czwartek, 21 marca 2013

Pierwsze książki o nowym biskupie Rzymu.


Opis ze strony Wydawcy:
Książka przedstawia sylwetkę nowego papieża: jego życiorys i pierwsze papieskie wystąpienie – słowa wypowiedziane z balkonu bazyliki św. Piotra tuż po wyborze oraz homilie z okresu, kiedy był kardynałem.
                                                                 *    *    *
A teraz chciałbym udzielić wam błogosławieństwa. Ale najpierw proszę was o przysługę: zanim biskup pobłogosławi lud, proszę was, byście pomodlili się do Pana o błogosławieństwo dla mnie. Modlitwa ludu proszącego o błogosławieństwo dla swego biskupa. Odmówmy w ciszy tę waszą modlitwę za mnie.

Teraz udzielę błogosławieństwa wam i całemu światu, wszystkim mężczyznom i kobietom dobrej woli.
Książka kosztuje jedyne 3.50 zł. Książka zawiera homilię wygłoszoną podczas Mszy Świętej inaugurującej pontyfikat Papieża Franciszka!
Książka jest zbiorem wypowiedzi Papieża Franciszka oraz najważniejszych homilii i przemówień kardynała Jorge Mario Bergoglio SJ. Pozycja zawiera również życiorys i przedstawienie duchowej sylwetki Papieża. Całość zamykają interesujące wywiady na temat Ojca Świętego  z kard. Zenonem Grocholewski prefektem Kongregacji ds. Edukacji katolickiej oraz ks. Andrzejem Koprowskim SJ - Dyrektorem programowym Radia Watykańskiego.
                                                   
                                                                                    *    *    *

Kard. Jorge Mario Bergoglio na Synodzie Biskupów w 2001 r. - pokazał rolę biskupa w kontekście współczesnego świata. Mówił o więzi biskupa z Jezusem, o jego służbie na rzecz Kościoła powszechnego i lokalnego, o roli  biskupa w kontekście problemów świata i misji Kościoła w świecie. W jego listach i wystąpieniach widać jak wnikliwie - poprzez Ewangelię - dostrzegał konkretne problemy życia społecznego, kryzys społeczeństwa nastawionego tylko na konsumpcję, korupcję w elitach władzy, jej uleganie naciskom lobbingów, konieczność walki z kartelami narkotykowymi i strukturami mafijnymi. Wskazywał na fatalne skutki rozpadania się więzi społecznych i społeczeństwa obywatelskiego. Nie tylko krytykował, ale wskazywał na rolę jaką w uzdrowieniu sytuacji mają odgrywać katolicy i Kościół. Poruszał sprawy związane z edukacją, szacunkiem dla życia i wiele innych palących problemów. Przez co często popadał w konflikty z władzą.
Książka ta nie jest droga ( kosztuje jedynie 9.90). Wydawnictwo chętnie prześlę ją do zrecenzowania. Zamiast czytać i słuchać licznych czasem fałszywych doniesień na temat 266 papieża w historii warto zakupić , któraś z tych publikacji . Czytając ją dowiesz się jak żył i czym zajmował się argentyński kardynał zanim został nową głową Kościoła Polecam. 


Na koniec jeszcze herb nowo wybranego papieża. 
Skusicie się i przeczytacie czy raczej nie?

13 komentarzy:

 1. Ja chętnie przeczytam obie książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak więc życzę miłej lektury.

   Usuń
 2. Może to zabrzmi okrutnie, ale jakoś nie potrafię przekonać się do obecnego papieża. W moim sercu zawsze był, jest i będzie tylko Jan Paweł II.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Papież Polak pozostanie na zawsze w sercach rodaków. To naturalne.

   Usuń
 3. Liczę na to, że przy najbliższym spotkaniu rodzinnym dostaniemy te książki od samego naczelnego redaktora wydawnictwa M, gdyż to szwagier mojego męża. Liczę na to. Zazwyczaj jesteśmy przy takiej okazji obdarzani książkami wydawnictwa.)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zadziwiające jest to jak szybko po wyborze pojawiły się nowe pozycje dotyczące papieża Franciszka. Mi przypadł do gustu nasz nowy papież, choć oczywiście zobaczymy jak rozwinie się jego kadencja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie to zdziwiło minął zaledwie tydzień a tu już trzy pozycje ( jest jeszcze ta wydana przez Znak "Franciszek, papież wielkiej nadziei). Jednak chyba podobnie było po wyborze Benedykta XVI też chciano przekazać nam jak najbardziej informacji o nowym papieżu ( tak zwane wielkie Boom za chwilę pewnie znów nastanie cisza).

   Usuń
 5. Sądzę, że te książki były przygotowane już dużo wcześniej o każdym z kardynałów starających się o tytuł papieża kościoła. Ale czekali do wybrania, aby do odpowiedniej książki dorzucić odpowiednie informacje.
  Swoją drogą, nie interesują mnie takie książki. Może i nowy papież jest ciekawą osobistością, jednak wolę obserwować jego poczynania, niż czytać o tym w książce. Zadziwiające jest też to, ile wiadomości odnośnie papieża tkwi w internecie - mam na myśli to, jak zasypują media nas nim. A to, że cechuje go "fałszywa skromność", a to, że w dzieciństwie zrobił to i nie powinien teraz robić tak... Ludzie zamiast cieszyć się z wyboru papieża, jak zawsze go krytykują...

  Ale rozpisałam się nie na temat. Cóż, po książki w najbliższym czasie nie sięgnę. Może kiedyś zmienię zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś tam na temat jest. Ja też będę obserwować jego pontyfikat gesty i słowa. Do książki tej drugiej bo to ją będę czytać przekonało mnie to , że zawarto tam wszystkie homilie z pierwszych dni pontyfikatu. Czasami lubię wracać do mądrych słów, które ktoś kiedyś wypowiedział . Chętnie wracam do słów choćby Jana Pawła II. Myślę, że nie było przygotowanej pozycji o każdym kardynale za dużo roboty hehehe :) Masz rację media "szaleją" nieustanne dyskusje o tym jaki będzie co ma zrobić i gdzie pojechać nowy papież. Nieustanne zaglądanie do przeszłości setki pytań to trochę denerwujące.

   Usuń
 6. Ja widziałam jeszcze książkę o papieżu bodajże z wydawnictwa Znak. Myślę, że taka książka to nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cały czas się dziwie, jak szybko książki o nowym papieżu zostały wydane. Mimo wszystko chętnie zapoznałabym się z któraś z biografii Franciszka I.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Chciałbym kościoła ubogiego dla ubogich" - bardzo podoba mi się ta wizja. Chętnie przeczytałabym zwłaszcza drugą książkę. Do samych biografii nowego papieża może mnie jakoś szczególnie nie ciągnie, ale warto byłoby znać jego opinie, przekonania... :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.