piątek, 8 maja 2015

175. Rebecca Donovan Oddychając z trudem.

 • Tytuł oryginalny :Barley Breathing
 • Tłumaczenie: Ernest Kacperski
 • Seria/ Cykl wydawniczy : Oddechy tom. 2
 • Wydawnictwo: Feeria Young
 • Rok wydania: 2015
 • Oprawa: Miękka  
 • Ilość stron: 544
 • Gatunek: Literatura młodzieżowa
" Tak trudno oddychać, gdy upiorna przeszłość wciąż daje o sobie znać, a teraźniejszość nie daje taryfy ulgowej"
Rebecca Donovan- amerykańska pisarka, absolwentka Uniwersytetu Missouri-Columbia. Sama o sobie mówi, że jest osobą, która lubi wszystko co czyni życie możliwym. Mieszka wraz z synem w niewielkim miasteczku w stanie Massachusetts. Jej debiutancka powieść Powód by oddychać  zbiera pozytywne recenzje. Polskie czytelniczki z niecierpliwością czekały na drugi tom serii Oddechy chcąc dowiedzieć się jak potoczą się dalsze losy Emmy i Evana. Co ciekawego przygotowała dla nich autorka  ? 
"Sześć miesięcy temu byłam martwa. Serce przestało bić w moich piersiach. Oddech  nie wydobywał się z moich warg. Wszystko minęło. Nie żyłam"
Oddychając z trudem to książka, której akcja rozpoczyna się dokładnie pół roku po wydarzeniach kończących tom pierwszy. Główna bohaterka nie pamięta nic z dramatycznej nocy, kiedy to o mało nie straciła życia. Powoli dochodzi do siebie, ma przy sobie najlepszą przyjaciółkę, chłopaka , niedługo wybiera się na studia. Choć jest bezpieczna,  to nie czuje się  szczęśliwa. Bardzo tęskni za swoimi małymi kuzynami, wciąż jest zdenerwowana, a w nocy dręczą ją koszmary .Demony przeszłości nie dają o sobie zapomnieć. Pewnego dnia dziewczyna podejmuje zaskakującą decyzję- postanawia przeprowadzić się do biologicznej matki i spróbować naprawić swoje relacje z nią. Czy to się uda ? Czy można na nowo zaufać komuś kto kiedyś Cię porzucił i przez kilkanaście lat w ogóle się Tobą nie interesował ?  Jaką matką okaże się Rachel ? Czy Emma dokonała słusznego wyboru ? O tym już w powieści. 
" Czasami ludzie ranią innych bardziej niż sami są w stanie znieść .(...) I bywa też, że nie potrafią prosić o pomoc. Są tak omotani własnym bólem, że zadają ciosy wszystkim wokół"
Drugi tom serii Oddechy to bardzo dobra , dopracowana i przemyślana kontynuacja  Pełno w niej emocji , tajemnic i zwrotów akcji. Autorka zadbała o to, aby czytelnik nie mógł narzekać na nudę. Wprowadziła nowe postacie, wątki i mocno rozbudowała akcję. Zafundowała swoim bohaterom emocjonalny rollercoaster.  Opisała dalsze losy Emmy , Sary i Evana poruszając przy tym kilka istotnych tematów takich jak choćby próba naprawienia relacji matka- córka, walka z alkoholizmem , czy ostateczne rozliczenie się z przeszłością. Za to autorce należy się duży plus. Minus za zbyt długie opisy, które czasem mogą nużyć czytelnika.  Recenzowana dziś pozycja literacka to powieść , którą można określić jako pewnego rodzaju studium psychologiczne ofiary przemocy, osoby, która nie potrafi odciąć się od tego co było, świadomie okłamuje najbliższe jej osoby , odsuwa się od nich. Daje drugą szansę  tym którzy nie powinni jej dostać.  Ten utwór warto zarekomendować tym, którzy czytali tom pierwszy i lubią literaturę młodzieżową. 
Źródło cytatów :  
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Feeria Young.
Książka czytana w ramach Stosikowego Losowania ( marzec 2015).
  8 komentarzy:

 1. Pierwsza część zrobiła na mnie naprawdę wielkie wrażenie. Takie psychologiczne podejście uwielbiam w książkach. Druga część już czeka na półce i mam nadzieję, że będę miała po niej podobne wrażenia:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy tom bardzo mi się podobał i już nie mogę się doczekać, aż zabiorę się za ten :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam już za sobą całą trylogię i wprost ją uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałabym zobaczyć co takiego niezwykłego jest w tomie pierwszym :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najpierw tom I, a potem zobaczę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w planach pierwszy tom. Tylko czasu stale brak.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam ksiazki poruszajace profile psychologiczne :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że sięgnę po tę serię, mam nadzieję, że dostarczy mi wielu emocji :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.