Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym zapytać o książki, z którymi osobiście się nie spotkałam. a chętnie bym je przeczytała. Mam na myśli publikacje o historii polskiego radia. Od dziecka słuchałam i nadal słucham radia RMF FM oraz Radia Zet. Przez chwilę próbowałam " zaprzyjaźnić się " z Radiową Trójką oraz Jedynką - szczególnie Listą Przebojów Trójki prowadzoną przez Marka Niedźwieckiego, a także audycją wtedy Marii Szabłowskiej - Muzyczna Jedynka. Swoje miejsce na rynku mają też Radio Eska, Eska 2 oraz zyskujące coraz większą popularność radia internetowe takie jak 357, TOK FM , Radio Pogoda czy Meloradio.
Każda z tych stacji to mniejszy bądź większy kawałek historii. Każda ma w ofercie mniej lub bardziej znane , a dla niektórych wręcz kultowe audycje. Każdą tworzą ludzie, którzy kochają pracę radiowca Od kilku lat własne audycje prowadzą lub prowadzili także polscy wokaliści tj. Kwiat Jabłoni- audycja Kwiatostan w Radiu 357, Krzysztof Zalewski audycja Zelig w Radiu 357 czy Daria Zawiałow audycja Pewex tamże. Pracę w medium jakim jest radio lubi także Robert Janowski. Gospodarz programu Jaka to Melodia ? przez lata prowadził format Wasza Muzyka w RMF FM - lata 2006-2010 , a od 2018 roku możemy go usłyszeć w Radio Pogoda, gdzie w weekendy prowadzi Koncert życzeń.
Polskie rozgłośnie radiowe miały i nadal mają wiele ikonicznych postaci znanych właśnie z tej czy innej stacji. Maria Szabłowska, Paweł Sztompke, Marek Niedźwiecki , Małgorzata Kościelniak, Marek Starybrat, Marcin Sońta, Ewelina Pacyna, Agnieszka Kołodziejska Marta Grzywczacz Piotr Jaworski to tylko kilka nazwisk. Wielu dziennikarzy pracuje / pracowało zarówno w radiu jak i telewizji. Można by tu wymienić choćby Bogdana Rymanowskiego ( Polsat i Radio Zet), Michała Korościela ( Eurosport i Radio Zet) i wielu innych. Jedni przechodzą z radia to telewizji drudzy telewizyjne kanapy zamieniają na słuchawki i radiowy fotel. Są też tacy którzy od lat konsekwentnie łączą te dwie bądź nawet trzy role - coraz więcej dziennikarzy jest obecnych zarówno w radiu, telewizji jak i w Internecie tworząc własne kanały Youtube ( Rymanowski Live).
Żałuję, że nie natrafiłam nigdy na książkę o historii radia RMF FM, Radia Zet bądź któreś z kilku stacji Polskiego Radia. Liczyłam, że takie powstaną np. przy okazji jubileuszu danej rozgłośni. Szanse były bo RMF FM i Radio Zet w 2025 roku skończyły 35 lat. Nie mówiąc o Polskim Radiu, które ma już 100 lat.
Nie słyszałam także o żadnej publikacji napisanej przez dziennikarza radiowego, nawet w biografii, ktoś taki mógłby przemycić kilka ciekawostek i smaczków zza radiowych kulis.
przyznam że nie czytałam książki napisanej przez radowca, chyba. Kojarze publikacje o moim ulubionym zespole, ale nie pamiętm kto ją napisał
OdpowiedzUsuńŚwietny temat! Historia polskiego radia to fascynujący temat, a każda ze stacji, którą wymieniłaś, miała swój niepowtarzalny wpływ na kulturę i słuchaczy. 😊 Też chętnie sięgnęłabym po książki o tej tematyce – jeśli znajdziesz jakieś ciekawe publikacje, koniecznie podziel się tytułami
OdpowiedzUsuńJa nie czytałam i słabo się orientuje, bo średnio mnie ciekawi ten temat.
OdpowiedzUsuńCiekawa tematyka, warto przyjrzeć się publikacjom takich wydawnictw jak RM, Helion, PWN, może coś się znajdzie.
OdpowiedzUsuń