czwartek, 20 czerwca 2013

113. Cathy Glass Skrzywdzona .

" Zabranie dziecka od rodziców nigdy nie było banalnym codziennym wydarzeniem . To zawsze było traumatyczne pełne emocji i trudne". 
 Drogi Czytelniku , Droga Czytelniczko  zanim zaczniesz czytać tę recenzję  wyobraź sobie , że jesteś  małym dzieckiem ,  którego nikt nie chce do siebie przygarnąć ze względu na Twoje  pełne agresji zachowanie.   Co byś w takiej sytuacji czuł/a? Ciężko powiedzieć prawda? Chociaż jako ludzie mamy w sobie sporo empatii to w takich chwilach nawet ona nam nie pomaga. Czytając  kolejną książkę Cathy Glass nie potrafiłam zrozumieć   jak można tak traktować  dziecko i dlaczego opieka społeczna w porę nie zareagowała ? Gdyby to zrobiła być może życie ośmiolatki byłoby tak samo szczęśliwe jak jej rówieśników...   Jodie Brown bohaterka  recenzowanej dzisiaj pozycji literackiej przebywała już u kilku rodzin zastępczych, jednak żadna z nich nie potrafiła zapanować nad  jej nagłymi atakami histerii i gniewu. Dziewczynka trafia do Cathy , ponieważ wszyscy pracownicy opieki społecznej wierzą , że to właśnie ona   ze względu na swoje wieloletnie doświadczenie będzie potrafiła pomóc małej. Glass gdy tylko po raz pierwszy zobaczyła swoją nową podopieczną , poznała historię jej rodziny wiedziała , że opieka nad  dziewczynką  będzie wymagała od niej dużo więcej cierpliwości i zaangażowania.  To dziecko było zupełnie inne niż wszystkie z którymi do tej pory miała do czynienia. Nie chodzi tu o  agresywne zachowanie bo to dla opiekunki zastępczej  z takim stażem nie jest żadna nowość.  Ośmiolatka miała ogromne problemy z wyrażaniem emocji czy w ogóle mówieniem. Słowa , które powtarzała podczas zabaw często nie miały żadnego sensu. Jodie  nie  miała poczucia czasu  mieszała przyszłość z teraźniejszością, nie potrafiła cieszyć się z prezentów a zabawki  i wszystkie inne rzeczy nie miały dla niej żadnej wartości. Dziecko nie chciało się z nikim bawić ani rozmawiać . Woli krzyczeć , kopać i bić każdego kto stanie na jej drodze.  Nieświadomie naśladuje zachowania innych , powtarza słowa , które od nich usłyszy. Dopiero określone sytuacje powodują , że zaczyna  opowiadać o swojej przeszłości i o tym co przeżyła . Jej młodsze rodzeństwo  znalazło nowy dom i nowe rodzinny ona sama nie miała tyle szczęścia.  Rozmawiając z nią   Cathy stara się być bardzo ostrożna. Doskonale wie , że jeżeli zacznie naciskać  Jodie zamknie się w sobie jeszcze bardziej. A wtedy nikt nie będzie w stanie jej pomóc.   Glass każdego dnia poznaje coraz to nowe fakty z życia dziewczynki. Mała postanowiła jej zaufać  bo zauważyła , że nic jej nie grozi. Mimo to ciągle  pyta czy  jest  bezpieczna. Zawsze otrzymuje taką samą odpowiedź więc z czasem zaczyna się coraz bardziej otwierać aż w końcu nieświadoma tego co robi wyjawia  okrutną prawdę    o swoim dzieciństwie. Co takiego mówi Jodie i czy Cathy będzie w stanie choć trochę odmienić jej los? Czy razem pokonają problemy?
 "Nigdy nie widziałam dziecka tak zamkniętego w sobie i tak nie szukającego ciepła czy uczucia".  
"Skrzywdzona" to książka, którą od dawna chciałam przeczytać. Polecało mi ją wiele osób mówiąc , że jest to bardzo ciężka powieść  przede wszystkim ze względu na drastyczne opisy i całe okrucieństwo opisanej w niej historii . Wszyscy, których pytałam o tę pozycję mówili również o ogromnym ładunku emocjonalnym  jaki  ona ze sobą niesie. Dziś  prawie tydzień po tym jak skończyłam czytać  emocje już trochę opadły.   Dlatego jestem w stanie napisać kilka słów na temat  tego co czuje/ czułam czytając o przeżyciach  dziewczynki . Zaraz po zakończeniu lektury nie byłabym w stanie ująć w słowa tego co chciałabym  Wam przekazać.   Chociaż niekiedy emocje były tak silne , że musiałam przerywać czytanie  nie żałuję , że postanowiłam zmierzyć się z tą książką. Dzięki niej po raz kolejny  zobaczyłam ile zła tkwi w człowieku, poznałam bardzo smutną   historię małej Jodie . Najgorsze jest to , że   te wszystkie okropne rzeczy o, których pisze Glass wydarzyły się naprawdę.   Boli również fakt ,że czasem pomimo chęci niewiele da się zrobić.  Na kartach  powieści widzimy nieustanne zmagania Cathy nie tylko z Jodie , która  nie umie  nawiązać z nikim  bliższych kontaktów  i cały czas przebywa w swoim własnym świecie. Autorka walczy również o to aby dać jej miłość  rodzinne ciepło , i bliskość , której wcześniej  nie zaznała. Stara się dać jej choć namiastkę prawdziwej rodziny . Robi nie tylko to co nakazują jej zasady , które obowiązują wszystkich opiekunów zastępczych. Daje z siebie znacznie więcej i choć jej podopieczna nie potrafi tego docenić ona wierzy , że jeszcze kiedyś usłyszy  magiczne słowo dziękuję. Jej poświęcenie , determinacja i wiara w końcowy sukces są naprawdę  niesamowite.  Kobieta zrobi co może aby Jodie miała wszystko czego jej potrzeba , ale pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć . Są sytuacje w, których nawet największa  pomoc,  najszczersze chęci  okazują się być niewystarczające......
" Jodie zawsze wybierała samotność. Jej historia nauczyła ją , że   towarzystwo innych przynosiło tylko ból i odrzucenie, i właśnie ta lekcja odizolowała ją od świata". 
Obok historii , którą opowiedziała swoim czytelnikom Cathy Glass nie można przejść obojętnie, nie da się jej też łatwo wymazać z pamięci tak po prostu zapomnieć. Jodie została pokrzywdzona nie przez los lecz przez kogoś kto powinien ją  chronić i traktować jak swój największy skarb. Dziecko  nie mogło zrobić nic nawet  gdy ktoś niszczył jej tożsamość czy ranił emocjonalnie. Takie ślady w psychice dziecka pozostają już na zawsze.  Książkę , którą dzisiaj Wam przedstawiam chciałabym polecić  każdemu kto nie pozostaje obojętny na ból i cierpienie drugiego człowieka. Poruszy ona nawet tych, który uważają, że nie są wrażliwi .

