"Najważniejsze zadania przed. którymi staje nowy papież to prawda, ochrona życia oraz ludzkiej godności ". Kard. Zenon Grocholewski .
13 marca 2013 r godzina 19:06 - czas gdy nad kaplicą sykstyńską pojawił się biały dym . To mogło oznaczać tylko jedno . Kardynałowie wybrali kolejnego biskupa Rzymu . Nową głową Kościoła został nieznany szerzej jezuita z Argentyny. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Papieża Franciszka masz dwa wyjścia. Możesz śledzić informacje, które przekazują media lub sięgnąć po jedną z publikacji poświęconych jego osobie. Choć pierwsza książka o Ojcu Świętym ukazała się zaskakująco szybko i tak zawiera dużo rzetelnych informacji , ciekawe wywiady z innymi duchownymi a także homilie z czasów gdy Jorge Mario Bergolio piastował godność arcybiskupa Buenos Aires. Będziesz mógł przeczytać słowa skierowane do wiernych, przemówienia okolicznościowe itd. Jest tam również krótki życiorys kardynała . W wywiadach o , których wspomniałam wcześniej padają ważne pytania o przeszłość , teraźniejszość i przyszłość Kościoła nie tylko w Europie , ale i na świecie. Wszyscy chcą wiedzieć co zrobi, gdzie pojedzie i jakie decyzje personalne podejmie "papież z końca świata". Już pierwsze słowa , gesty pokazują, że jest to człowiek , który wie czym jest pokora , autentyczność i otwartość.
"Pan nigdy nie przestaje przebaczać! To my nie chcemy prosić o przebaczenie".
Oprócz krótkiej biografii książka zawiera również wszystkie przemówienia i homilie wygłoszone w pierwszym tygodniu pontyfikatu. Są tam więc:
- Słowa wypowiedziane podczas pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi.
- Homilia z pierwszej oficjalnej Mszy świętej odprawionej dzień po wyborze.
- Przemówienie do dziennikarzy i członków Kolegium Kardynalskiego.
- Homilie wygłoszonej podczas inauguracji Posługi Piotrowej i Mszy w watykańskiej parafii Św. Anny.
- Kilka zdań do wiernych podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
"Och jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich".
Czy słowa , które padły podczas spotkania z dziennikarzami będą hasłem przewodnim pontyfikatu papieża Franciszka ? Tego dowiemy się za jakiś czas. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak obserwować poczynania i słuchać słów nowego namiestnika Chrystusa na Ziemi. Możemy jedynie życzyć mu wytrwałości, siły a także odpowiednich pomocników, którzy pomogą mu podołać wyzwaniu jakiego się podjął.
Źródło cytatów;
[1] Papież Franciszek , Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich ,
Wydawnictwo M, Kraków 2013 ,Str.13 .
[2] Papież Franciszek , Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich ,
Wydawnictwo M, Kraków 2013 ,Str.102 .
[3] Papież Franciszek , Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich ,
Wydawnictwo M, Kraków 2013 , Str.5 .
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu M.
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńInteresująca publikacja, aczkolwiek nie dla mnie. Jakoś nie mogę się przekonać do innych papieży poza naszym śp. ojcem Janem Pawłem II.
OdpowiedzUsuńBardzo chce się zapoznać z tą publikacją :)
OdpowiedzUsuńTo z pewnością ciekawa publikacja. Papiez Franciszek jest intrygujaca, ale jaką sympatyczna osoba! :)
OdpowiedzUsuńChętnie zapoznam się z książkami o naszym nowym papieżu, ponieważ oglądnąwszy ostatnio krótki dokument na TVP, jestem, krótko mówiąc, oczarowany jego osobą, a także jej zwyczajnością. :)
OdpowiedzUsuńChętnie przeczytałabym tę książkę :)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że ta książka pojawia się na blogach. Ja ją dorwałam razem z pismem "Do Rzeczy" i już przeczytałam. Tzn. pismo i książkę też.
OdpowiedzUsuńBardzo sympatycznie jawi się ten nasz nowy papa;)
Podobają mi się jego kazania.