaworski to tylko kilka nazwisk. Wielu dziennikarzy pracuje / pracowało zarówno w radiu jak i telewizji. Można by tu wymienić choćby Bogdana Rymanowskiego ( Polsat i Radio Zet), Michała Korościela ( Eurosport i Radio Zet) i wielu innych. Jedni przechodzą z radia to telewizji  drudzy  telewizyjne kanapy zamieniają na słuchawki i radiowy fotel. Są też tacy którzy od lat konsekwentnie łączą te dwie bądź nawet trzy role -  coraz więcej dziennikarzy jest obecnych zarówno w radiu, telewizji jak i w Internecie  tworząc własne kanały Youtube ( Rymanowski Live). 

Żałuję, że nie natrafiłam nigdy na książkę o historii radia RMF FM,  Radia Zet  bądź któreś z kilku stacji Polskiego Radia. Liczyłam, że takie powstaną np. przy okazji jubileuszu danej rozgłośni. Szanse były bo RMF FM i Radio Zet  w 2025 roku skończyły 35 lat. Nie mówiąc o Polskim Radiu, które ma już 100 lat. 

Nie słyszałam także o żadnej publikacji napisanej przez dziennikarza radiowego, nawet w biografii, ktoś taki mógłby przemycić kilka ciekawostek i smaczków zza radiowych kulis. 

sobota, 1 marca 2025

Wiosenna ramówka największych stacji tv czyli to co znane, lubiane i wielkie powroty + kilka nowości kinowych i serialowych

 


Wykonanie : Klaudyna Maciąg


 Kącik Filmowy by Anne 18 - miejsce, gdzie będę pisać o filmie. W kąciku znajdą się nie tylko recenzje polskich produkcji które obejrzę i  uznam za warte polecenia. Będę pisać także o blogach i kanałach w serwisie Youtube poświęconych filmowi. Znajdziecie tutaj moje recenzje, przemyślenia oraz garść filmowych inspiracji. 

Drodzy Czytelnicy.  Przed nami marzec, a wraz z nim kolejna porcja premier kinowych, ale przede wszystkim start. wiosennej ramówki najważniejszych stacji telewizyjnych tj. Polsat, TVN oraz TVP.

Platformy streamingowe również nie próżnują, a wspomniana ramówka stacji telewizyjnych wypełniona jest zarówno kolejnymi edycjami dobrze wszystkim znanych formatów tj. The Voice Kids jak i nowościami. Są też wielkie powroty niegdyś flagowych programów Polsatu i TVN czyli Must Be The Music tylko muzyka oraz You Can Dance po prostu tańcz., którego pierwszy odcinek został już wyemitowany. Będą nowe seriale, teleturnieje i reality show. O tym wszystkim w  marcowym kąciku filmowym. 

Wiosenne premiery kinowe 2024

Marzec: 
  • Misie- premiera 7.03 
  • Oskar, Patka i złoto Bałtyku- premiera 7.03 
  • Przepięknie- premiera 7.03
  • Wujek Foliasz - premiera 14.03
  • Skrzyżowanie- premiera 21.03
 Kwiecień : 
  • 21:37- premiera 2.04
  • Sanatorium pod klepsydrą według braci Quay- premiera 11.04 
  • Niesamowite przygody skarpetek - premiera 11.04 

II. Ramówka największych stacji TV- Wiosna 2025:
  • Awantura o kasę , Polsat, sobota i niedziela godz. 17.40- premiera 1.03
  • Komisarz  Mama 4  Polsat czwartek, godz. 22.15 - premiera 6.03
  • Krew, Polsat, piątek godz. 22.05- premiera 7.03
  • Must Be The Music  tylko muzyka  Polsat , piątek godz.19.55- premiera 7.03
  • Nasz Nowy Dom , Polsat, czwartek godz. 20.10- premiera 6.03
  • Ninja VS Ninja, Polsat, wtorek godz. 20.10- premiera 4.03
  • Przyjaciółki 25, Polsat, czwartek godz. 21.15 - premiera 7.03
  • Taniec z Gwiazdami  , Polsat, niedziela godzina 19.55- premiera 2.03
  • Teściowie 3, Polsat, niedziela godz. 22.35- premiera 2.03 
  • Kuchenne Rewolucje, TVN, czwartek godz.20.50- premiera 27.02
  • Masterchef Nastolatki, TVN,  poniedziałek godz.20.50- premiera 24.02 
  • Mam Talent 16  TVN, sobota godz. 19.30   premiera 1.03
  • Niezwykłe stany Prokopa, TVN, niedziela, godz.11.20- premiera 2.03
  • Szpital św. Anny, TVN, poniedziałek- środa godz.17.40 - premiera 24.02
  • You Can Dance , TVN , środa godz. 20.55 - premiera 26.02 
  • Zróbmy sobie dom TVN,  premiera- wiosna 2025 
  • Cudowne lata 2 TVP1, niedziela godz.16.10- premiera 2.03
  • Familiada , TVP2, sobota  i niedziela  godz. 14.00-  premiera 1.03
  • Krew z krwi 3 , TVP1, sobota godz. 21.10- premiera 1.03
  • Koło Fortuny, TVP2, poniedziałek-piątek godz.16.00 , sobota i niedziela godz.14.30 - premiera 3.03
  • Komisarz Alex 24 , TVP1, piątek godz. 20.30 - premiera 7.03
  • Ojciec Mateusz 33, TVP1, czwartek godz. 21.10- premiera 6.03 
  • Pan mama TVP1, sobota godz.20.15 - premiera 1.03 
  • Postaw na milion TVP2, czwartek godz.20.40- premiera 7.03
  • Tak to leciało TVP2, czwartek godz. 20.50- premiera 6.03
  • The Voice Kids 8, TVP2, sobota godz. 20.05- premiera 22.02
  • Sanatorium Miłości , TVP1, niedziela godz. 21.15- premiera 2.03
  • Szansa na sukces Opole 2025,  TVP2, niedziela godz.15.15 premiera 2.03
  • Va Banque- TVP2, poniedziałek- sobota godz. 18.10- premiera 3.03 ( odcinki od 3 do 13 marca to III Turniej Mistrzów Va Banque, kolejne już tradycyjne).
  • Zatoka Szpiegów 2, TVP1, niedziela godz. 20.30- premiera 2.03 

 III. Nowości serwisów streamingowych tj. Netflix, Player i Polsat Box Go- wiosna 2025 : 

  • Zapowiedź polskich nowości i nie tylko  Netflix na 2025 rok 

  • Tylko jedno spojrzenie - premiera 5.03 Netflix 
  • Klątwa- premiera 8.03 Prime Video
  • Porządny człowiek- premiera 21.03 - Max 
Na dziś to już wszystko. Śledzicie ramówki telewizyjne ? Na jaką telewizyjną nowość bądź powrót czekacie najbardziej i dlaczego ? Czy wśród wymienionych produkcji jest Wasza ulubiona ? Oglądacie seriale i programy w telewizji  czy już tylko w serwisach  takich jak TVP VOD, Polsat Box Go, Max czy Player ?   Ja jestem zdecydowanie telewizyjna. Uwielbiam teleturnieje, seriale i muzyczne talent show. Na TVP VOD  oglądam coś jedynie wtedy kiedy nie dam rady obejrzeć w TV.