poniedziałek, 16 września 2024

Pytanie o listę Empiku dotyczącą literatury faktu

Drodzy Czytelnicy. Kilka dni temu zupełnie przypadkiem natrafiłam na listę sklepu internetowego Empik com Top 100 Literatura Faktu i reportaż.  Spisanie listy tychże stu książek zajęłoby sporo czasu, stąd publikacja linku. 

Jestem po prostu ciekawa ile książek z tej listy znacie " z przeczytania" a ile ze słyszenia. Może niektóre z nich są mniej a inne odrobinę bardziej warte przeczytania.  Chciałabym aby ta lista była swego rodzaju przyczynkiem do dyskusji o nowościach i najbardziej poczytnych książkach z kategorii literatura faktu. 



źródło

Co ciekawe mnie najbardziej zaintrygowały tytuły spoza pierwszej dziesiątki. Poza kilkoma wyjątkami Jestem zainteresowana np. książką Niewysłuchani (nr 3), czy Nie mój Alzhaimer (nr 8). Obie te książki są trudne tematycznie i trafiły na sklepowe półki w drugim tygodniu września.  Na moją listę  Chcę przeczytać trafi też książka numer 35 czyli Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu autorstwa Jacka Hołuba- znam wszystkie jego poprzednie publikacje. Planuję także przeczytać reportaż Zaginieni ludzie, którzy przepadli bez śladu  (nr 58). 

W empikowym rankingu jest także Pakiet TOPR, a w nim między innymi TOPR  żeby inni mogli przeżyć Beaty Sabały - Zielińskiej (nr.92). Są tam też książki o polskim Kościele, kuratorach sądowych,  konflikcie izraelsko- palestyńskim i opowieści medyków. 

Jest mnóstwo podobno świetnych reportaży wydawnictw: 
  • Czarnego w tym Serii Amerykańskiej
  •  Szczelina 
  • Seria Bez Fikcji 
Książki oznaczone numerami od 32 do 50 to bardzo różnorodne tematy od podróży przez religię po historię. Druga połowa zestawienia nie jest dla mnie już tak interesująca. Zwróciłam jedynie uwagę na powieści Światu nie mamy czego zazdrościć (nr.64) oraz Polska na wojnie (nr. 73)

Być może z biegiem czasu ta lista sama się zaktualizuje, bo pozycja na liście zależy od ilości sprzedanych egzemplarzy. Niekiedy numery podane w nawiasach mogą ulec zmianie. Dlatego w przypadku najciekawszych moim zdaniem książek  podaję tytuły. 

poniedziałek, 9 września 2024

Klasyki polskiej literatury, których nigdy nie przeczytałam

Drodzy Czytelnicy. Dziś będzie bardzo krótko.  Pokażę Wam moją krótką  " listę wstydu" tj. wymienię dziesięć książek , klasyków polskiej literatury, których nigdy nie przeczytałam. 

Bez zbędnego przedłużania lista wygląda następująco 


1. Henryk Sienkiewicz  Ogniem i mieczem
2. Henryk Sienkiewicz Potop
3. Henryk Sienkiewicz Pan Wołodyjowski 
4. Henryk Sienkiewicz Rodzina Połanieckich
5. Maria Dąbrowska Noce i dnie
6. Władysław Reymont Ziemia obiecana
7. Bolesław Prus Emancypantki
8. Helena Mniszkówna Trędowata 
9. Tadeusz Dołega - Mostowicz Znachor
10. Józef Ignacy Kraszewski Hrabina Cosel 

Wybrałam tylko dziesięć , bo obiecałam sobie, że ograniczę się do tej liczby to po pierwsze, a po drugie, że będzie to dziesiątka, która trochę jako pierwsza przyjdzie mi do głowy i o której mówią osoby które znam osobiście lub wirtualnie tj. książkowe youtuberki. 

Wszystkie te historie oczywiście znam  tyle, że z wersji filmowej bądź serialowej. W przypadku książki nr 9 widziałam nawet dwie ekranizacje, ale to nie to samo co literacki pierwowzór. Potop oczywiście był moją lekturą w szkole średniej, ale nigdy nie przeczytałam go do końca.  

W przypadku niektórych powieści przerażała mnie ich objętość i to, że często składają się z kilku tomów jak np. Rodzina Połanieckich, Noce i dnie czy Trędowata.  Jestem tradycjonalistką i mimo, że w serwisie Youtube dostępne są darmowe audiobooki prawie wszystkich tych tytułów to ciężko przekonać mnie do wersji słuchanych. 

Nie  wiem ile z  tejże listy uda mi się przeczytać i kiedy, ale mam nadzieję, że  jak najwięcej. 

poniedziałek, 2 września 2024

Książki o systemach i formach edukacji.

Drodzy Czytelnicy.  Dziś rozpoczął się rok szkolny , więc dziś przychodzę do Was z pytaniem w tymże temacie.  Chciałabym zapytać o książki o systemach i formach edukacji nie tylko w Polsce. 

Ciekawi mnie czy jest na rynku książka/ informator, który pokazuje i opisuje wszystkie systemy edukacji funkcjonujące np. w Europie czy w krajach azjatyckich ? 

Dużo mówi się o systemach : 
  • Polskim- wszyscy zarzucają mu przestarzałość, przeładowanie, testomanię, nadmiar niepraktycznych treści czy ogromną ilość zadań domowych, które od niedawna w niektórych klasach zostały zlikwidowane.
  • Brytyjskim- tam dzieci zaczynają naukę jeszcze wcześniej niż w Polsce
  • Fińskim- podobno uważany za jeden z najlepszych na świecie. 
  • Amerykańskim- który  wielu zachwala, ale niektórzy mówią, że w polskich  realiach byłby trudny do realizacji, choć szkoły z takim systemem  u nas również istnieją. 
  • Innych - najczęściej porównując je ze sobą 

Tak naprawdę  co kraj to inny system, różna ilość godzin dawnego przedmiotu, czas trwania nauki , lekcji czy nawet nazwa tego czego się uczymy. Przeciętnie nauka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych  trwa od 8 do 12 lat. Do tego trzeba doliczyć edukację przedszkolną. 




W Polsce system edukacji to trzy lata przedszkola, które nie jest obowiązkowe (3- 6lat),, zerówka (6 lat) ośmioletnia szkoła podstawowa(7- 15 lat), 4 letnie liceum lub 5 letnie technikum(16-19 lub 20 lat). Są też szkoły branżowe I i II stopnia ( dawne zawodówki).  Następnym krokiem mogą być 3 letnie (licecjat), 3,5 letnie(inżynier)   3 +2 czyli licencjat + mgr bądź 5 letnie jednolite studia magisterskie. 
 

Nie wolno zapomnieć o szkołach specjalnych gdzie mogą uczyć się uczniowie z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Oni również realizują obowiązek szkolny. Niekiedy w szkole innym razem w ramach nauczania indywidualnego w domu.  Niektóre osoby niepełnosprawne uczą się w zwykłych szkołach, ale w klasach integracyjnych. 

Szkoły  w naszym kraju są publiczne  bądź niepubliczne. Powstają także różnego rodzaju szkoły alternatywne/ demokratyczne czy międzynarodowe, ale nie ma ich jeszcze tak wielu jak w innych krajach. 

Wiele dyskusji i kontrowersji budzą inne niż systemowe formy edukacji np. edukacja domowa. Sporo mówi się o różnych metodach nauczania np. przedszkola i szkoły Marii Montesorii, przedszkola freblowskie czy  pedagogika waldorfska. 

Stosunkowo mało się na ten temat pisze.