piątek, 16 listopada 2012

74. Agnieszka Lingas - Łoniewska Zakręty losu Historia Lukasa.

Czasem zdarza się tak , że w poprzednich częściach jakieś serii wszystko zostaje dokładnie wytłumaczone wątki się zamykają a  bohaterowie nie mają przed czytelnikiem żadnych tajemnic. W takiej sytuacji rodzi się pytanie po co na siłę tworzyć następny  tom? . Jednak w przypadku trylogii "Zakręty losu"  decyzja o  napisaniu kolejnej książki  która jest dopełnieniem  całości.  była jak najbardziej słuszna. W trzeciej części opowieści o rodzinie Borowskich autorka skupia się tylko i wyłącznie na starszym z  braci. Tutaj to Łukasz  a nie Krzysztof jest najważniejszą postacią.
Obaj  spędzają wspólnie wieczór kawalerski. Już za kilka dni Łukasz będzie przysięgał miłość swojej ukochanej , tej, która odmieniła jego życie. Niedługo na świecie pojawi się również  jego pierwsze dziecko. Zanim to jednak nastąpi  mężczyzna decyduje się wyznać bratu całą prawdę o sobie- opowiedzieć straszną,  pełną niedorzeczności i sprzeczności  historię Lukasa. Obiecuję, że powie absolutnie wszystko nawet to o czym nigdy wcześniej nie wspominał. Wie, że jego słowa czasem Krzysztofa zdziwią , przestraszą lub przypomną   o wydarzeniach, które prawnik chciałby wymazać z pamięci. Mimo to nie rezygnuje, chce raz na zawsze   rozliczyć się z przeszłością  by  móc wreszcie zostawić ją za sobą i zacząć nowy etap w swoim życiu.
To Łukasz " Lukas"  gra główną rolę w tym szalonym filmie. Młodszy z braci robi tylko jedno - słucha, od czasu do czasu dorzuca swoje trzy grosze , dopytuje o szczegóły, lub pokazuje jak bardzo jest zaskoczony tym co właśnie usłyszał. Rozpoczynając lekturę dowiadujemy się  iż Łukasz jak każdy pełnił wiele ról społecznych. Był synem i bratem , który dobrze się uczył i chciał związać swoją przyszłość z muzyką. To członek szczęśliwej kochającej się rodziny  osoba, której nigdy niczego nie brakowało. Zawsze miał bowiem wsparcie oraz miłość  rodziców,  dobre stopnie a nawet zapewnione studia na wyższej uczelni. Jednak pewnego dnia jego życie zmieniło się diametralnie. W jednej chwili wszystko  straciło swoje znaczenie . Wtedy stało się coś czego konsekwencje bohater ponosi do dziś: Znikał Łukasz zamiast niego pojawił się "  Lukas" Borowski . Chłopak  , który dotąd był dobrym bratem i wzorowym uczniem staje się pewnym siebie , aroganckim, bezwzględnym , pozbawionym uczuć przestępcą. Teraz znany jest jako gangster i  handlarz narkotykami . To co jeszcze niedawno było na pierwszym miejscu już się nie liczy. Wszystkie pozytywne uczucia zostały  jeśli nie zniszczone to bardzo głęboko ukryte. Małgosia - dziewczyna marzeń . On ją  skrzywdził choć  jak sam mówi potrafił kochać. Gdy wspomina o swojej pierwszej młodzieńczej miłości, która początkowo miała być nic nie znaczącym epizodem w jego głosie słychać  żal, poczucie winy i ból. Takich sytuacji jest na kartach tej książki  zdecydowanie więcej. Wreszcie uzyskujemy odpowiedzi  na pytania jakie być może pojawiały się podczas czytania dwóch poprzednich części. Już wiemy co doprowadziło do nagłej zmiany  zachowania chłopaka. Znamy przyczyny postępowania, oraz motywy działania bohatera. Czytamy o tym dlaczego nastolatek  "zszedł na złą drogę", wkroczył w mafijne środowisko stając się kimś zupełnie innym. Poznajemy istotne  szczegóły z życia  i skrywane przez Lukasa tajemnice.  Historia , którą opowiada nam pisarka w trzeciej części  Zakrętów losu jest dowodem na to , że jeśli się czegoś bardzo pragnie można to osiągnąć. Łukasz myślał ,iż  już wszystko stracone , nie dawał sobie szansy na szczęście  a mimo to dostał od losu "drugie życie". Choć sięgnął dna jego rodzina a przede wszystkim brat nigdy się od niego nie odwróciła. Krzysztof, Katarzyna i ukochana Magda , oni wszyscy pomogli mu powstać z kolan, odbić się od dna. Mężczyzna teraz już wie, że choć "dług pozostał jeszcze nie spłacony" warto czasem postawić wszystko na jedną kartę.
"Zakręty losu Historia Lukasa" to przejmująca opowieść człowieka , który zebrał się na odwagę. Powiedział głośno  o  własnych odczuciach , błędnych wyborach i ich konsekwencjach. Podczas swojej  opowieści jest szczery do bólu , niczego nie ubarwia. Nie próbuje się tłumaczyć ani usprawiedliwiać. Chce tylko aby brat wiedział jak było naprawdę. Może dzięki temu , że wysłucha będzie w stanie go zrozumieć i wybaczyć?.
Historia napisana jest bardzo przystępnym językiem. Inne jej atuty to wartka akcja , plastyczne opisy zarówno miejsc jak i wydarzeń. Książka warta przeczytania i polecenia.Powieść  pełna wzruszeń i zaskakujących wyzwań człowieka , który przedstawia się czytelnikowi mówiąc:
"Ja jestem Lukas prosty chłopak z miasta o gorącym sercu i zimnym spojrzeniu"*

Tych , którzy do tej pory nie mieli okazji poznać twórczości Agnieszki- Lingas Łoniewskiej zachęcam do nadrobienia zaległości . Natomiast osoby , które  czytały dwie pierwsze części historii o braciach Borowskich gorąco namawiam do zapoznania  się również z tym tytułem. Naprawdę warto.
* Agnieszka Lingas - Łoniewska  "Zakręty losu Historia Lukasa str 320

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości autorki.
Powieść czytana również  w ramach wyzwania "Polacy nie gęsi "- czytajmy polską literaturę.

10 komentarzy:

 1. Jeszcze nic nie czytałam tej autorki, ta trylogia mnie zaintrygowała, z chęcią sięgnę po pierwszą część. Muszę zapytać w bibliotece, mam nadzieję, że będa mieli te książki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trylogia to świetna historia opowiedziana z ciekawych punktów widzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam twórczość autorki i mam nadzieję, że ta książka prędzej czy później do mnie trafi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o tej autorce, z chęcią przeczytałabym jej książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam spore zaległości :)
  Będzie co nadrabiać ;]

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam zamiar zabrać się za nią w weekend, ale trochę się jej obawiam... Mam nadzieję, że to szybko minie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam za sobą jedna książkę tej autorki, mam nadzieję że i tę trylogię uda mi się przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio głośno o tej trylogii, a z tego względu, iż nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z twórczością tej autorki, planuję to zmienić i może za jakiś czas sięgnę po "Zakręty losu".

  OdpowiedzUsuń
 9. nie no, wydaje się być ciekawa, tylko muszę poczekać, aż będzie w bibliotece ;) " nie śmierdzę groszem" ostatnio ;D

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmmm, to do mnie dotarły opinie zupełnie skrajne, no ale co komu. Ja autorki nie znam, więc i trudno mi zająć jakieś stanowisko.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.