niedziela, 11 września 2016

Okiem studenta i absolwenta #1 Filozofia.

Kolejny nowy projekt otwiera tekst Justyny, która studiuje filozofię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.  Odpowie w nim na kilka pytań mogących pojawiać się w głowie osób rozważających wybranie tego kierunku. Zapraszam do lektury.


Aby odpowiedzieć na pytanie, czy warto studiować filozofię, najpierw należy zastanowić się nad tym, czego oczekuje się od studiowania tego kierunku. Jeśli odpowiedź brzmi: pogłębianie zainteresowań, zwłaszcza w gronie ludzi o podobnych zamiłowaniach, to studia filozoficzne są dobrym wyborem. Polecam je przede wszystkim tym, którzy mają już jakąś podstawową wiedzę w tym zakresie. Nie twierdzę, że studia filozoficzne są trudne, bo w rzeczywistości są łatwe i przyjemne, ale np. analiza i interpretacja tekstów może sprawiać trudności i nudzić tych, którzy w ogóle się z jakimikolwiek nie zetknęli i których tematy filozoficzne po prostu nie interesują. Na studiach filozoficznych – obok obowiązkowych przedmiotów takich jak np. epistemologia, ontologia, estetyka, filozofia społeczna, filozofia kultury, historia filozofii, logika, etyka, metodologia, antropologia, język grecki, łaciński i nowożytny – są również przedmioty do wyboru takie jak np. socjologia, psychologia, ekonomia i politologia, ale to oczywiście zależy od tego jaką uczelnie się wybierze. 

Wybór uczelni jest dosyć istotny jeśli chodzi o studia filozoficzne, ponieważ różne uczelnie w Polsce kładą nacisk na poszczególne kierunki filozoficzne np. w przypadku Uniwersytetu Śląskiego jest to z jednej strony neokantyzm, a z drugiej fenomenologia, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – filozofia chrześcijańska, a Uniwersytetu Warszawskiego – filozofia analityczna. Jeśli chodzi o perspektywy zawodowe po studiach filozoficznych to nie są one szerokie. Absolwenci filozofii zazwyczaj albo rozpoczynają studia doktoranckie (po uzyskaniu tytułu magistra), a mając trochę szczęścia, dostają etat na uczelni albo pracują w „branży” nie związanej z filozofią. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem przy tego typu studiach jest albo połączenie ich z drugim kierunkiem albo przejście, po uzyskaniu dyplomu licencjata, na studia magisterskie z innego obszaru.

Przebieg rekrutacji na studia filozoficzne zależy od wybranej przez siebie uczelni. Dla przykładu, na studia I stopnia na Uniwersytecie Śląskim brane są pod uwagę punkty procentowe z języka polskiego (waga 50%), matematyki (waga 30%) oraz przedmiotu do wyboru (waga 20%). Z kolei w przypadku kwalifikacji na studia II stopnia brana jest pod uwagę końcowa ocena na dyplomie, przy czym jeśli kandydat posiada dyplom z nauk humanistycznych lub społecznych to ocena jest mnożona x 2. Jak widać, aby rekrutować się na studia licencjackie z filozofii nie trzeba zdawać matury z tego przedmiotu czy to na poziomie podstawowym czy rozszerzonym – chyba nawet niewiele uczelni bierze ją tak naprawdę pod uwagę. Dodatkowe informacje dotyczące studiów filozoficznych (m.in. na jakich uczelniach w Polsce są prowadzone i jakie specjalności oferują) można znaleźć na stronie czasopisma „Filozofuj” pod adresem http://filozofuj.eu/studia-filozoficzne/

Czy wśród moich czytelników są studenci lub absolwenci filozofii ? Jeśli tak podzielcie się swoimi doświadczeniami związanymi z tym kierunkiem

Tegoroczny maturzysto i nie tylko - czytasz ten tekst i dochodzisz do wniosku, że nie znalazłeś w nim wszystkich informacji, których szukałeś ?  Nic straconego możesz  zostawić swoje pytanie w komentarzu. Justyna  chętnie na nie odpowie.   Anne 18. 

3 komentarze:

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.