piątek, 4 stycznia 2013

Wywiad z Richardem Paulem Evansem.


Dziś zapraszam na rozmowę z amerykańskim autorem , którego znają również polscy czytelnicy.  Tym razem na pytania odpowiada Richard Paul Evans- twórca takich powieści jak, "Stokrotki w śniegu", "Doskonały dzień" czy " Obiecaj mi".

Ostatnio w Polsce ukazały się pierwsze tomy serii "Dzienniki pisane  w drodze, Dotknąć nieba i” Na rozstaju dróg" . Są trochę inne    niż Pana poprzednie  książki . Skąd pomysł na tego typu książki?
W Ameryce te książki są nazywane serią Spacer . I faktycznie  spacerowałem po moim ranczo w południowym Utah, gdy przyszedł do mnie pomysł o człowieku, który idzie z dala od swojego poprzedniego życia. Zadałem sobie pytanie, "dlaczego on idzie? " I  po co ja bym chodził  po Ameryce? "Odpowiedź była, chciałbym tylko spacerować  jeśli straciłem te rzeczy, które trzymają mnie tam, gdzie jestem, moja żona, moja rodzina, mój dom, moja praca ". Wziąłem więc te rzeczy, z dala od mojego charakteru. Byłem bardzo zadowolony, że mogłem  napisać historię o stracie  , gdyż jest to coś,  co wszyscy rozumieją.
Którą z dotychczas wydanych książek pisało się najtrudniej i dlaczego?
Najtrudniejsza książka to   "Szukając Noel" . To było trudne, ponieważ
tuż przed tym jak  zacząłem pisać zmarła moja matka, a ja  byłem    pogrążony w smutku. Przez chwilę myślałem, że nie mogę pisać. Następnie, jedna noc, mam poczucie, że moja matka była rozczarowana mną. Kochała moje książki i była bardzo dumna z tego , że  jestem cenionym pisarzem.  Tak więc straciłem dużo czasu, ale w końcu usiadłem i napisałem.
Ostatnio przeczytałam dwie Pana powieści. Wśród nich była książka "Obiecaj mi". W jakich okolicznościach   powstała opowiedziana tam historia?.
Byłem wykończony   kiedy nagle  pojawił się strumień inspiracji, jak marzenie. To było jak oglądanie filmu. Widziałem całą książkę od początku do końca. Pomyślałem ,że  to ciekawy pomysł. pobiegłem na górę i zacząłem  pisać.
Jak ważne są liczne nagrody literackie i trofea, które Pan  zdobył?  czy istnieje jakieś szczególne miejsce, gdzie stoją?
Nagrody są tak subiektywne , że ja naprawdę nie dbam bardzo o nie. Najważniejsze jest dla mnie, jak moja książka wpłynie na moich  czytelników. Najbardziej zadowolony jestem  gdy czytelnicy  mówią  mi, że moja książka zmieniła ich życie.
Co Richard Paul Evans robi w chwilach, kiedy brakuje mu sił i   inspiracji ( weny) twórczej? 
Na pewno są  chwile , że nie ma się  pomysłu .  Ja zwykle idę  na spacer.  Spacer otwiera mój umysł, na nowe inspiracje i pobudza kreatywność.  
Mówi się, że początki zawsze są trudne,
jaki był początek Richarda Paula Evansa?
 
