piątek, 27 września 2013

[Dyskusja] Spam na blogu jak z nim walczyć ?

Dzisiaj znów przychodzę  nie z recenzją a z postem dyskusyjnym. Jego tytuł podpowiada , że  tematem, który chcę poruszyć są komentarze zawierające spam. Ostatnio na tym blogu pojawia się ich naprawdę sporo . Wszystkie oczywiście w języku angielskim. Niektóre od razy lądują w odpowiedniej przegródce. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Jest kilka sposobów, które zauważyłam na innych stronach, ale nie wiem czy to działa. 

I Weryfikacja obrazkowa komentarzy-  jest całkiem dobrą opcją. Jednak mocno utrudnia i wydłuża komentowanie. Dodatkowo niektóre kody na obrazku są trudne do odczytania.  Co o niej myślicie ? 
II. Moderacja komentarzy - gdy zaczynałam swoją przygodę z blogowaniem ta opcja była włączona automatycznie i szybko z niej zrezygnowałam, bo to też pożera trochę czasu. 
 Nie chcę też zabierać możliwości komentowania osobom anonimowym. Wiem , że niektóre z nich np moje koleżanki czy znajomi nie mają konta na Blogerze. Mimo to chętnie zostawią  po sobie jakiś ślad.
W jaki sposób wy walczycie, z tym co nazywa się SPAM ? 18 komentarzy:

 1. Weryfikacja obrazkowa odstrasza nie tylko spamerów, ale i użytkowników. Strasznie mnie wnerwia, że te obrazki są takie nieczytelne. Mimo tego, że mam dobry wzrok, sama nie daję sobie z nimi rady.
  Ze wszystkich rozwiązań to drugie (mimo czasochłonności) wydaje mi się mimo wszystko najlepsze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój blog istnieje jeszcze za krótko, żeby pojawiał się na nim spam, więc wcale o tym nie myślałem. :P
  Ale fakt, weryfikacja obrazkowa odstrasza też użytkowników, bo kiedy nie udaje mi się kolejny raz przepisać hasła, wolę zrezygnować z dodania komentarza, niż próbować dalej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znoszę weryfikacji obrazkowej, gdyż często trzeba zastanawiać się, jaka to litera bądź cyfra.Komentarze również nie modernizuje. Staram się na bieżąco je śledzić i ewentualnie usuwać jeśli są wulgarne. Co do spamów to nie wiem, czy przez przypadek coś ustawiłam czy też nie, ale wszelkie komentarze obcojęzyczne automatycznie zostają usuwane do spamu, więc mam problem z głowy;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Można też to olać, co to szkodzi? Potencjalny reklamodawca spojrzy na statystyki i liczbę komentarzy, na ich treść pewnie już nie zwróci uwagi :) Ale blog to tak indywidualna przestrzeń każdej osoby, że naprawdę wolnoć tomku w swoim domku. Na moim nie ma tego problemu bo za krótko istnieje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Możliwość anonimowego komentowania niech pozostanie.
  Nawet nie tylko ze względu na bliskie Ci osoby, ale także osoby inne, pojawiające się tutaj po raz pierwszy, a pragnące pozostawić po sobie ślad, które nie mają konta na blogerze, dlatego pierwsza możliwość jest lepsza, chociaż tak jak napisałaś, czasem trudno odczytać kody z obrazka.

  Pozdrawiam ciepło.
  J.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak ktoś chce zareklamować swojego bloga, nie widzę niczego złego. Jak byłem na Onecie, to sam to robiłem, więc dlaczego inni nie mogą, a tworzyć jakiś "spamownik" albo coś takiego, to nie za dobry pomysł. Weryfikację obrazkową uznaję za coś niepotrzebnego, co tylko utrudnia komentowanie, a jak masz mało czasu i kilka razy odświeżasz te obrazki, możesz dostać po prostu na głowę. Zatwierdzanie komentarzy to bezsens, bo myślę, że jak ma ktoś krytykować, to niech sobie krytykuje, a jak jakichś wulgaryzmów użyje pod moim adresem, to zawsze taki komentarz mogę usunąć. Zresztą nigdy chyba jeszcze nie usunąłem komentarza. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Och weryfikacja jest utrapieniem, nie wiem czy to d ol, kilka razy musiałam wpisywać kilkakrotnie,aż rezygnowałam, niestety. Moderować nie moderuje, dostaje wszystkie na maila i tam zaglądam i czytam, żeby ewentualnie zareagować, zdarzyło się, że otrzymywałam spam, ale coś pogrzebałam w ustawieniach i jakoś przestało, ponadto chyba zablokowałam anonimowych, aczkolwiek muszę to sprawdzić, bo już nie pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na szczęście jeszcze u mnie spamu nie mam. Ale weryfikacja komentarzy odpada kategorycznie! To jakiś koszmar jest!:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Weryfikacja obrazkowa - niet! Nie znoszę jej. Trzeba moderować i koniec, nie widzę innego wyjścia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Weryfikacja obrazkowa jest okropna. Przepisywanie tych niewyraźnych literek działa na mnie jak płachta na byka.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedy mam przesyt spamu, rezygnuję z anonimowego komentowania, ale jakiś czas potem go włączam, bo kilka osób mi pisze z anonima.

  OdpowiedzUsuń
 12. ja wyłączałam możliwość komentowania pod notkami, które zbierają wyjątkowo dużo spamu, bo weryfikacja obrazkowa wiem, że bardziej irytuje komentujących niż spełnia swoje zadanie. ale nie powiem, ostatnio blogger sam się poprawił i coraz lepiej spam wyłapuje, dzięki czemu od razu niechciane komentarze są usuwane.

  OdpowiedzUsuń
 13. Oj pamiętam, jak denerwował mnie spam na blogspocie. To był jeden z powodów, dla których postanowiłam przenieść się na wordpress. Weryfikacja obrazkowa jest strasznie uciążliwa. Moderacja komentarzy odbiera możliwość żywej dyskusji, bo trzeba czekać, aż autor bloga zatwierdzi komentarze. Tak źle, tak nie dobrze. Na wordpressie masz za to ciekawe wtyczki do dogrania. Pewnie u mnie zauważyłaś, że pod komentarzem należy dodatkowo kliknąć w potwierdzenie, że nie jest się spamerem. Takie małe coś, a doprawdy mocno ograniczyło u mnie spam. Choć niestety część i tak się przebija. Do końca nie wiem, jakim cudem :/

  OdpowiedzUsuń
 14. U mnie jest wyłączona możliwość komentowania z anonimowych kont i mam spokój. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Hmmmmm, myślę, że weryfikacja to dobra opcja, jednak jak ktoś chce zaspamować, to i kody mu niestraszne :p no i utrudnia komentowanie...

  OdpowiedzUsuń
 16. Spam... Znam ten ból. Właśnie dlatego włączyłam opcję Moderacja komentarzy - osoby anonimowe też mogą dodawać komentarze:).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. U mnie ostatnio jakoś tego spamu więcej, ale na szczęście takie komentarze trafiają automatycznie do odpowiedniej zakładki więc nawet nie mają szansy pojawić się na blogu :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.