sobota, 2 marca 2013

96. Aforyzmy optymisty do czytania w chwilach chandry - praca zbiorowa.

"Gdybym nie miał nadziei,
nie osiągnąłbym tego,
co wydaje się nieosiągalne".
                        Heraklit.
Aforyzm -  zwięzła, jedno lub co najwyżej kilku zdaniowa  wypowiedź  przypominająca jakąś powszechnie znaną , ale często zapomnianą przez ludzi prawdę filozoficzną lub moralną. . Zbiór takich   mądrości w pigułce przygotowało Wydawnictwo MG. Każda ze znajdujących się w książeczce sentencji niesie ze sobą jakieś pozytywne  przesłanie. Wśród autorów znajdziemy filozofów, poetów, pisarzy, muzyków, dostojników Kościoła, a nawet aktorów. Są fragmenty mówiące o istocie przyjaźni , miłości ,ale też  słowa, których nikomu przypominać nie trzeba.  Nie wszystkie cytaty  jakie powinny zostać umieszczone  znalazły tam swoje miejsce. Mnie osobiście zabrakło np pięknych słów zmarłego przed siedmioma laty księdza Jana Twardowskiego "Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą". Choć przeczytamy tutaj kilka innych jego aforyzmów myślę, że właśnie to zdanie  najlepiej pamiętają Polacy.  Z niektórymi cytatami można się w pełni zgodzić a inne być może wzbudzą trochę  kontrowersji. Obok zdań przypominających nam  prawdy fundamentalne przeczytać możemy też   nieco bardziej żartobliwe komentarze. Czytelnicy  przeglądając   kolejne  strony zbioru natkną się na  słowa autorstwa takich osobistości jak Albert Einstein czy Pablo Picasso. W książce został zachowany układ chronologiczny. Otwierając  tę cieniutką książeczkę  rozpoczynamy podroż na świata aforyzmów, która trwa od czasów starożytnych  filozofów greckich i rzymskich aż do  XXI wieku.
"Wymagajcie od siebie,
choćby inni od was nie wymagali".   
Jan Paweł II. 
Przypomnieć o sobie chcą również ważni politycy, publicyści czy dramatopisarze. Oni wszyscy także mają coś ciekawego do powiedzenia. To , że wszystkie cytaty zostały umieszczone po kolei  paradoksalnie może stać się nie zaletą a wadą publikacji. Być może niektóry odbiorcy woleliby   aby wszystkie sentencje były ze sobą wymieszane lub pogrupowane tematycznie. Mnie jednak taki układ zbioru odpowiada  , ale pozostali mają prawo do tego by sądzić inaczej. Na końcu publikacji znajdują się , krótkie biografie wszystkich przywołanych w książce autorów. Dzięki nim czytelnik  może zorientować się kim byli ludzie, których słowa widzi przed oczami.
"Być może dla świata jesteś tylko
człowiekiem, ale dla niektórych ludzi 
jesteś całym światem". 
Gabriel Garcia Marquez .  
Książka zawierająca  aforyzmy   i sentencje  to  fantastyczny pomysł na prezent dla tych, którzy lubią  wyszukiwać i zapisywać sobie  różne złote myśli np z literatury. Możecie być pewni , że takim osobom sprawi ona dużo radości i wywoła uśmiech na ich twarzach. Znajdą w niej bowiem cytaty , które są ważne i  aktualne do dziś.  Wraz z drugą częścią zbioru ( aforyzmy pesymisty) stanowią bardzo ładny komplet, który śmiało można podarować komuś np na urodziny  bądź jakąś inną specjalną okazję.  Optymistyczna pomarańczowa okładka i twarda oprawa  powodują , że publikacja ładnie prezentuje się również na półce w naszej domowej biblioteczce. Podtytuł podpowiada , że warto zajrzeć do tego zbioru gdy mamy zły nastrój . Po przeczytaniu kilka pełnych optymizmu cytatów być może  choć trochę poprawi nam się humor. 
 Źródło cytatów : 

[1]  Aforyzmy optymisty , do czytania w chwilach chandry  Wydawnictwo MG, 2012,Str. 9.
 [2]Aforyzmy optymisty , do czytania w chwilach chandry  Wydawnictwo MG, 2012, str 74.
  [3] Aforyzmy optymisty , do czytania w chwilach chandry  Wydawnictwo MG, 2012, str 74.
Za egzemplarz recenzyjny serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.
Książka bierze udział w wyzwaniu 52 Książki 2013. 

12 komentarzy:

 1. Chyba sobie zapodam taki zbiór, lub coś 'aforyzmopodobnego', bowiem ostatnio mam swego rodzaju chętkę na takie zgrabne i króciutkie teksty nad którymi wiele można by myśleć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O coś takiego by mi się przydało

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie książki, bo nie tylko poprawiają humor ale i są bardzo pożyteczne :)

  Zapraszam do mnie na kulturka-maialis.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Pozycja warta uwagi. Często w dedykacjach do książek wpisuję jakieś aforyzmy, prowadzę także zeszyt z ciekawymi zdaniami. Taka pozycja byłaby dla mnie wręcz idealna. Na pewno się za nią rozejrzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam aforyzmy i sentencje. Niektóre są takie życiowe i piękne, że nie sposób o nich zapomnieć. Muszę zatem koniecznie poszukać tej książki i kupić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Oooo fajna :) rozglądnę się za nią :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja prowadzę własny notes z takimi rzeczami. Niekoniecznie na chandrę, ale na wszystkie stany ducha. Mam też dużo cytatów, które zwyczajnie mi się podobają. Też fajna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. uwielbiam aforyzmy, szczególnie zapadające w pamięć ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wpisałam Cię na listę uczestników wyzwania "Czytam Fantastykę"
  życzę Ci powodzenia w realizacji :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie bym zajrzała. Tak dla relaksu:))

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie aforyzmy to super sprawa, dla refleksji i poprawy nastroju.
  JG

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.