Źródło cytatów:
[1] Cathy Glass ,  Skrzywdzona  ,  Wydawnictwo Hachette Warszawa  2010  ,Str.14
[2] Cathy Glass ,  Skrzywdzona ,  Wydawnictwo Hachette Warszawa  2010 ,Str.86.
[3] Cathy Glass ,  Skrzywdzona   ,  Wydawnictwo Hachette Warszawa  2010 ,Str.167

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Hachette. 
Książka czytana w ramach: 
 • Wyzwania 52 książki 2013. 
 • Wyzwania Trójka E-pik styczeń 2013( książka, której wątek oparty jest na autentycznych wydarzeniach.)Dziewczynka trafiła do Cathy w 2007r. Jeżeli chcecie wiedzieć co się z nią działo przez tych kilka lat zajrzyjcie tutaj10 komentarzy:

 1. Bardzo polubiłam książki tej autorki, gdyż pisze niezwykle trudne i poruszające historie, dlatego i w tym przypadku chętnie poznam ,,Skrzywdzoną''.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lekturę "Skrzywdzonej" mam już za sobą. Odebrałam ją podobnie, jak Ty. Książka zmuszająca do refleksji, piękna i naprawdę wartościowa :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki Cathy Glass nie są dla wrażliwców...

  OdpowiedzUsuń
 4. Trudny temat opowiedziany właściwie

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie historie są przerażające, i niestety zbyt często ostatnio się o nich słyszy!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tą serię książek- to bardzo trudne i ciężkie pozycje. I niestety, prawdziwe.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedyna książka, przy której właściwie nieustannie ryczałam...
  Ogromnie wstrząsająca.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio zarezerwowałam sobie jedną z książek tej autorki, chyba nawet tą właśnie o której piszesz i teraz żałuję, że taka gapa ze mnie i rezerwacja mi przepadła.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie lubię to! :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.