niedziela, 12 maja 2013

111. Dana Fowley Jak ona mogła ?

"Wiedziałam , że mama nie przyjdzie mnie  uratować  i nie ma nikogo kto mógłby mi pomóc". 

Kolejna książka z serii "Pisane przez życie" , następny trudny temat jakim jest pedofilia . Ludzki  dramat, którego nikt  nie chciałby przeżyć. Tak w kilku słowach można by opisać  historię życia Dany Flowely. Autorka , narratorka a zarazem bohaterka książki  " Jak ona mogła " zdecydowała się  przerwać milczenie , i opowiedzieć o tym jak wyglądało dzieciństwo dwóch bezbronnych  sióstr . Pięcioletnia Dana i klika lat młodsza Heather były wykorzystywane seksualnie , gwałcone przez  swojego ojczyma dziadków i innych pedofilów. Nie  mogły zaprotestować bo dorośli zabronili im cokolwiek mówić. . Najbardziej  niedorzeczne i przerażające jest jednak to , że matka dziewczynek nie tylko spokojnie na to patrzyła, ale też sama w tym uczestniczyła. Pozwalała aby jej partner a także obcy ludzie krzywdzili małe  niewinne istoty. Zamiast obdarzyć je miłością i dać to na co zasługuje każde dziecko zafundowała im dzieciństwo pełne bólu , samotności, strachu i łez. Po wielu latach starsza córka postanowiła ponownie przywołać ciemne demony  i obrazy z przeszłości po to aby ci , którzy zadali jej tyle cierpienia wreszcie zostali sprawiedliwie osądzeni. Taka decyzja wymagała od niej odwagi i ogromnej wewnętrznej siły, która pomoże jej rozdrapywać  nie zagojone rany. Na szczęście w tych trudnych chwilach miała przy sobie ukochaną siostrę oraz swoje największe skarby  partnera oraz synów. Myślała nie tylko o sobie , ale również o pozostałych ofiarach. Osobach, które nie zdecydowały się wyjść z ukrycia i stanąć twarzą w twarz z własnymi oprawcami. Publikacja z pytaniem w tytule to coś więcej niż książka. Sama pokrzywdzona i zraniona kobieta mówi o niej tak. 
"To zapis tego co przeszłam jako dziecko i co musiałam przejść ponownie już tako dorosła osoba, aby wymierzyć sprawiedliwość.".
Te słowa mówią same za siebie i nie wymagają żadnego komentarza. Są zapowiedzią tego o czym przeczytacie przewracając kolejne karty tej pełnej cierpienia historii. Wszyscy czytający poznają najpierw małą niewinną osóbkę, którą traktowano jak zabawkę. Potem zobaczą w niej nastolatkę pełniącą rolę zarówno siostry jak i matki. Wreszcie dostrzegą  silną , ale też bardzo wrażliwą kobietę . Dana kilkakrotnie biła się z myślami czy wyznać prawdę , pytała siebie  jak powinna postąpić . Dbała o bezpieczeństwo swoich bliskich  i choć cierpiała  walczyła sama ze sobą . Czasami stała nad przepaścią , ale zawsze wiedziała, że ma dla kogo  bić się o sprawiedliwość. Niesamowita  historia pełna traumatycznych wspomnień i opisów, które szokują. W niektórych momentach musiałam przerywać czytanie bo nie mogłam uwierzyć , że coś tak okrutnego naprawdę mogło się wydarzyć. Setki pytań jakie zadaje autorka w całej powieści a zwłaszcza na jej końcu nadal pozostają bez  odpowiedzi. Powodów powstania tego utworu jest kilka . Dana  nie chciała  dłużej milczeć ani w nieskończoność odpowiadać na te same pytania . Pragnęła też aby kiedyś jej dzieci wiedziały jak naprawdę wyglądało dzieciństwo ich mamy oraz co mają  robić aby nigdy więcej nie dochodziło do takich sytuacji. 
"Przede wszystkim pragnę aby i oni i wszystkie dzieci uwierzyły , że  zawsze należy mówić głośno o tym gdy jakiś dorosły zrobi im krzywdę. 
Książka " Jak ona mogła? "jest nie tylko świadectwem pokrzywdzonej kobiety, ale również  autobiografia z " emocjami na wierchu". Historia okrutna, ale niestety prawdziwa, taka, która nie powinna była się wydarzyć. Śmiało mogę napisać, że jest to najbardziej wstrząsająca  z wszystkich części serii " Pisane przez życie, które do tej pory miałam okazję przeczytać. 
Źródło cytatów:    
[1] Dana Fowley  ,  Jak ona mogła ?   ,  Wydawnictwo Hachette Warszawa  2011  ,Str.31 .
[2]Dana Fowley ,  Jak ona mogła?   ,  Wydawnictwo Hachette Warszawa  2011 ,Str.281 . 

[3] Dana Fowley ,  Jak ona mogła?  ,  Wydawnictwo Hachette Warszawa  2012 ,Str.280.
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Hachette.  
Książka czytana w ramach : 
 • Wyzwania  52 książki 2013.

12 komentarzy:

 1. Pedofilia- trudny temat, jednak chcę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 2. Bałabym się zmierzyć z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka niezwykle trudna, ale warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawią mnie takie kontrowersyjne tematy, lubię sięgać po książki poruszające takie "niecodzienne" tematy, więc i po tą pewnie też sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Smutne, tragiczne i niestety prawdziwe

  OdpowiedzUsuń
 6. Smutne te książki, ale jak prawdziwe ukazują nam swój okrutny świat zza ściany.

  OdpowiedzUsuń
 7. Znam serię "Pisane przez życie" - każda z tych książek porusza, przeraża i szokuje... Tej pozycji jeszcze nie czytałam, ale na pewno zrobię to.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książki z tej serii ogromnie lubię czytać, bo zawierają takie trudne, życiowe tematy. Powyższej pozycji nie znam, ale będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie jestem przy końcówce tej książki, nasuwa mi się tyle myśli, że nie mogę się już doczekać, kiedy opiszę moje wrażenia po jej opisaniu. Niesamowita, wstrząsająca historia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytając książkę miałam ochotę rzucić nią o ścianę. Bo jak można takie coś dziecku zrobić ...

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy posiada ktoś ebooka JAK ONA MOGŁA?

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy posiada ktoś ebooka JAK ONA MOGŁA?

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.