wtorek, 29 października 2013

138. David Thomas Mamusiu dlaczego ?

 • Tytuł oryginalny : Tell me why, mummy. 
 • Tłumaczenie:Tomasz Piątkowski
 • Wydawnictwo: Hachette
 • Rok wydania: 2010
 • Oprawa twarda 
 • Ilość stron: 288
 • Gatunek: autobiografia. 


Cierpienie, jakie zadają najbliższe osoby, alkohol i seksualne wykorzystywanie dziecka.
Te trzy tematy podejmuje w swojej książce David Thomas. Opowiada własną historię po to, by ostrzec i przypomnieć, że czasem za zamkniętymi drzwiami rozgrywa się dramat, którego ofiarą są małe niewinne istoty. Autor dziś jest mistrzem świata w zapamiętywaniu i jednym
z wielu rekordzistów Guinnessa. Jednak jego dzieciństwo było jednym wielkim piekłem.
Bity przez swojego ojczyma, wykorzystywany przez matkę, która po wypiciu kolejnej butelki brandy traciła nad sobą kontrolę, a następnego dnia nie pamiętała już co działo się kilka godzin wcześniej. Gdy była trzeźwa, dbała aby synowi niczego nie brakowało. Gdy nachodził wieczór zmieniała się w potwora. Chłopiec musiał dbać nie tylko o siebie, ale też o to aby matka nie zrobiła sobie krzywdy. Jego monologi, a znajdziemy ich w tej powieści naprawdę sporo, pokazują jak bardzo chłopak czuł się zagubiony, samotny i opuszczony.
Kradzieże,  bójki, problemy ze znalezieniem przyjaciela, strach o to, co będzie następnego dnia. Pierwsze miłosne rozczarowania, próby uzyskania odpowiedzi na pytania jakie krążą w jego głowie. W końcu trudna do podjęcia decyzja i chęć uwolnienia się od ludzi, który zniszczyli mu dzieciństwo. Historia straszna, pełna niedorzeczności, lęku i skrajnych emocji.

Napisanie tej powieści wymagało od Davida Thomasa nie lada odwagi i siły. Musiał on bowiem cofnąć się do przeszłości, do czasu, chwil i wydarzeń, o których chciałby zapomnieć. Zrobił to, a tym samym stworzył, książkę, która szokuje, złości, denerwuje i wstrząsa czytelnikiem. Została ona napisana w taki sposób, że nie można się od niej oderwać. Bohater opisuje całe swoje cierpienie, koszmar jaki zgotowała mu ta, która powinna kochać go najbardziej na świecie. Niczego nie ukrywa choć wie, iż jego odbiorcy  nieraz i nie dwa mogą  przecierać oczy ze zdumienia. " Mamusiu dlaczego" to nie tylko tragiczna historia złamanego dzieciństwa, ale także obraz tego, co alkohol potrafi zrobić z człowiekiem. Na kartach powieści obserwujemy również proces dojrzewania chłopca, jego  trudności z nauką, konflikty z prawem i nieustanne próby odpowiedzi na pytania dlaczego matka się tak zachowuje. Ta pozycja literacka to dla autora pewne "oczyszczenie" a także okazja do tego, aby raz na zawsze zostawić za sobą przeszłość, zdjąć ze swoich barków pewien ciężar
i rozpocząć życie na nowo.

„Mamusiu dlaczego” polecam wszystkim miłośnikom prawdziwych historii i tym, którzy szukają w powieściach wątków psychologicznych i nie boją się czytać o przemocy. 

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję wydawnictwu Hachette.  
Książka zaliczana do wyzwań  : 
 • 52 książki  2013.
 • Czytamy serie wydawnicze .10 komentarzy:

 1. Bardzo cenię historie oparte na faktach, dlatego rozejrzę się za powyższą książką, gdyż jej tematyka szalenie mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam- wstrząsająca historią. Pokazuje tylko ile zła dzieje się wokół nas :( "Lubię" taką tematykę i bardzo chętnie po nią sięgam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę serię, chociaż za każdym razem przeraża mnie... "Mamusiu, dlaczego?" mam na liście książek do przeczytania i na pewno sięgnę po nią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie, jak na razie nie, dla mnie takie książki są zbyt emocjonujące.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki z tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedługo pojadę do biblioteki to sobie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 7. cała seria tych książek jest fantastyczna, a zarazem porażająca opisywanym w nich okrucieństwie. w szczególności polecam Ci książki Kathy Glass. niesamowita kobieta.

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzeczywiście, musiał cofnąć się do swojej historii- jednak tym więcej emocji może w ten sposób pokazać ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Z tego co słyszałam cała ta seria jest niesamowita. Będę musiała się z nią w końcu zapoznać:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Niesamowicie trudna tematyka i podziwiam, że autor zdobył się na opisanie swoich przeżyć.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.