Cathy Glass ma trójkę
dzieci, dwoje własnych i jedno adoptowane. Pracowała w służbie cywilnej, jednak dwadzieścia osiem lat temu postanowiła, że chce
pomagać innym. Została opiekunką
zastępczą. W swoich powieściach
opowiada historie dzieci , którymi kiedyś się opiekowała. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o
autorce zapraszam Was na jej stronę internetową: www.cathyglass.co.uk i do lektury poniższego wywiadu.
Na początku chciałabym zapytać dlaczego zdecydowałaś się pracować jako opiekunka zastępcza?
Widziałam ogłoszenie w lokalnej gazecie, mówiące, że rodziny zastępcze były pilnie potrzebne, i zastanawiałam się, czy mam się za to zabrać, czy dam radę. Poszłam na tak zwany wieczór wprowadzający dla chętnych rodzin i nigdy potem nie żałowałam , nie patrzyłam wstecz. Jest to opisane bardziej szczegółowo w mojej książce Cut ( Okaleczona).
Jakie cechy charakteru trzeba mieć aby być dobrym opiekunem zastępczym ?
Jakie cechy charakteru trzeba mieć aby być dobrym opiekunem zastępczym ?
Potrzebne jest dużo empatii dla dziecka, zrozumienie okoliczności , które sprawiły , że zostało ono objęte opieką zastępczą. Ponadto potrzebny jest spokój ( szczególnie w czasie kryzysu), cierpliwość , zdrowy rozsądek, dobra sieć wsparcia. Musisz być dobrym słuchaczem, staraj się nie osądzać , miej poczucie humoru, bądź dobrze zorganizowany, nie bój się powiedzieć nie - wszystkie dzieci potrzebują granic. Pamiętaj baw się z dzieckiem i ciesz z tego , że możesz być częścią historii jego życia.
Co lubisz najbardziej w rodzicielstwie zastępczym ?
Szczerze mówiąc, lubię wszystkie aspekty rodzicielstwa zastępczego nawet spotkania. Ale, gdy zobaczę u dziecka poprawę , zdobędę jego zaufanie i ono nauczy się ufać. To jest absolutnie wspaniałe i sprawia, że cała ciężka praca zostaje wynagrodzona.
Jak Twoja rodzina zareagowała kiedy zdecydowałaś się ,zostać rodzicem zastępczym ?
Moi rodzice i mąż od początku bardzo mnie wspierali.
Czy wszystkie dzieci jakimi się opiekujesz pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych?
Nie Niektóre dzieci zostają ze mną na odpoczynek, aby dać ich rodzicom lub głównemu opiekunowi krótką przerwę, a czasem rodzic lub opiekun musiał iść do szpitala, a nie było nikogo innego, aby zaopiekować się dzieckiem.Dzieci mogą zostać doprowadzone do opieki z wielu powodów, ale przede wszystkim dzieje się to w wyniku poważnego zaniedbania lub nadużycia.
Na jakiej podstawie wybierasz dzieci , których historie potem opisujesz ?
Każde dziecko, którym się opiekuję przybywa do mnie z jego lub jej własną historią bardzo smutną, ale wiele dzieci miało podobne doświadczenia i odpowiadają "normie". Dlatego wybieram jedno dziecko, którego historia jest przedstawicielem jakieś grupy problemów , jest interesująca dla czytelników, i którego historia ma coś do powiedzenia na temat naszego społeczeństwa i sposobu w jaki władze chronią (lub nie chronią) nasze dzieci. W Hidden ( książka nie została jeszcze wydana w Polsce) np. opowiedziałam historię Tayo, który został przemycony do kraju nielegalnie i pozostał niezauważony przez władze przez 5 lat. Historia Dawn w Cut ( Okaleczona) to książka w , której starałam się zbadać motywy i kwestie związane z poczuciem krzywdy, a historia Michael’a w The Night The Angels Came ( Czekając na anioły) była niestety o pogodzeniu się ze śmiercią rodzica.
