piątek, 11 grudnia 2015

Świąteczne akcenty w muzyce.

źródło

Witajcie w piątek. Ostatni post stricte muzyczny pojawił się tutaj 11 czerwca. Postanowiłam więc zrealizować kolejny punkt z mojej listy pomysłów na posty i podzielić się z Wami kilkoma świąteczno- zimowymi piosenkami. Spokojnie, nie będą to utwory typu Last Chrismas, All I Want For Chrismas is You czy Happy Chrismas. Przygotowałam playlistę złożoną z kawałków, których być może nawet nie znacie. Ja niektóre z nich odkryłam dopiero szukając inspiracji do tej notki. Zapraszam do słuchania i komentowania. 

1.Sound'n'Grace  Bądź Blisko - kompozycja stworzona w 2013 roku przez trio w składzie : Ania Szarmach ( Tekst), Kamil Mokrzycki, Wojciech Olszak (Muzyka). Niby prosta, ale ma coś w sobie.

 2.Sound'n'Grace - Święta Będą Cały Rok- piosenka, która jest dziełem Patrycji Kosiarkiewicz ( Tekst) oraz Bartosza Zielonego( Muzyka). Znajdziemy ją na edycji specjalnej pierwszej płyty chóru zatytułowanej. Atom.  Solówkę śpiewa Kamil Bijoś (uczestnik IV edycji The Voice of Poland).
 Wersja koncertowa
3. LemON Do Świąt - pierwszy singiel promujący kolejną płytę mojego ulubionego polskiego zespołu . Krążek Etiuda zimowa trafił na sklepowe półki  trzynastego listopada tego roku. Co o tej piosence mówi jej autor Igor Herbut ?
Utwór, którego właśnie słuchacie znajduje się na albumie ,,Etiuda zimowa” jako ostatni na płycie…
Jest ostatni - choć w pewnym sensie jest pierwszy...
Jest dla nas ważny…Jest w nim dużo ciszy, a cisza to część muzyki… Nie usłyszycie na nim żadnych instrumentów poza fortepianem i głosem… Ale one tam są. Czujecie?
,,Do świąt” jest prologiem. Zapowiada to, co się wydarzy.
Jest dla nas jak te 5 sekund, kiedy spada na Ciebie pierwszy płatek śniegu w roku. Kiedy jeszcze się zastanawiasz, czy Ci się przywidziało czy to już on…Posłuchajcie, zobaczcie…
 4. LemON Grudniowy- kolejna perełka od Igora i spółki. Uwielbiam ich za to, że za każdym razem ich piosenki są takie, że człowiek słuchając ich ma wrażenie, że czas na chwilę się zatrzymał, a codzienne obowiązki czy troski są gdzieś obok. Oto co na temat swojego singla mają do powiedzenia jego twórcy : 
,,Grudniowy" to dla nas szczególny utwór. Kiedy pierwszy raz wspólnie go odsłuchaliśmy w studiu, nasz brodaty gitarzysta Piotrek ,,Rubens" Rubik oznajmił zaskoczony: ,,Panowie, to jest beatelsowski numer! Kiedy to się wydarzyło?". Mówiąc szczerze, to nie wiemy kiedy i jak. Czasami coś dzieje się samo, tak po prostu. I o tym jest ten numer... O tym, czy potrafimy tak po prostu dostrzec to, co w głowie się nie mieści.
 5.  Marie Napieralska & Janek Traczyk & Przyjaciele Święta- utwór trafił do sieci w 2013 roku. Wspólna piosenka wokalistów, których możecie kojarzyć z drugiej ( Janek) i trzeciej ( Marie) edycji The Voice of Poland. Zaprosili oni do współpracy kilku innych muzyków. Oto efekty. Brzmi całkiem fajnie.

 Na koniec mam do Was pytanie.  Co ma się pojawić jako następny post ? 
A) Recenzja
B) Dyskusja 
C) Stosik
D) Moje plany na 2016 rok dotyczące wyzwań czytelniczych i innych projektów. 

Miłego weekendu, Anne 18.


3 komentarze:

 1. Zaczynam przekonywac sie do Herbuta, sluchajac tych pisoenek ;) pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam świąteczne piosenki, zwłaszcza w dniu wigilii, kiedy krzątam się po kuchni. Jakoś tak nastrajają mnie optymistycznie.
  A w następnym poście czekam na ... stosik :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie znalazłam płytę, którą koniecznie muszę kupić na święta! Myślę, że "Etiuda zimowa" zajmie szczególne miejsce w mojej audiotece ;)
  Pozdrawiam, Lunatyczka

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.