Kilka dni temu zamknęłam projekt Edukacja XXI wieku blaski i cienie progi i bariery, ale z drugiego cyklu o tematyce edukacyjnej nie zamierzam rezygnować. Jako, że do matur pozostało jeszcze tylko kilka miesięcy postanowiłam reaktywować cykl Okiem studenta i absolwenta. Znowu będę "pokazywać" maturzystom i wszystkim innym zainteresowanym podjęciem studiów różne ich kierunki. Pierwszym, przedstawionym w nowej formule będzie jeden z najczęściej wybieranych kierunków humanistycznych. Kierunek, który kiedyś sama chciałam studiować i gdyby była taka możliwość chętnie bym się jeszcze na niego wybrała. O jakim kierunku mowa ? Zobaczcie sami.
fot. pixbay. com
Filologia polska - wielu młodych ludzi bardzo stereotypowo myśli, że po tych studiach można pracować tylko jako nauczyciel języka polskiego. To nieprawda. Ich ukończenie daje wiele możliwości, bo większość uczelni z tym kierunkiem na w ofercie specjalność nie tylko nauczycielską, ale i szereg specjalności nienauczycielskich pozwalających podjąć pracę w wielu różnych instytucjach. Absolwent filologii polskiej to nie tylko nauczyciel, ale również edytor, korektor, osoba składająca książki, pracująca w wydawnictwie, agencji reklamowej, drukarni czy bibliotece. Te studia często kończą też ludzie , którzy potem pracują jako dziennikarze czy logopedzi.
Licealistom i nie tylko często wydaje się, że do wybrania studiów polonistycznych wystarczy zamiłowanie do literatury i poezji. Nie nie wystarczy, ba ono nie zagwarantuje sukcesu na nich. Te studia wcale nie są łatwe, a niektóre przedmioty jak język starocerkiewno- słowiański mogą straszyć samą nazwą.
O polonistyce słów kilka
Gdzie można studiować polonistykę ?
- Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
- Akademia Pomorska w Słupsku,
- Akademia Techniczno- Humanistyczna w Bielsku- Białej
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
- Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba Pardyża w Gorzowie Wielkopolskim
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S.Pigonia w Krośnie
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmnie
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
- Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu
- Wyższa Szkoła Przymierza Rodzin w Warszawie
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Klik
- Uniwersytet Jagieloński w Krakowie Klik
- Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim.
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
- Uniwersytet Przyrodniczo- Humanistyczny w Siedlcach
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet Szczeciński
- Uniwersytet Technologiczno- Humanistyczny im. Kazimierza Piławskiego w Radomiu
- Uniwersytet w Białymstoku
- Uniwersytet Warszawski Klik
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet Łódzki
Czy warto studiować polonistykę?
Nie jestem absolwentką tego kierunku, więc wszystkich zainteresowanych odsyłam do tekstów osób, które posiadają takie wykształcenie, i które o swoich studiach opowiadały między innymi na blogach:
Czy warto studiować polonistkę- refleksje po dwóch latach studiów
Wywiad ze studentką czwartego roku filologii polskiej
O polonistyce opowiada Paulina Mikuła z Mówiąc inaczej
Językowy zawrót głowy, ale czy warto (pierwszy wpis)
Wywiad ze studentką czwartego roku filologii polskiej
O polonistyce opowiada Paulina Mikuła z Mówiąc inaczej
Językowy zawrót głowy, ale czy warto (pierwszy wpis)
Do tej pory cykl nie cieszył się dużym zainteresowaniem , dlaczego więc do niego wracam ? Bo uważam, że mimo wszystko komuś może się przydać. Myślę, że wciąż wielu z tych, którzy za chwilę będą zdawać egzamin dojrzałości nie wie co studiować. Jeśli znajdzie się choć jedna osoba , której ta baza linków, filmów i informacji pomoże podjąć tak ważną edukacyjną decyzję to będzie to mój mały sukces.
Wiem, że wśród czytelników tego bloga są studenci i absolwenci polonistyki. Kochani podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach. To też może pomóc maturzystom i nie tylko. Anne 18.
Swietny ten cykl! :)
OdpowiedzUsuńMoże to byc ciekawy cykl. Ja jestem już prawię dekadę po szkole średniej, na studia nie poszłam, ponieważ nie wierzyłam w swoje możliwości i bałam się, że nie dam sobie na nich rady, a chciałam iść na filologię... angielską. Tylko z tego względu, że lubię ten jezyk i chciałabym się go nauczyć. Niestety studia nie uczą języka jako tako. (tak przeczytałam) tam idzie się już z wiedzą i to niemałą więc odpuściłam. A nie mam zamiaru iść na coś czego nie lubię, będę się męczyć, a niejednokrotnie jeszcze płacić...
OdpowiedzUsuńFilologia Polska. <3 Kierunek przed którym broniłam się rękami i nogami, a potem byłam zachwycona, że go wybrałam.
OdpowiedzUsuńCykl przydatny, pamiętam, że kiedy ja wybierałam studia, czułam się trochę, jakbym błądziła we mgle - dobrze, że gdzieś jest miejsce w którym można znaleźć wszystkie potrzebne informacje i linki. :)
Filologia Polska zawsze mi się podobała, tym bardziej ,że można pracować w różnych branżach :-)
OdpowiedzUsuń