Historie niektórych dzieci są naprawdę straszne. Jak w takiej sytuacji kontrolujesz emocje , jak radzisz sobie z nimi ?
Moja rodzina i ja mówimy o naszych uczuciach to nam pomaga. Opiekunom zastępczym jest oferowane doradztwo jeśli go potrzebują. Możemy również porozmawiać z naszym pracownikiem łącza ( łączniczką), Jill, która jest źródłem siły. Ale masz rację, wiedza przez co te dzieci przeszły jest bolesna i szokująca Bierzemy siłę od myśli, że pomogliśmy im choć w niewielkim stopniu.
Niektóre z opowieści ilustrują problem seksualnego wykorzystywania dzieci. Dlaczego jest tak ważne, aby o tym mówić?
Seksualne wykorzystywanie dzieci jest znacznie bardziej powszechne niż się wydaje Ludzie nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Czuję, że musimy uświadomić społeczeństwo, tak aby rodzice, opiekunowie, nauczyciele i wszystkie osoby pracujące z dziećmi były bardziej wyczulone / wyczuleni aby umieli dostrzec oznaki zagrożenia. Byłam wstrząśnięta dużą liczbą e-maili, które otrzymałam od dorosłych, którzy byli wykorzystywani jako dzieci, ale nigdy nikomu o tym nie powiedzieli. Nie tylko sprawca wciąż jest na wolności i może skrzywdzić innych ale także ofiara nie może naprawdę przejść przez życie , bo sprawiedliwość nie została wymierzona.
Dokończ zdanie Gdybym nie zajmowała się opieką zastępczą byłabym .....?
To jest trudne pytanie bo moje życie kręci się wokół wspierania i wszystko to za sobą pociąga. Wspieranie jest wszechogarniające i zmienia życie człowieka. To na pewno byłoby inne życie bez opieki zastępczej i podejrzewam, ,że znacznie mniej satysfakcjonujące.
Jakim dzieckiem aktualnie się opiekujesz ( opowiedz mi o nim)?
Jestem teraz rodzicem zastępczym dla małego chłopca , który ma cztery lata . On jest bardzo słodki ,ale czasami bardzo się denerwuje.
Zanim przejdę do drugiej części wywiadu w, której zapytam autorkę o jej pisarkie początki i nie tylko teraz pytania od Was czytelników bloga .
Aleksandra
1) Czy kiedykolwiek żałowała Pani wyboru
zawodu ?
Nie, nigdy ani przez moment . Kocham to, co
robię. Myślę, że jestem bardzo
szczęśliwa, że mogę wspierać, a
także być autorką bestsellerów.
2) Po
wielu latach pracy w opiece społecznej to jest
to coś, co nadal
zadziwia , porusza ?
Tak. Bardzo. Nie ma dwóch takich samych dzieci i dwóch takich samych rodzin. Jeśli kiedykolwiek przestane być poruszona i zdumiona to będzie to czas, aby przestać zajmować się opieką zastępczą.
Crysia :
1)Czy nie czuje pani wyrzutów sumienia, gdy
pani dzieci kolejny raz przywiązują się do ,,nowego'' członka rodziny,który
chociaż jest tylko tymczasowo, to jednak zapewne zdążył już zaskarbić sobie
wasze serce?
Zawsze jest smutno, kiedy dziecko nas opuszcza, ponieważ moja rodzina jesteśmy z nim bardzo blisko
Mamy nadzieję, że będą w kontakcie: niektóre są , a niektóre nie. Niestety jest to część wspierania i musimy się pożegnać czasem.
Mamy nadzieję, że będą w kontakcie: niektóre są , a niektóre nie. Niestety jest to część wspierania i musimy się pożegnać czasem.
Jak, kiedy i dlaczego zaczęłaś pisać ?
Zawsze byłam "grafomanką", odkąd pamiętam, pisałam jak nie wiersze i artykuły do szkolnej gazetki, to opowiadania i artykuły do gazet, czasopism i magazynów. Przez wiele lat pisanie było hobby, czymś co robiłam prawie ukradkiem w wolnym czasie. Teraz jestem pisarką i opiekunką zastępczą na pełny etat.
