wtorek, 23 kwietnia 2019

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Książki- chyba nikt nie prowadzi statystyk dotyczących tego ile ich napisano, ile wydano  czy ile przeczytano.  Trudno to zliczyć. Ciężko też powiedzieć ile jest powieści które oddano do bibliotek, zostały zniszczone, spalone lub trafiły na  Listę Ksiąg Zakazanych. Książki towarzyszą nam od tysięcy już lat. Dziś czyta się jej już nie tylko w wersji papierowej, ale także elektronicznej. W Internecie powstaje tysiące blogów, stron i portali internetowych poświęconych  literaturze.  Książka jak wiele innych dziedzin kultury  doczekała się swojego święta.  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy właśnie dziś 23 kwietnia.

 Grafika Samanta Dryja Edukacja z pasją 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest po to, aby promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę praw autorskich. Święto to narodziło się w Katalonii. Obchodzone jest od 1995 roku. Data 23 kwietnia nie została wybrana przypadkowo.   Jest symboliczna dla literatury. Tego nie zmarli wybitni twórcy tacy jak Miguel de Cervantes i William Szekspir. 

Książka jest czymś szczególnym ze względu na to, że można w niej zawrzeć mnóstwo faktów, historii, wskazówek inspiracji i porad.  Kiedy czytamy możemy nie tylko zdobyć nową wiedzę i umiejętności, ale także na chwilę przenieść się do innego świata i oderwać od codzienności.

Święto  to  celebrowane jest w różnych miejscach , które są w jakiś sposób związane z książkami. W bibliotekach, w księgarniach, a nawet w antykwariatach. W ten dzień zazwyczaj można  natrafić na różnego rodzaju promocje i akcje czytelnicze. Niekiedy tego dnia  darmowe książki pojawiają się w środkach komunikacji miejskiej takich jak : autobus, tramwaj, pociąg czy metro. 

Czy w miejscu gdzie mieszkacie  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w jakiś szczególny sposób ? Jeśli tak to w jaki ?   Jak Wy świętujecie ten  dzień ? Zapraszam do dyskusji. 

Udanego dnia Anne 18.  

8 komentarzy:

 1. Nie świętuję tego dnia, jego elementy obchodzę podczas wszystkich dni w roku. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie obchodzi tego święta u nas w wyjątkowy sposób....

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam dzień książki każdego dnia :) :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja osobiście Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzę bardzo uroczyście, bo jest to zarazem dzień moich urodzin :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nawet nie wiedziałam, że jest taki dzień. Ale nic straconego. Świętuję co dzień.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam czytać i bardzo się cieszę, że książki mają swoje święto :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj tu, gdzie mieszkam niestety nie obchodzi się dnia książki, a przynajmniej nic o tym nie wiem. Ale ja sama świętuję, każdego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Miło wiedzieć że jest takie święto. Książki kocham

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.