poniedziałek, 8 października 2012

63. Jacek Hugo - Bader Biała gorączka.

                                                         Audiobook : Czyta autor
                                                         Czas trwania 700minut.
 Jacek Hugo - Bader , którego zdjęcie widzicie powyżej jest  dziennikarzem i autorem reportaży. Wspłópracuje również  z Gazetą Wyborczą. Pewnego dnia postanowił pójść w ślady
Michaiła Wasiljewa i Siergieja Guszczewa. Ich publikacja wydana w 1957r  miała za zadanie pokazać jak będzie wyglądał ZSRR za kilkadziesiąt lat. Marzenie Pana Jacka zostało zrealizowane bowiem w 2007r wyruszył w podróż od Moskwy po Władywostok. Tak powstała "Biała Gorączka". Do sięgnięcia po ten tytuł bardzo mocno  mnie namawiano . Mówiono , że jest to naprawdę dobra proza i warta przeczytania książka.  Czym jest tytułowa  biała gorączka. ?. To  stan upojenia  alkoholowego. Jego fachowa nazwa brzmi delirium tremens".

Pojawia się on dopiero po zaprzestaniu picia kiedy  zaczynamy trzeźwieć, są halucynacje i agresja. Każdy przeżywa go w inny sposób. Jedni  " spotkają"duchy drudzy słyszą tajemnicze głosy, które namawiają ich do wykonania jakieś czynności. W takim stanie ludzie widzą wszystko co najgorsze.  Alkoholizm nie jest jedynym problemem o jakim wspomina autor. Przedstawia on Rosję taką jaka jest naprawdę . Niczego nie dodaje ani nie ujmuje. Kraj opisany przez Hugo- Badera  to miejsce pełne  narkomanów, alkoholików i ludzi , którym brakuje nawet kawałka chleba. Tam korupcja i prostytucja nie jest niczym złym .Nie ma tu miejsca na miłość lub przyjaźń. Liczy się tylko to aby ocalić siebie.  Podczas białej gorączki człowiek traci nad sobą kontrolę i jest w stanie zrobić coś strasznego . Nawet się zabić. 

Autor na swojej drodze spotyka wiele różnych osób. Jednak nigdy nikogo nie ocenia ani nie krytykuje. Robi tylko jedno -słucha. Rozmawia z  bezdomnymi bądź tymi, którzy mają problem z narkotykami. Na własne oczy widzi jak w rzeczywistości wygląda wielka Rosja. Podczas konwersacji z mieszkańcami nie próbuje  ich do niczego nakłonić ani się zaopiekować. Czasami zatrzymuje się u kogoś aby przenocować, dopytuje o istotne szczegóły. Potem rusza jednak dalej.  To jak zostaną ocenione osoby, które spotkał zależy od czytelnika.  Bohaterowie książki to nikt inny  tylko "ofiary" systemu komunistycznego. W momencie gdy  ustrój się zmienił ci ludzie nie potrafili znaleźć sobie miejsca ani  w odpowiedni sposób  korzystać z upragnionej wolności . Wybrali więc najprostsze według nich rozwiązanie , które mniej boli. Jak się później okazało nie była to dobra decyzja.  Książka  tanie należy do łatwych i   może być dla niektórych literacką  drogą przez mękę. Sama musiałam kilkakrotnie przerwać jej słuchanie aby ochłonąć. Trudno mi  jest uwierzyć , że opisana przez Badera rzeczywistość istnieje naprawdę. Autor zabiera swojego czytelnika w podróż. Pokazuje mu Rosję "od kuchni". Wycieczka jest czasami smutna, zaskakującą , dziwna , ale bardzo interesująca. Po powrocie z niej przestaje się wierzyć w bajki i stereotypy. Wiemy już , że za naszą wschodnią granicą świat wygląda całkiem inaczej niż myśleliśmy.   Mamy w tym reportażu sporo  ciekawostek, faktów i ogromną ilość emocji. Autor doskonale wie o czym pisze i potrafi przekazać tę wiedzę tak aby zainteresować czytelnika. Fantastycznie napisana opowieść o  Rosji , ale tej prawdziwej. Historie ludzi, którzy podobnie jak  bohaterowie tragedii antycznych muszą zmagać się z fatum. Widzimy tutaj do czego jest w stanie doprowadzić alkohol, narkotyki . Patrzymy na głodujące dzieciaki  a nawet handel żywym towarem . Straszne  a mimo to prawdziwe oblicze Rosji i państw byłego ZSRR. Długo musiałam czekać aby w końcu móc zapoznać się z tą pozycją. Jednak z czystym sumieniem mogę powiedzieć , że warto było. "Biała gorączka" to  wstrząsająca i poruszająca opowieść. Reportaż na bardzo wysokim poziomie.

Ps Brawa dla autora, który jako lektor spisał  się bardzo dobrze.
Za  audiobooka serdecznie dziękuję platformie Audeo pl.

11 komentarzy:

 1. W zeszłym miesiącu kupiłam tą książkę i przymierzam się do niej w tego-miesięcznym wyzwaniu Sardegny ;) Ciekawa jestem czy moje wrażenia będą podobne do Twoich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rosja od zawsze interesowała mnie ogromnie, a książka o "białej gorączce" naprawdę intryguje. Chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tam nie cierpię Rosji jakoś tak od dzieciństwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie moja tematyka ;] Tym bardziej Rosja xd

  OdpowiedzUsuń
 5. O Rosji mało czytałam, a więc może się skuszę

  OdpowiedzUsuń
 6. Już kilka osób polecało mi książki tego autora. Może nadszedł czas, by w końcu którąś przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam tego typu literaturę i chętnie sięgnę po "Białą gorączkę", jeśli tylko będę miała okazję. Jednak w tym przypadku wolę sięgnąć po wersję papierową niż audiobooka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę, że tnie tylko ja stwierdziłam, że to książka nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. A wiesz, że mam nawet ostatnio ochotę na jakiś dobry reportaż :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna książka i wspaniały człowiek. Miałam przyjemność być na spotkaniu autorskim z panem Jackiem. On jest niesamowity! Od razu wiadomo, że kocha to, co robi.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.