Kiedy najczęściej piszesz swoje powieści , czy masz jakieś ulubione miejsce do pisania?
Bardzo wcześnie rano - czasem jestem na nogach o 04:30. Kiedy piszę pierwszy projekt ( szkic), muszę mieć absolutną ciszę , aby móc się skoncentrować , w moim domu spokojny czas jest gwarantowany tylko bardzo wcześnie rano. Kiedy jestem w trakcie przeglądu, edycji lub korekty staram się dopasować to do reszty dnia - chwytając godzinę tu i tam. I zawsze piszę pierwszy projekt na papierze za pomocą pióra, a następnie edytuje i zmieniam coś na ekranie komputera. Nie mam specjalnego miejsca do pisania, to może być dowolne miejsce gdzie zapewniony jest spokój a ja jestem sama i bez żadnych zakłóceń. Mój pierwszy projekt jest zawsze długi więc biorę go do komputera, który jest na moim biurku w moim gabinecie.
Jak opisałbyś swój styl pisania?
Piszę w pierwszej osobie, stosując dramatyczny styl narracji - jak pisarz thrilleru, w którym fabuła rozwija się Czytelnicy mówią mi, że. czują się tak, jakby byli tam ze mną, ten dramat rozwija się na ich oczach. Oni również czują te wszystkie emocje. To bardzo miłe.
Piszę w pierwszej osobie, stosując dramatyczny styl narracji - jak pisarz thrilleru, w którym fabuła rozwija się Czytelnicy mówią mi, że. czują się tak, jakby byli tam ze mną, ten dramat rozwija się na ich oczach. Oni również czują te wszystkie emocje. To bardzo miłe.
Jaką radę dałabyś tym , którzy chcą w przyszłości coś napisać?
Zacznij od tego, co jest w Twojej głowie i po prostu pisz. Na początku nie martw się tak bardzo gramatyką czy ortografią to zawsze można poprawić. Następnie pracuj nad tym co napisałeś dopieść to dopóki sama nie jesteś przekonana , że twoja praca jest dobra. Nigdy nie będzie idealna, ale nie może też być czymś co nie jest Twoje osobiste napisane najlepiej jak potrafisz. Słuchaj uważnie rad, ale nie czuj się zobowiązana , aby zawsze z nich korzystać . Jeśli masz odwagę , wiarę w swoje możliwości i przekonania inni też w Ciebie uwierzą.
Kto jest Twoim ulubionym autorem / autorką ?
Od zawsze czytam rożną literaturę w tym klasykę - Dickens, Austen, Bronte, Wilkie Collins itp. Czytam też dużo książek wspłóczesnych pisarzy - Fay Weldon, Susan Hill, Nick Hornby, Mark Haddon.
Do kogo adresowane są powieści, które tworzysz ?
Główną grupą docelową do, której kieruje moje książki jest zwykły czytelnik Jednak są one również wykorzystywane przez nauczycieli, trenerów, rodziców, opiekunów zastępczych, pracowników socjalnych, psychologów dziecięcych i wszystkie osoby pracujące z dziećmi.
Główną grupą docelową do, której kieruje moje książki jest zwykły czytelnik Jednak są one również wykorzystywane przez nauczycieli, trenerów, rodziców, opiekunów zastępczych, pracowników socjalnych, psychologów dziecięcych i wszystkie osoby pracujące z dziećmi.
Kiedy ukaże się Twoja następna książka i o kim będzie?
Moja następna książka ukaże się we wrześniu . Nosi tytuł Will You Love Me? To jest historia mojej adoptowanej córki Lucy.
Załóżmy , że ktoś nie czytał jeszcze żadnej Twojej książki od , której powinien zacząć ? ( w nawiasie polskie tytuły).
