poniedziałek, 8 września 2014

164. Anne O'Brien Zakazana królowa.

 • Tytuł oryginalny :The Forbidden Queen
 • Tłumaczenie: Hanna Hessenmuller
 • Wydawnictwo: Mira/Harlequin
 • Rok wydania:2014
 • Oprawa: Miękka  
 • Ilość stron:444
 • Gatunek :Literatura piękna,Powieść historyczna
 Anne O'Brien- angielska autorka z wykształcenia historyk. Jej największą pasją i ulubionym tematem powieści  jest dynastia Tudorów. W wolnych chwilach zajmuje się ogrodem.  Niedawno nakładem Wydawnictwa Mira ukazała się kolejna jej powieść. Co przygotowała tym razem ?
 W Zakazanej królowej pisarka przenosi czytelnika do piętnastowiecznej Anglii. Nastoletnia Katarzyna The Valois przedstawicielka dynastii Walezjuszów wychodzi za maż za dużo starszego od siebie króla Henryka V z dynastii Plantagenetów. Choć dziewczyna marzy o  prawdziwej miłości, której matka nigdy jej nie okazała  wcale tego nie otrzymuje. W jej małżeństwie nie ma miejsca na uczucia. Od początku jest to układ czysto polityczny. Katarzyna ma urodzić następcę tronu i na tym właściwie kończy się jej rola. Chociaż jest królową nikt nie liczy się z jej zdaniem, nikt nie odpowiada na jej pytania, a zajęty udziałem w wojnach mąż nie robi nic aby pokazać , że mu na niej zależy. Po dwóch latach małżeństwa monarcha niespodziewanie umiera, a wdowa opuszcza Londyn i zostaje odizolowana od świata. Mimo iż jest jeszcze bardzo młoda nie wolno jej ponownie kogoś poślubić , ponieważ ewentualny potomek z drugiego małżeństwa mógłby upomnieć się o tron . Jak w tej sytuacji poradzi sobie bohaterka ? Czy mimo protestów braci Henryka Katarzyna odnajdzie w końcu szczęście? Czy ktoś będzie próbował ją zniszczyć ? O tym już w powieści.

Zakazana królowa to książka w, której akcja rozwija się bardzo powoli. Mnóstwo tam bardzo szczegółowych opisów. Autorka chciała przybliżyć czytelnikowi realia tamtych czasów  być rzetelna i dokładna, ale  opisy czasem mogą być dla czytelnika nużące. Fabuła powieści jest całkiem ciekawa , bohaterowie też nieźle wykreowani. Katarzyna - trochę naiwna młoda dziewczyna, która początkowo wierzy , że spotkała swojego księcia szybko odkrywa , iż jest tylko marionetką i pionkiem w jednej wielkiej politycznej grze. Stawką tej batalii jest władza. Henryk - król dla którego nie liczy się rodzina, żona  tylko kolejne podboje. Na przykładzie tych dwóch diametralnie różnych postaci O'Brien  przypomniała czytelnikowi, że  w tamtych czasach to rodzice wybierali swoim dzieciom partnera. One same nie miały nic do powiedzenia. Między małżonkami  nie musiało być miłości bo nie o nią tu chodzi. Na pierwszym miejscu są nie uczucia tylko polityka. Przy walce o władzę wszystkie chwyty są dozwolone . Kłamstwa, intrygi , oszustwa  byleby tylko móc cieszyć się z końcowego tryumfu.

Prezentowana dziś pozycja literacka to utwór  gdzie obserwujemy nieustanną walkę. Najpierw o miłość męża , o jego pochwały i uznanie, a potem o własne szczęście u boku innego mężczyzny. Historia opowiedziana przez powieściopisarkę wciąga , ale niezwykle dokładne opisy mocno spowalniają akcję  i momentami zniechęcają do dalszej lektury. Książka dobra, ale nie fenomenalna. Warto zarekomendować ją wszystkim sympatykom autorki i miłośnikom powieści historycznych .
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Mira. 
Książka zaliczana do wyzwania 52 książki 2014. 

 
8 komentarzy:

 1. Chętnie bym przeczytała, więc jeśli nadarzy się okazja, to chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam, a opisy lubię, więc mnie nie przeszkadzały, bardzo mi się ta książka podobała, a i wydanie jest śliczne, trochę przypomina książki Philippy Gregory :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo jestem ciekawa czy autorka osiągnie taką sławę jak Philippa Gregory, do której jest porównywana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością to książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O! nie wiedziałam, że autorka jest historykiem - gdzieś podświadomie obawiałam się kolejnego romansidła historycznego w ładnej okładce, ale teraz mam nieco mniejsze obawy przed czytaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie książki z opisami (o ile są historyczne) na ogół nie nużą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią przeczytam, lubię takie książki:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Intrygujący tytuł i fabuła zachęcająca. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko poznać tą historię.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.