czwartek, 21 lipca 2016

190. Cathy Glass Nastoletnia panna młoda.

 • Tytuł oryginalny : The Child Bride 
 • Tłumaczenie: Agnieszka Andrzejewska
 • Seria/cykl wydawniczy : Napisane przez życie. Tom.5
 • Wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA.SA
 • Rok wydania: 2016
 • Oprawa: Miękka  
 • Ilość stron: 336
 • Gatunek : Literatura faktu,  literatura współczesna
"Jeśli ma się za wiele bolesnych wspomnień, nie można w pełni rozwinąć skrzydeł"
Są książki, które czyta się dlatego, że trzeba to zrobić (lektury), te po które sięgamy dla przyjemności lub po to, aby poprawić sobie humor, dokończyć rozpoczętą serię czy poznać kolejną historię stworzoną przez ulubionego autora.  Jeśli natomiast Drogi Czytelniku zaczynasz narzekać bądź mieć do kogoś pretensje, bo jest Ci ciężko i coś nie idzie nie do końca tak jakbyś tego chciał sięgnij po książki Cathy Glass. Brytyjska pisarka i opiekunka zastępcza pokaże Ci, że są osoby, które  mają w życiu zdecydowanie gorzej niż. Ty. Cierpią szukając choć odrobiny miłości, akceptacji i wsparcia. 
"Prowadzenie rodziny zastępczej to wielkie poświęcenie -przez całą dobę, siedem dni w tygodniu- a jeśli dziecko wykazuje zaburzenia w zachowaniu - stres jest ogromny" 
W Nastoletniej pannie młodej autorka opowiada historię, która bardzo różni się od tych opisywanych w jej poprzednich powieściach.  Jedyne, co się nie zmienia to to, że napisało ją życie. Bohaterką jest czternastoletnia Zeena- brytyjka z azjatyckimi korzeniami. Dziewczynka sama prosi o objęcie jej opieką zastępczą i zaznacza, że chce mieć  opiekunkę, która nie  pochodzi z Azji. Gdy trafia do Cathy jest grzeczna, ale bardzo cicha i zamknięta w sobie, chętnie pomaga w praczach domowych i szybko znajduje wspólny język z dziećmi Glass. Kolejne dni pokazują jak bardzo tęskni za młodszym rodzeństwem, które zostało z matką. Nie może go widywać, a wcześniej sama musiała się  nim opiekować. Widać, że boi się otworzyć, chroni swoją prywatność i pragnie odzyskać poczucie bezpieczeństwa. Opiekunka próbuje poznać przyczynę jej strachu, ale ona tego nie ułatwia, niewiele mówi o swojej przeszłości, rodzinie i tym co ją boli.  Kobieta czuje, że czasem nawet kłamie, aby kogoś chronić. Czy nadejdzie dzień kiedy nastolatka zaufa na tyle, by opowiedzieć opiekunce swoją historię, by wreszcie powiedzieć prawdę ? To, że jej wysłucha jest pewne, ale czy będzie mogła pomóc ? Odpowiedź nie tutaj, lecz na kartach powieści. 
"W tradycyjnej azjatyckiej rodzinie honor i duma często są najważniejsze"
Tytuł książki, której recenzję właśnie czytasz sugeruje czytelnikowi, że jej bohaterka w bardzo młodym wieku wyszła za mąż. Nie mówi jednak czy zrobiła to z własnej woli czy została do tego zmuszona. Ciężko domyślić się, co jeszcze wydarzyło się w życiu dziewczyny. Kolejne fakty czytelnik poznaje dopiero podczas lektury. Lektury, która przeraża już od pierwszego zdania prologu. Nie da się jej czytać bez zadawania pytań : Dlaczego ? Jak można pozwolić na takie cierpienie niewinnego dziecka ? Ta historia wywołuję w człowieku emocje, których nie da się opisać prostymi słowami takimi jak: strach, żal, złość, współczucie czy bezradność. Tu to nie wystarcza, tu nie ma słów by wyrazić to co się czuje. Naprawdę Drogi Czytelniku- musisz mi  uwierzyć na słowo. Autorka jak zawsze stanęła na wysokości zadania. Opisując losy losy kolejnej podopiecznej, pokazała jak chore tradycje i zwyczaje panują w azjatyckich rodzinach. Jaką rolę odgrywa w nich ojciec, jaką matka, a czego wymaga się od dzieci. Po raz kolejny pokazała swoje ogromne w doświadczenie w opiece zastępczej i pisarskie wyczucie. Udowodniła, że potrafi zrozumieć każde dziecko i żadnego nie potępia. Natomiast nam czytelnikom opowiedziała o losach Zeeny nie po to, by katować nas opisami traumatycznych przeżyć, ona zawsze ma jeden cel, jedną misję. Chce powiedzieć o rzeczach, o których wciąż mówi się za mało, chce , by ktoś usłyszał krzyk i wołanie o pomoc dzieci zastraszanych, krzywdzonych i niosących na swoich barkach ciężar, którego nie byłby w stanie udźwignąć niejeden dorosły. Pokazać, że cierpienie istnieje, nie zawsze da się mu zapobiec, choć nikt na nie zasługuje. 
"Milczenie wszystko pogarsza. Cierpienie rośnie w człowieku jak rak i pochłania wszystko, co powinno być przyjemne,tak, że nigdy nie jest się naprawdę szczęśliwym
Nastoletnia panna młoda to niesamowicie smutna, ale prawdziwa historia z zakończeniem, które przywraca, wiarę w ludzi i sprawia, do serca czytelnika zostaje wlana nadzieja, a na jego twarzy może zagościć uśmiech. Warto zarekomendować ją czytelnikom o mocnych nerwach, takim, którzy nie boją się czytać o ludzkim cierpieniu, a od fantastyki wolą literaturę faktu.

Źródło cytatów : 
[1]Cathy Glass, Nastoletnia panna młoda , Wydawnictwo Muza  Warszawa 2016 s.141.
[2Cathy Glass, Nastoletnia panna młoda , Wydawnictwo Muza  Warszawa 2016 s.145.
[3]Cathy Glass, Nastoletnia panna młoda , Wydawnictwo Muza  Warszawa 2016 s.121.
[4]Cathy Glass, Nastoletnia panna młoda , Wydawnictwo Muza  Warszawa 2016 s.209. 

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Księgarni internetowej BookMaster   
 

4 komentarze:

 1. Książki tej autorki zawsze wywołują we mnie wiele emocji... Z tą pewnie byłoby tak samo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Poruszające są książki tej autorki. Czytałam dwie, a i tak mocno zapadły mi w pamięć. Będę miała ją na uwadze

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie sięgnę po książkę, choć nie jest to wakacyjna lektura "lekka i przyjemna". Paradoksalnie właśnie w wakacje mam czas, by w takie książki się zagłębić, by je przemyśleć, by zamknąć się z nimi w ciszy.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.