Prawdziwe historie można czytać w dowolnej kolejności, ale jeśli chcesz czytać je w porządku chronologicznym to : Cut, (Okaleczona), The Night the Angels Came , (Czekając na anioły) A Baby Cry, (Nie płacz kochanie) The Saddest Girl in The World (Najsmutniejsze Dziecko),Please Don't Take My Baby, (Jeszcze nie nie wydana w Polsce), I Miss Mummy, (Mamusiu wróć) Damaged , (Skrzywdzona) , Hidden ( Jeszcze nie wydana w Polsce), Mummy Told Me Not To Tell (Nikomu nie powiem) i Another Forgotten Child. ( Nie wydana w Polsce. Następnie The Girl in The Mirror, My Dad's A Policeman, Run Mummy Run, ( Mamo uciekaj). Happy Kids, Happy Adults and Happy Mealtimes for Kids ( Poradniki dla rodziców).
Prawdziwe historie można czytać w dowolnej kolejności, ale jeśli chcesz czytać je w porządku chronologicznym to : Cut, (Okaleczona), The Night the Angels Came , (Czekając na anioły) A Baby Cry, (Nie płacz kochanie) The Saddest Girl in The World (Najsmutniejsze Dziecko),Please Don't Take My Baby, (Jeszcze nie nie wydana w Polsce), I Miss Mummy, (Mamusiu wróć) Damaged , (Skrzywdzona) , Hidden ( Jeszcze nie wydana w Polsce), Mummy Told Me Not To Tell (Nikomu nie powiem) i Another Forgotten Child. ( Nie wydana w Polsce. Następnie The Girl in The Mirror, My Dad's A Policeman, Run Mummy Run, ( Mamo uciekaj). Happy Kids, Happy Adults and Happy Mealtimes for Kids ( Poradniki dla rodziców).
Jakie jest największe marzenie Cathy Glass?
Marzę o tym aby w świecie nie było cierpienia, o tym by się ono skończyło.
Na koniec zapytam czy jest coś co chciałabyś powiedzieć swoim polskim fanom ?
Chciałbym powiedzieć wielkie dzięki dla wszystkich moich czytelników w Polsce Dziękuję za wszystkie wiadomości e-mail i wsparcie. Moi czytelnicy w Polsce wiele dla mnie znaczą i czuję, że mam wielu przyjaciół w Polsce, choć nigdy nie spotkałam ani ich, ani Ciebie . Cathy .
Dziękuję serdecznie za rozmowę.
Ja również dziękuję.
Przepraszam Was , że tak długo musieliście na ten wywiad czekać , ale nie chciałam popełnić błędów w tłumaczeniu. Być może przeprowadzę jeszcze jakiś wywiad z tą autorką, ale tym razem pytania pochodzić będą tylko i wyłącznie od Was. Zobaczę co da się zrobić i jeszcze o tym napiszę. Jeśli zauważycie jakieś błędy w tłumaczeniu piszcie śmiało.
Ciekawy wywiad;)
OdpowiedzUsuńŚwietny wywiad. Gratulacje!
OdpowiedzUsuńDzięki.
UsuńInteresujące pytania. Książki tej autorki bardzo mnie poruszają, chyba jutro skoczę do biblioteki coś wypożyczyć. Jak udało Ci się przeprowadzić wywiad z zagraniczną autorką? :-)
OdpowiedzUsuńZnałazłam e- mail na stronie internetowej wysłałam do autorki wiadomość z zapytaniem o wywiad a gdy się zgodziła wysłałam jej pytania w języku angielskim. Po otrzymaniu odpowiedzi przetłumaczyłam je na język polski . Miałam wstawić po angielsku, ale nie każdy zna ten język a poza tym zawsze wolę tłumaczyć na polski choć nie jest to może jakaś moja mocna strona.
UsuńSkocz do biblioteki bo naprawdę warto. Ze swoje strony szczególnie polecam książki "Skrzywdzona", "Nikomu nie powiem" oraz " Nie płacz kochanie". Debiutancka książka Cathy Glass jeszcze czeka na półce.
Fajna sprawa :-) sama tłumaczysz pytania na angielski? Czytałam już parę książek, w tym właśnie "Skrzywdzoną" - sporo łez i nerwów mnie kosztowała..
