sobota, 22 listopada 2014

Gdy pisałam to słuchałam... #3 Krzysztof Ziemiec Rozmowy z dystansu .

Cześć ! W oczekiwaniu na to aż kolejna recenzja wróci do mnie z korekty podzielę się z Wami muzyką, której słuchałam kiedy ją pisałam.
Zdjęcie znalezione na Google Grafika. 
Z reguły jest tak, że dopasowuję piosenki do  " klimatu " recenzowanej książki. Jednak ostatnio praktycznie nie mam czasu może trochę też chęci na czytanie czegoś cięższego gatunkowo i grubszego  jeśli chodzi o ilość stron. Dlatego sięgnęłam tylko po jedną  jedyną cieniutką książeczkę a w zasadzie zbiór wywiadów, które znany i ceniony dziennikarz Krzysztof Ziemiec przeprowadził z różnymi osobami ze świata polityki i nie tylko. 
Do tego typu pozycji ciężko jest dopasować jakieś konkretne piosenki więc kiedy zaczęłam pisać puściłam sobie po  jedną z moich  list utworów i zabrałam się za przelewanie swoich odczuć po lekturze na internetowy papier. Czego słuchałam ? Oto kilka  wybranych utworów( inne  tu  były prezentowane już wcześniej lub pojawiły/ pojawią się  na moim drugim tym typowo muzycznym blogu).

1.Indila  Comme un bateau ( Trochę jak statek)- francuskojęzyczna piosenka w, której kobieta opowiada o tym , że jej życie jest trochę jak płynący statek wciąż podąża dzielnie naprzód pomimo ciężkich przeżyć i panującego wokół chaosu. Twierdzi, że czas leczy rany a dobre momenty trzeba chwytać póki można. Nie wolno przestać walczyć , uśmiechać się ani stracić nadziei. To w niczym nie pomoże.
Fragment tekstu w języku francuskim 

Maman dit que malgré les épreuves
Il faut continuer à sourire
Sourire à la vie
Et qu'il y a toujours du bon
A tirer tant qu'on respire
Alors on se débat,
On va, face au vent
En priant de toutes nos forces
Écorchées par le temps 
Un peu comme un bateau
J'avance face à la mer
Je navigue sur les flots
Un peu comme un bateau
J'avance et je suis fière
De ce que porte mon dos
Un peu comme un bateau
Qui trouve son équilibre
Entre les vagues et le chaos
Un peu comme un bateau
J'avance et je suis fière
De ce que porte mon dos
Un peu comme un bateau
Polskie tłumaczenie :
Mama mówiła, że mimo trudnych momentów
trzeba wciąż się uśmiechać,
Uśmiechać do życia
I że zawsze są dobre momenty
które trzeba chwytać póki się oddycha.
Więc szarpie się, (jest się niespokojnym)
Zmierza naprzód pod wiatr
Modląc się z całych naszych sił
Pokaleczonych przez czas.

Trochę tak jak statek
Podążam naprzód po tafli morza,
Żegluję poprzez fale.
Trochę tak jak statek
Podążam naprzód i jestem dumna
Z tego co dźwigam na plecach.
Trochę tak jak statek,
który znajduje swoją równowagę
pośród ogromnych fal i chaosu.
Trochę tak jak statek
Podążam naprzód i jestem dumna
z tego co dźwigam na plecach.
Trochę tak jak statek... 

2. Etta James I'd Rather  Go Blind- niezwykle emocjonalny utwór o kobiecie, która mówi, że wolałaby oślepnąć niż widzieć jak ten, którego kocha odchodzi. Jej miłość jest tak wielka, że nie chce patrzeć jak jej ukochany idzie w świat z kimś innym niż ona. Nie chcę być teraz sama  i rozmyślać o tym co  było. 


 3. Natalie Imbruglia  Torn - piosenka o kobiecie, która myślała, że spotykała mężczyznę swojego życia.  Była w nim ślepo zakochana . Kiedy on nagle znika ona nie wie co ze sobą zrobić jest rozdarta wewnętrznie , nikomu już nie ufa w nic już nie wierzy , nie tęskni ma wszystko " gdzieś". Jest załamana  Nic już po Nim nie zostało ani w sercu ani nigdzie indziej.  Żałuje jedynie, że dała się "omotać", że wcześniej nie dostrzegła kim jest człowiek z, którym się spotyka , nie widziała, że to co mówi to jedno wielkie kłamstwo. 

 
4.  Bajm Szklanka wody - piosenka którą odkryłam na nowo. Kiedyś gdy ją słyszałam  myślałam " Eee pewnie to jakiś gniot o łatwym do zapamiętania tytule". Dziś kiedy dorosłam i nie tylko słucham, ale też interpretuje teksty piosenek, bardzo mocno się w nie wsłuchuje odkryłam, że jest to utwór z bardzo wartościowym przesłaniem. I to w naszym pięknym polskim języku. Teraz takie piosenki to rzadkość zwłaszcza w tak zwanej muzyce popularnej. 


 Szklanka wody nim przestaniesz brać
Obiecałeś sobie - to był ostatni raz
Spojrzysz matce w oczy całkiem wolny tak
Ołowianą chmurę pokonałeś sam
Nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie,
Nie obchodzi mnie jak na imię masz 
Nie obiecam Ci, że lepszy będzie świat
Ważny jest oczu Twoich blask
Nie obiecam Ci, że czas ukoi ból
Ważne, że jesteś tu...  

To tyle na dziś miłego słuchania.
Ps Przepraszam , że ostatnio tak tak tu cicho. Rzadko też komentuje wpisy na  Waszych blogach. Czasem nie mam czasu , albo nie wiem co napisać a nie chcę zostawiać komentarza , który nic nie wnosi bo sama takich nie lubię. U mnie zaczął się tak zwany  jak ja to mówię uczelniany kocioł. Ciągle czegoś od nas chcą  kolokwia, referaty, masa tekstów do czytania . Do tego dochodzi jeszcze praca licencjacka z, którą trzeba w końcu ruszyć choć idzie mi to ciężko. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu pojawi się jakaś recenzja  książki bądź fiszek. Nie chcę już męczyć Was kolejnymi jak to się mówi  zapychaczami typu dyskusja, ranking, zabawa blogowa czy stosik . Już i tak mam wyrzuty sumienia bo jest tego za dużo. Na pewno będzie jeszcze post dotyczący planów czytelniczych na 2015r nadal ambitny, ale już bardziej rozsądny i mniej rozbudowany niż w roku ubiegłym.   Ja uciekam czytać , ale nie książkę dla przyjemności tylko na zajęcia ze Sztuki dialogu i negocjacji ( swoją drogą całkiem ciekawie napisana). Miłego dnia . Anne 18. 
2 komentarze:

  1. Chętnie poczytałabym jego wywiady z roznymi znanymi osobami :) hmm co do piosenek, znam wszystkie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książkę "Rozmowy z dystansu" posiadam. Pewnie niebawem do niej zasiądę ;)

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.