sobota, 15 marca 2014

149. Danny White Rihanna nieautoryzowana biografia.

 • Tytuł oryginalny :  Rihanna the Unathorized Biography
 • Tłumaczenie: Kamil Maksymiuk
 • Wydawnictwo: Feeria
 • Rok wydania:2013
 • Oprawa miękka ze skrzydełkami 
 • Ilość stron: 224
 • Gatunek : Biografia. 

"Brutalną ironią sławy jest to,że ktoś znany i podziwiany, a nawet uwielbiany przez miliony  ludzi na całym świecie może czuć się boleśnie samotny" 


Rihanna -artystka, której raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Kiedyś nikomu nieznana dziewczyna z Barbadosu, dziś jest  uwielbianą przez miliony gwiazdą estrady. Jej piosenki nie schodzą  z pierwszych miejsc radiowych notowań. Wokalistka ma na swoim koncie 6 albumów ,studyjnych ponad czterdzieści singli , mnóstwo nagród  , tysiące zagranych koncertów. Chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych , interesuje się także modą i filmem . Jednak na pierwszym miejscu wciąż pozostaje muzyka.  Ja po raz pierwszy usłyszałam o niej w 2006 r za sprawą  piosenki  SOS.   Do dziś Rihanna  jest  jedną z moich ulubionych piosenkarek,  dlatego choć z reguły biografie omijam szerokim  łukiem, lektury książki    , która opowiada o jej życiu nie mogłam sobie odmówić. Czy było warto ? 

Danny White  pokazuje czytelnikowi wszystkie etapy kariery młodej supergwiazdy, ale nie tylko. Opisuje jej niełatwe dzieciństwo , pierwsze kontakty ze sceną, konkursy wokalne  i  muzyczne początki w zespole Contrast . To właśnie dzięki niemu ktoś ją zauważył. Dziewczyna wraz z trzema koleżankami śpiewała przeboje swoich idolek z dzieciństwa. Nastolatki pełne nadziei pojechały na przesłuchanie, podczas , którego amerykański producent miał poddać ocenie ich talent i głos. Spodobała mu się tylko Rihanna,  a to oznaczało jedno-  koniec istnienia zespołu. Barbadoska bardzo szybko podpisała  kontrakt płytowy  i , choć początkowo nie miała zbyt wielkiego wpływu na to  co śpiewa była szczęśliwa , bo spełniła swoje marzenia. Zaczęły się koncerty, wywiady, wizyty w różnych programach telewizyjnych, godziny spędzone w studiu nagraniowym  , ciągłe życie na walizkach. Oprócz muzycznych dokonań wokalistki,  autor przedstawia także kulisy jej  burzliwego związku  z Chrisem Brownem, opowiada również o pozamuzycznej działalności Riri. Występy w filmach,  własne perfumy coraz większe zainteresowanie modą. To tylko kilka  z wielu tematów,   jakie zostały w tej publikacji poruszone .    White wielokrotnie przywołuje rozmaite wypowiedzi samej zainteresowanej,  jabby na potwierdzenie własnych słów. Język  jakim się posługuje jest łatwy i przyjemny w odbiorze,  do stylu też nie mam większych zastrzeżeń.   Biografię czyta się naprawdę szybko. Jednak ma ona też kilka   wad.   Przede wszystkim myślałam, że znajdę w niej więcej ciekawostek , zdjęć, których jest tu zaledwie  parę, a szkoda bo moim zdaniem  gdzie jak gdzie , ale w biografii  powinno ich być sporo. Miałam nadzieję, że podobnie jak w książce  Być jak Adele autorstwa Caroline Sanderson także,  i tutaj będę mogła przeczytać co nie co o historii powstania poszczególnych utworów . Niestety nie doczekałam się tego. Znalazłam tylko kilka zdań wyjaśnienia , ale dla mnie to za mało. Plusem tej publikacji  są za to  pierwsze rozdziały,  gdzie czytamy o tym,  o czym nie mówi się w mediach,   czyli o życiu przed sławą,   o czasach kiedy gwiazda wokalistki,  choć już pomału zaczynała świecić,  jeszcze nie rozbłysła.

 Na kartach książki  poznajemy nie tylko biografię gwiazdy. Widzimy także jak  wielu wyrzeczeń wymaga zawód muzyka   Zanim przyjdą pochwały,  nagrody i cały splendor,  najpierw  trzeba zaryzykować  i ciężko zapracować na każdy sukces.   Autor próbuje pokazać, że cena sławy często jest bardzo wysoka. Chce uświadomić nam, że życie  artysty  to nie tylko koncerty , zwiedzanie świata , autografy i zdjęcia z fanami. Jest jeszcze druga znacznie gorsza strona medalu. Brak życia prywatnego, niemiłe komentarze nie tylko antyfanów czy internautów, ale nawet tych, których wcześniej uważało się za przyjaciół  . Do tego nieustanna  presja,  aby być idealnie ubranym , umalowanym czy uczesanym. Gdy ktoś taki jaki Rihanna  zrobi  błąd  czy pokaże się z kimś na imprezie lub powie coś  śmiesznego,  gazety  bardzo szybko  zrobią z tego sensację .  O tym również możesz w  tej książce poczytać.  

"Rihanna nieautoryzowana biografia" to pozycja skierowana do konkretnej grupy odbiorców. Myślę, że zainteresują się nią głównie fani artystki.i to im szczególnie ją polecam.   Będzie   to dla nich nie lada gratka. Choć,  gdy wzięłam do ręki tę  książkę uderzyło mnie w niej to, że jest ona taka cienka to,  i tak myślę, że  autor zawarł w niej to co jest najistotniejsze.  Po  zakończeniu lektury mogę powiedzieć krótko. Nie jest to zła biografia , ale ja osobiście liczyłam na więcej. 
Źródło cytatu. 
[1] Danny White  Rihanna nieautoryzowana biografia, Wydawnictwo Feeria  Łódź 2013 ,Str95.
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję wydawnictwu Feeria. 
Książka zaliczana do wyzwań :
 • Trójka E-pik 2013- czerwiec biografia. 
 • 52 książki 2014. 

 • Rekord 2014. 

6 komentarzy:

 1. Nie lubię czytać biografii. Ponadto nie jestem fanką artystki, więc tym razem podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za tą piosenkarką, a więc chyba sobie daruję ; )

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie nie zaliczam się do fanek tej piosenkarki, więc raczej nie skuszę się na tę biografię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Biografie to nie moja bajka, więc nie sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie interesuje mnie jej osoba, dlatego nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za biografiami, ani za Rihanną. :)

  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.