UsuńTak sama .
UsuńW takim razie gratuluję odwagi i życzę jeszcze wielu świetnych wywiadów! :-)
UsuńDziękuję.
UsuńWyszedł Ci bardzo ciekawy wywiad. Z przyjemnością poznałam wszystkie sekrety tej niezwykłej kobiety.
OdpowiedzUsuńPytań miałam przygotowanych trochę więcej , ale wybrałam te moim zdaniem najciekawsze. Może kiedyś będę miała okazję zadać pozostałe.
UsuńNawet nie wiedziałam, że autorka ma na koncie tyle książek. Czytałam tylko "Skrzywdzoną". Mocno ją przeżyłam i nie wiem czy mam ochotę na kolejne, choć wiem, że zawierają tematy, które trzeba poruszać.
OdpowiedzUsuńMasz rację "Skrzywdzona " jest bardzo "mocną" książką zresztą wspomniałam o tym gdy ją recenzowałam. Jednak ja lubię takie historie i dlatego chcę przeczytać wszystkie książki autorki. Niestety z dotychczas wydanych w Polsce została mi na półce już tylko jedna " Okaleczona".
UsuńNaprawdę wspaniała osoba. Jej życie jest przykładem na to, jak możemy odnaleźć jego sens. Muszę przeczytać jej książki...
OdpowiedzUsuńGratuluję możliwości przeprowadzenia wywiadu z tą autorką
Dziękuję.
UsuńPodziwiam autorkę za to, co robi, oraz Ciebie za przetłumaczenie tak ogromnego wywiadu. :)
OdpowiedzUsuńTrochę czasu zajęło , ale warto było.
UsuńJestem pełna podziwu dla Ciebie, za tak profesjonalnie przeprowadzony wywiad. W dodatku w języku angielskim!!!!
OdpowiedzUsuńO autorce słyszałam, jednak nie czytałam żadnej z jej książek. Na pewno teraz rozejrzę się i sięgnę po którąś z pozycji przez nią napisanych:)
Dziękuję za miłe słowa. Czy jest profesjonalnie to nie wiem , ale starałam się zrobić to jak najlepiej. No jest po angielsku bo inaczej by się nie udało. Lubię od czasu do czasu zabawić się w dziennikarkę.
UsuńGratuluję Ci kochana przeprowadzonego wywiadu :) Oby tak dalej! Bardzo ciekawy :) I choć autorki nie znam, dzięki Twojemu tekstowi sporo się o niej dowiedziałam :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam!
Miło mi to czytać.
UsuńFantastyczna kobieta!
OdpowiedzUsuńPrzyjemnością było czytać jej słowa.
J.
Jestem pełna podziwu dla autorki zarówno powieści jak i samego wywiadu. Super pomysł na blog - dziś odnalazłam i na pewno będę nie raz zaglądać - bardzo ciężka praca, której wyniki bardzo fajnie się czyta. ;) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wywiad, pozwolę sobie umieścić link do niego na fb mojej fundacji /projekt roz/, jeśli nie powinnam proszę dać znać /usunę/.
OdpowiedzUsuńKsiążki naprawdę warte polecenia, a przeczytanie wywiadu zdecydowanie do tego zachęca. Pozdrawiam
Dziękuję bardzo serdecznie za wywiad :)
OdpowiedzUsuńhttp://zakurzone-stronice.blogspot.com/
uwielbiam książki Cathy, wszystkie czytam jednym tchem, jest najlepszą pisarką
OdpowiedzUsuńKocham CathyGlass dziękuje że mogłam czytać jej słowa za poznanie jej bliżej
OdpowiedzUsuńChciałbym wiedzieć co teraz dzieje się z Jodi z książki Skrzywdzona
OdpowiedzUsuńŚwietny wywiad. Gratulacje!
OdpowiedzUsuńsama mam kilka
Uwielbiam książki tej autorki mam ich dość sporo i każda z nich mocno porusza za serce i z wielką niecierpliwością czekam na kolejne
OdpowiedzUsuń