czwartek, 7 lipca 2016

Cykl Na imię mi # 6 Roma.

Dzisiaj czwartek, więc przyszła pora na opowieść o kolejnym nietypowym imieniu. 

Pochodzenie:
Roma- imię pochodzące z języka włoskiego, będące skróconą formę imienia Romana lub Romualda. Jednak jest też nadawane jako samodzielne imię. Osoba, która je nosi swoje imieniny obchodzi 23 lutego.
Znane osoby noszące imię Roma:
  • Roma Gąsiorowska (1981)- polska aktorka , absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
  • Roma Ligocka ( 1938)- polska pisarka.
  • Romy Schneider(1938- 1982)- austriacka aktorka. 
W kilku słowach : 
Roma- młoda dziewczyna z ciekawą historią imienia i marzeniami o własnym biznesie.
Historia imienia:
Na imię mi Roma, chociaż w moim dowodzie widnieje zupełnie inne imię w życiu codziennym używam właśnie tego niepopularnego imienia. 7 lat temu moja mama za namową nawiedzonych ciotek umówiła wizytę u numerologa, światowej sławy specjalisty w przepowiadaniu, jaa nawet planowaniu przyszłości. Pamiętam jak dziś ,obskurna kamienica w niechlubnie osławionej olsztyńskiej dzielnicy, mieszkanie w stanie krytycznym, podał nam rękę powiedział cicho Dzień dobry, zapalił świecie i usiadł na niezbyt stabilnym krześle przed laptopem. Zerknął na mamę i powiedział jasno, że jej nic ciekawego nie powie, bo przecież ona wszystko wie, mama nie była zaskoczona tym faktem. Jej data urodzenia układała się w mistrzowską jedynkę, to podobno ludzie skazani na sukces w życiu. Powiedział jej tylko, że nie rozumie dlaczego robi w życiu coś czego nie lubi i żeby zmieniła branżę. Poprosił o moją datę urodzenia. 17.02.1992r. Uśmiechnął się tylko i powiedział, że rodzice dali mi złe imię, bo coś mu we mnie nie pasuje. Dopiero w tym momencie padło pytanie o moje imię. Mam na imię Marta. Stwierdził, że piękne imię, ale nie dla mnie. Zapytał o panieńskie nazwisko mamy. Odrzekłam: Roman. 
Na kartce coś narysował, coś liczył i powiedział 2 imiona. Pierwszego nie pamiętam, choć wiele razy próbowałam sobie przypomnieć, a drugie imię Roma. Oczy mi chyba nabrały blasku, a na twarzy pojawił się uśmiech ,bo od razu stwierdził, że imię idealne dla mnie. Cała reszta jego słów na tamtym spotkaniu była nieważna. W głowie cały czas krążyły myśli o tym imieniu. Powiedział mi, że taka zmiana wyjdzie mi na dobre. Będę sobą, imię doda mi sił i nawet żadna mistrzowska jedynka (miał na myśli mamę) nie będzie w stanie mną pokierować. Z Olsztyna do domu mam 180 km. Każdy kilometr utwierdzał mnie w przekonaniu, że Roma to fajne imię. Po powrocie do domu usiadłam przed komputerem, zalogowałam się na popularnym wtedy portalu społecznościowym i tak po prostu usunęłam imię Marta, a wpisałam Roma. Odzew był bardzo szybki., następnego dnia w szkole wychowawca zapytał o to imię, wymyśliłam jakąś historyjkę żeby nie wyjść na nawiedzoną osobę, a on stwierdził, że to piękne imię , wyjątkowe jak ja i idealnie do mnie pasuje. Nigdy więcej nie zwrócił się do mnie starym imieniem. Od tego momentu byłam dla niego Romą, często Romcią, a przekornie Romualdą czego bardzo nie lubiłam. To dzięki szkolnemu wychowawcy wszyscy zaczęli się do mnie zwracać Roma.  Wniósł to imię do mojego życia. 
Rodzina pozostała przy imieniu Marta, chociaż mój brat w telefonie przy moim numerze telefonu ma imię Roma. Dokładniej Romcia. W towarzystwie znajomych zawsze mówi do mnie Romcia, a wśród rodziny Marta. Chyba nie sprawia mu to większego problemu, a mi daje dużo komfortu, bo nikomu nie muszę tłumaczyć dlaczego tak, a nie inaczej. To imię bardzo mi się podoba. Przedstawiam się zawsze tym imieniem. , chciałabym , aby widniało ono w moim dowodzie osobistym to ułatwiłoby  mi wiele spraw urzędowych, gdzie często na hasło imię odpowiadam : Roma przepraszam Marta. 
Niedawno miałam zabawną sytuację. Zostałam przyjęta do pracy na szalenie długi okres próbny 2 tygodni , a już drugiego dnia miałam ochotę iść na chorobowe, szefowa stwierdziła, że skoro na nią w liceum mówiono Pelania to tak powinna się przedstawiać skoro ja się przedstawiam Roma. Uśmiechnęłam się, a wychodząc z firmy powiedziałam do jutra Pani Pelanio. W tym momencie moja kariera w  tej firmie się zakończyła, wyszło mi to na dobre, bo uświadomiłam sobie, że praca u kogoś po prostu nie jest dla mnie. W tej chwili mam plan założyć własną działalność i to tylko kwestia czasu kiedy to zrobię.
Mam takie odczucie, że to imię bardzo dużo wnosi do mojego życia, dużo dobrej energii i uśmiechu. Stałam się bardziej wyjątkowa dla ludzi. Często przedstawiając się powtarzam imię 3 razy po czym słyszę : Jakie piękne imię i każda rozmowa jest przyjemniejsza, każdy nowo poznany człowiek uśmiecha się słysząc moje imię, a ja już na starcie zyskuję w jego oczach. Naprawdę bardzo lubię moje imię. Mówcie mi Roma. 

Serdecznie dziękuję Romie za przesłaną wypowiedź i chęć udziału w projekcie. Was natomiast pytam czy w następnym poście chcecie zobaczyć ranking TOP 10 czy wpis z nowego cyklu poświęconego edukacji ? Udanego dnia, Anne 18.

2 komentarze:

  1. Rzeczywiście to kolejne wyjątkowe imię, piękne i nietypowe :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam w swoim otoczeniu żadnej Romy, ale imię bardzo ładne i oryginalne.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.