piątek, 7 marca 2025

Książki o historii radia bądź napisane przez radiowców - znacie takie ?

Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym zapytać o książki, z którymi osobiście się nie spotkałam. a chętnie bym je przeczytała. Mam na myśli publikacje o historii polskiego radia. Od dziecka słuchałam i nadal słucham radia RMF FM oraz Radia Zet.  Przez chwilę próbowałam " zaprzyjaźnić się " z Radiową  Trójką oraz Jedynką - szczególnie Listą Przebojów Trójki prowadzoną przez Marka Niedźwieckiego, a także audycją  wtedy Marii Szabłowskiej - Muzyczna Jedynka.  Swoje miejsce na rynku mają też Radio Eska, Eska 2 oraz zyskujące coraz większą popularność radia internetowe takie jak 357, TOK FM , Radio Pogoda czy Meloradio. 

Każda z tych stacji to mniejszy bądź większy kawałek historii. Każda ma w ofercie mniej lub bardziej znane , a dla niektórych wręcz kultowe audycje. Każdą tworzą ludzie, którzy kochają pracę radiowca Od kilku lat  własne audycje prowadzą lub prowadzili także  polscy wokaliści tj. Kwiat Jabłoni- audycja Kwiatostan w Radiu 357, Krzysztof Zalewski audycja Zelig w Radiu 357 czy Daria Zawiałow audycja Pewex tamże. Pracę w  medium jakim jest radio lubi także Robert Janowski. Gospodarz programu Jaka to Melodia ?  przez lata prowadził format Wasza Muzyka w RMF FM - lata 2006-2010 , a od 2018 roku możemy go usłyszeć w Radio Pogoda, gdzie w weekendy prowadzi Koncert życzeń


źródło

Polskie rozgłośnie radiowe miały i nadal mają wiele ikonicznych postaci znanych właśnie z tej czy innej stacji. Maria Szabłowska,  Paweł Sztompke, Marek Niedźwiecki , Małgorzata Kościelniak, Marek Starybrat, Marcin Sońta,  Ewelina Pacyna,  Agnieszka Kołodziejska Marta Grzywczacz Piotr Jaworski to tylko kilka nazwisk. Wielu dziennikarzy pracuje / pracowało zarówno w radiu jak i telewizji. Można by tu wymienić choćby Bogdana Rymanowskiego ( Polsat i Radio Zet), Michała Korościela ( Eurosport i Radio Zet) i wielu innych. Jedni przechodzą z radia to telewizji  drudzy  telewizyjne kanapy zamieniają na słuchawki i radiowy fotel. Są też tacy którzy od lat konsekwentnie łączą te dwie bądź nawet trzy role -  coraz więcej dziennikarzy jest obecnych zarówno w radiu, telewizji jak i w Internecie  tworząc własne kanały Youtube ( Rymanowski Live). 

Żałuję, że nie natrafiłam nigdy na książkę o historii radia RMF FM,  Radia Zet  bądź któreś z kilku stacji Polskiego Radia. Liczyłam, że takie powstaną np. przy okazji jubileuszu danej rozgłośni. Szanse były bo RMF FM i Radio Zet  w 2025 roku skończyły 35 lat. Nie mówiąc o Polskim Radiu, które ma już 100 lat. 

Nie słyszałam także o żadnej publikacji napisanej przez dziennikarza radiowego, nawet w biografii, ktoś taki mógłby przemycić kilka ciekawostek i smaczków zza radiowych kulis. 

Czy Wy czytaliście jakąś książkę napisaną przez radiowca bądź będącą swego rodzaju leksykonem, encyklopedią radiową ? Być może słyszeliście o takich publikacjach pojawiających się na lokalnym rynku wydawniczym ? Jakiej  rozgłośni/ audycji radiowej słuchacie najchętniej ? 

Udanego dnia. Anne 18. 



4 komentarze:

  1. przyznam że nie czytałam książki napisanej przez radowca, chyba. Kojarze publikacje o moim ulubionym zespole, ale nie pamiętm kto ją napisał

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny temat! Historia polskiego radia to fascynujący temat, a każda ze stacji, którą wymieniłaś, miała swój niepowtarzalny wpływ na kulturę i słuchaczy. 😊 Też chętnie sięgnęłabym po książki o tej tematyce – jeśli znajdziesz jakieś ciekawe publikacje, koniecznie podziel się tytułami

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja nie czytałam i słabo się orientuje, bo średnio mnie ciekawi ten temat.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawa tematyka, warto przyjrzeć się publikacjom takich wydawnictw jak RM, Helion, PWN, może coś się znajdzie.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.