wtorek, 6 września 2016

193. Sarah Jio Dom na plaży

 • Tytuł oryginalny : The Bungalow
 • Tłumaczenie: Marta Dziurosz
 • Wydawnictwo: Między Słowami
 • Rok wydania: 2014 (wydanie II)
 • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
 • Ilość stron: 304
 • Gatunek : Literatura obyczajowa , literatura współczesna
" W życiu, a szczególnie w miłości nie można odgrywać żadnej roli". 
Miłość nie jest decyzją, która podejmuje się pod wpływem chwili. Miłość nie jest kontraktem , który podpisują ze sobą dwie rodziny na długo przed tym, jak ich dzieci staną się dorosłymi ludźmi. Miłość jest szczególnym uczuciem. Takim, którego nie można nikomu wmówić ani zagwarantować. Uczuciem które ma wiele odcieni i którego nie wolno, a przynajmniej nigdy nie powinno się udawać. Właśnie o miłości w sposób nieszablonowy pisze Sarah Jio. Jej powieści takie jak : Marcowe fiołki, Dom na jeziorze czy Jeżynowa zima podbiły listy bestsellerów i skradły serca wielu czytelniczek. Czy Dom na plaży również ma na to szansę ? 

" Bądź sobą i nigdy nie lekceważ tego co mówi ci serce, nawet jeśli to boli, nawet jeśli wydaje ci się, że pójście za jego głosem będzie bardzo trudne". 
Tym razem czytelnik przenosi się do roku 1943 i poznaje historię młodej pielęgniarki Anne Calloway. W jej życiu wszystko jest zaplanowane: ma wyjść za chłopaka , którego zna od dzieciństwa i być idealną panią domu. Jednak ona na kilka tygodni przed ślubem dochodzi do wniosku, że chce spróbować innego życia i podejmuje spontaniczną decyzję- postanawia wraz z przyjaciółką zgłosić się do oddziału pielęgniarek stacjonujących na wyspie Bora- Bora. Przekłada ślub , zostawia rodzinę i wyjeżdża by nieść pomoc walczącym na froncie.  W nowym miejscu na jej drodze staje tajemniczy żołnierz Westry Green. Między dwójką młodych ludzi najpierw zawiązuje się nic przyjaźni, a potem zaczyna rodzić miłość. Czy ta relacja ma szansę przetrwać , gdy urokliwa wyspa z raju zmienia się w piekło ? Co w chwili kiedy trzeba wracać do poprzedniego życia, zostawić za sobą utraconą przyjaźń i mnóstwo niewyjaśnionych spraw ? To nie koniec... Będąc już starszą kobietą Anne otrzymuje list od nieznajomej, która prosi ją o kontakt i pomoc w rozwiązaniu zagadki morderstwa,  do którego doszło w czasie, gdy pielęgniarka przebywała na wyspie. Jaką decyzję podejmie bohaterka ? Czy zdecyduje się wrócić do miejsc i wydarzeń, które na zawsze odmieniły ją i jej życie ? Jaką rolę w całej historii odgrywa tytułowy dom na plaży ? O tym już w powieści, która  urzeka od pierwszych stron. 
" Kiedy łączy cię z kimś miłość, nawet tylko przez jakiś czas ona już zawsze pozostaje w twoim sercu".  
Książka , której recenzję właśnie czytasz jest absolutnie niezwykłą historią. O czym ? O miłości takiej, którą każdy chciałby przeżyć, o przyjaźni, którą weryfikuje czas i dramatyczne wydarzenia oraz o wojnie zmieniającej ludzkie priorytety i spojrzenie na świat. Już czytając pierwsze fragmenty wiesz, że będzie to literacka uczta, bardzo osobista, pełna tajemnic i wspomnień opowieść. Na jej okładce  czytamy zdanie:  Fani Nicholasa Sparksa pokochają tę książkę. Może i tak będzie, ale takie sformułowanie jest raczej chwytem marketingowym mającym  niczym magnes przyciągnąć do książki fanów wspomnianego autora.. Owszem Jio także opowiada o romantycznej i magicznej miłości, ale robi to zupełnie inaczej niż Sparks. Dodaje sporo smaczków i tajemnic, unika schematów i oczywistych rozwiązań. Pisze własnym stylem, a przede wszystkim zawsze  łączy ze sobą dwie historie, dwa światy, przeszłość z teraźniejszością. Robi to po mistrzowsku. 
 źródło
Dom na plaży to powieść wielowątkowa, pełna ciepła, ale momentami także cierpienia nie tylko fizycznego. Nie można się od niej oderwać nawet wiedząc, że każda kolejna strona zbliża nas do końca tej historii , powoduje, że będzie trzeba wyjść ze świata wykreowanego przez autorkę, pożegnać się z bohaterami. Fani Sarah Jio- możecie być spokojni po raz kolejny dostaniecie od niej piękny prezent. Wielbiciele książek, w których obecne są  uczucia, tajemnice i niepewność- to coś dla Was. Utwór ten warto zarekomendować  też wszystkim sympatykom powieści obyczajowych.  Druga wojna światowa, pielęgniarka, żołnierz , zakazane uczucie i pióro Jio, Taka mieszanka gwarantuje naprawdę dobrą lekturę, której Drogi Czytelniku długo nie zapomnisz

Źródło cytatów: 
[1] Sarah Jio Dom na plaży Wydawnictwo Między słowami Kraków 2014, Str 37.
[2]Sarah Jio Dom na plaży Wydawnictwo Między słowami Kraków 2014, Str 38.
[3] Sarah Jio Dom na plaży Wydawnictwo Między słowami Kraków 2014, Str 37.

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Księgarni internetowej BookMaster   
 
 
 

9 komentarzy:

 1. Bardzo lubię prozę Sarah Jio. Uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce, ale dzięki za polecenie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tę powieść. Jest absolutnie fantastyczna! <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki autorki! Bardzo! Ta też jest cudna, choć...chyba nieco inna od pozostałych i ciut mniej mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 5. chyba się skuszę, bo to może być coś w moim guście :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mnie zaciekawiłaś swoją recenzją, więc chętnie sięgnę po ten tytuł

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa recenzja ale książka raczej nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.