Moja pierwsza książka, Christmas Box została napisana tylko dla mojej rodziny. To nie było trudne do napisania, to była tylko zabawa. I teraz, z ponad 8.000.000 egzemplarzy w druku,  moje powieści stają się   książkami  dla wielu rodzin. Najtrudniejsze było to, że nie miałem  wydawcy, więc raz postanowiłem podzielić się z większą liczbą osób niż tylko  moja rodzina, musiałem więc sam  wykonać całą pracę i  wydać swoją książkę. 
W większości Pana  książek,  pojawia się tematyka  świąt Bożego Narodzenia. Jest to szczególny i magiczny czas. Jak  Pan go spędza? 
Uwielbiam Boże Narodzenie. Ponieważ moje książki są zazwyczaj publikowane w Ameryce w okresie Bożego Narodzenia dużo podróżuję w ramach promocji książek. (Mam  do przejechania więcej  niż milion mil.) Więc najlepszą częścią świąt jest czas  kiedy wracam do domu i mogę być z moją rodziną. 
Czy jest szansa , że któraś z napisanych wcześniej powieści zostanie zekranizowana ?. Jeśli tak to kiedy możemy się jej spodziewać? 
Mam wiele  propozycji  ekranizacji   moich  książek, ale  na razie  nic konkretnego.
Przegląda Pan blogi w poszukiwaniu recenzji swoich książek aby  potem je przeczytać?.
Nie spędzam dużo czasu na szukaniu recenzji . Piszę historię  najlepiej jak  mogę, i mam nadzieję, że ludziom się spodoba. Mój wydawca zwykle wysyła opinie do mnie.
1997r to czas kiedy zaczeła  działać organizacja charytatywna, z jakiego powodu ? 
Moja żona i ja   myśleliśmy że to bardzo ważne, że możemy przyjąć błogosławieństwa podane do nas i podzielić  się z innymi. Jesteśmy przekonani , że  bardzo ważne jest, aby uczynić świat lepszym miejscem. Dlatego  założyliśmy Christmas Box International, organizację, która pomaga zaniedbanym  dzieciom. ponieważ zaczęliśmy pomogliśmy już  ponad 41.000 dzieci. 
Ostatnie pytanie dotyczy  planów wydawniczych na 2013 r, jaką książkę aktualnie Pan pisze i o czym? 
Napisałem kilka książek, które jeszcze nie zostały opublikowane w Polsce, w tym trzecią książce z serii "Dzienniki pisane w drodze" moją ulubioną .  Ostatnia książka, to Sen Zimowy. Mam też serię zwaną Adult Michael Vey. Mam nadzieję, że pewnego dnia zostanie opublikowana w Polsce. 
Dziękuję serdecznie za rozmowę. 
 Dziękuję, Anno. Szczęśliwego Nowego Roku.


16 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wywiad. Niestety nie czytałam nic tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Łał, świetnie, że udalo ci sie ten wywiad przeprowadzic ;) Buziaki, zapraszam na nowy wpis ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy wywiad, ale mogłabyś trochę popracować nad tłumaczeniem, bo niektóre zwroty w ogóle nie istnieją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. (...)gdy przyszedł do mnie pomysł o człowieku, który idzie z dala od swojego poprzedniego życia.
   To jeden z przykładów, od razu rzucił mi się w oczy. I nie odbieraj tego źle, po prostu w przyszłości będę tłumaczem i takie rzeczy rzucają mi się w oczy:)

   Usuń
  2. Wyszedł Ci bardzo dobrze. Tłumaczenie jest trudne, wiem to. Przepraszam, jeśli Cię uraziłam, nie chciałam. Nie chcę, żebyś się zniechęcała. Przepraszam jeszcze raz.

   Usuń
  3. Nie masz za co przepraszać.

   Usuń
 4. Wywiad świetny, ale przyznać muszę, że pierwszy raz słyszę o tym autorze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe pytania. Najtrudniejsza książka... Ale właśnie od tej książki zaczęła się moja przygoda z tym autorem i ta książka stała się moją ulubioną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam zamiar opublikować wywiad po angielsku ,ale stwierdziłam , że ktoś może np nie znać tego języka. Jednak jeśli chcecie mogę edytować post i przedstawić wywiad w oryginale.

   Usuń
  2. Nie, niech będzie po polsku. Zdecydowanie więcej osób go przeczyta i zrozumie. :)

   Usuń
  3. Ja także od "Szukając Noel" :)

   Usuń
 6. Super. Bardzo ciekawy wywiad, gratuluje odwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluje rewelacyjnego wywiadu. Autora znam z powieści ,,Obiecaj mi'', która bardzo mi się podobała.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniały człowiek,zresztą to wynika z wywiadu.Przeczytałam 'Obiecaj mi' i 'Bliżej słońca'.Jestem pod wrażeniem,nie mogłam się od książek oderwać.Czyta się jednym tchem.Myślę,Paul jest fantastycznym człowiekiem i doskonale zna naturę kobiecą.Jego książki są jak balsam dla nas wszystkich w dzisiejszym świecie.Bardzo polecam

  OdpowiedzUsuń
 9. I ja pochłaniam książki tego autora. Czekam też z niecierpliwością na 3. część Dzienników pisanych w drodze, mając nadzieję, że nasi wydawcy nie "zaśpią". Polecam Evans'a szczególnie tym, których filozofia życia załamuje się z powodu życiowych... "anomalii".

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.