piątek, 30 sierpnia 2024

Inspiracje sierpień - ciekawostki naukowe, wywiady garść wiedzy językowowej

Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione w czerwcu  2024 roku. Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura czy Magda Mołek wykonują fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy.  Swoje robią też autorki  kanałów Po Cudzemu,  Polska Włoszka, Agata uczy  wyjaśniając językowe zawiłości. Cenną wiedzę przekazuje  także Tomasz Rożek. 


 źródło
 
Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o organizacji czasu, poprzez te dotyczące filmu, języków obcych, wakacyjnych podróży a skończywszy na wywiadach i quizach. Jest ich nieco mniej, bo racji przerwy wakacyjnej twórcy internetowi 

Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.


I. Ciekawe materiały od twórców internetowych. 

  • Paraolimpiada, Paraolimpilczyk, te słowa znikają z języka polskiego. Mówiąc Inaczej odc.212.  Materiał bardzo na czasie, bo choć igrzyska olimpijskie już się skończyły to Paraolimpiada nadal trwa  i można się z niego dowiedzieć kilku interesujących rzeczy. 


  • Nauka to lubię. Brak przyjaciół niszczy Twój mózg.  Czy tak jest naprawdę i na czym owe niszczenie polega ? Jak brak kontaktów międzyludzkich wpływa na naszą psychikę ? Posłuchajcie, bo warto. 


  • Maria Skłodowska- Curie- dwukrotna noblistka, która życiem zapłaciła za swoje odkrycia. Naukowe Zero odc.25.   Krótki, ale bardzo wartościowy materiał. Podstawowe fakty z życia noblistki i ciekawostki, o których sama nie miałam pojęcia.  Propozycja nie tylko dla dorosłych, ale i uczniów jako uzupełnienie wiedzy szkolnej, bo w niej raczej nie ma czasu na przedstawianie życiorysów lub wychodzi się z założenia, że można się tego dowiedzieć samemu. Można np, z poniższego filmu. 

  • Pielęgniarki i pielęgniarze -Niedoceniani ludzie na pierwszej linii frontu. Zero Znieczulenia odc.25. O pracy w tym zawodzie, jego finansowaniu, awansie zawodowym i kilku innych kwestiach. " Konfrontacja" młodego pielęgniarza pracującego w POZ z kobietą z trzydziestoletnim stażem pracującą w dużym szpitalu w mieście wojewódzkim. 


  • Jak  komunikować się bez Hejtu? Paulina Mikuła w rozmowie na kanale Bunkier  Nauki.. Opowieść o hejcie, kulturze języka oraz.... ciekawych zajęciach na studiach polonistycznych. 


  • Co leczą przeszczepy szpiku i kto może być dawcą ? Zero Znieczulenia odc. 25. Odcinek nie tyle medyczny co życiowy. Poruszająca opowieść osoby, która żyje dzięki przeszczepowi , dzięki osobie, która zdecydowała się oddać swój szpik. 


  • Kisser, swimmer, dancer-- czy to Ty ? Po Cudzemu odc. 292.  Jak zwykle szybka i praktyczna lekcja angielskiego. Odcinek opublikowany już kilka tygodni temu, którego zapomniałam pokazać w poprzednich inspiracjach. 



  • Choroba mojej Laury uratowała mi życie. Podcast Olimpiad Specjalnych Grajmy Razem. Rozmowa z mamą 14 Laury  nastolatki oraz Trenera Olimpiad Specjalnych, które w tym roku świętują jubileusz czterdziestolecia istnienia , a których prowadzący wywiad Tomasz Wolny jest ambasadorem. Warto posłuchać. 

poniedziałek, 26 sierpnia 2024

Kącik Filmowy #47 Jesienne nowości i powroty telewizyjne + repertuar kin na najbliższe miesiące

 

Wykonanie : Klaudyna Maciąg

Kącik Filmowy by Anne 18 - miejsce, gdzie będę pisać o filmie. W kąciku znajdą się nie tylko recenzje polskich produkcji które obejrzę i  uznam za warte polecenia. Będę pisać także o blogach i kanałach w serwisie Youtube poświęconych filmowi. Znajdziecie tutaj moje recenzje, przemyślenia oraz garść filmowych inspiracji. 

Drodzy Czytelnicy. Niedługo wrzesień, a wraz z nim mnóstwo nowości kinowych i serialowych.  Czołowe stacje telewizyjne wracają z kolejnymi sezonami stawiając na lubiane przez widzów programy rozrywkowe, seriale i teleturnieje. Będą kolejne edycje The Voice Of PolandTwoja Twarz Brzmi Znajomo czy Top Model. Nie zabraknie spektakli Teatru Telewizji i popularnych seriali obyczajowych. Pojawi się także kilka całkiem nowych, choć zrealizowanych już jakiś czas temu seriali, które trochę poczekały na swoją premierę.  

Nie zabrakło roszad personalnych. Po blisko dwudziestu latach z Polsatem pożegnał się Maciej Dowbor, a po trzech dekadach z TVP odszedł Maciej Kurzajewski. Do Telewizji Polskiej już na czas Euro i IO powróciła Paulina Chylewska. W sierpniu ruszyły nagrania nowych odcinków programu Jaka to melodia ? który ponownie poprowadzi Robert Janowski. Nowych prowadzących będą mieć kultowe już programy Dwójki tj. The Voice of Poland i Koło Fortuny Polsatu tj. Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Powróci także Taniec z Gwiazdami oraz teleturniej Va Banque, którego prowadzącym pozostanie Radosław Kotarski. Z TVP1 do TVP2  powróci Jeden z dziesięciu. 

Będą też zupełne nowości ramówkowe jak choćby Halo tu Polsat czyli emitowana od piątku do niedzieli "śniadaniówka" Polsatu. W roli prowadzących duety Krzysztof Ibisz i Paulina Sykut- Jeżyna, Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski oraz Maciej Rock wraz z Agnieszką Hyży. W roli prowadzącej nowy teleturniej Cudowne Lata zobaczymy wracającą do TVP Barbarę Kurdej- Szatan. Popularne seriale  doczekają się nowych czołówek , a niektóre jak np. Leśniczówka niebawem znikną z anteny.  

Nowości szykują także platformy streamingowe, czy nawet programy, w których pojawią się nowe godziny emisji/ prowadzący/jurorzy. Nie zabraknie nowości kinowych między innymi tych zaprezentowanych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który ruszy pod koniec września.

Co, gdzie i kiedy dokładnie będzie można oglądać ? Zapraszam do dalszej lektury.  Premiery kinowe  i serialowe przedstawiam w kolejności chronologicznej ( układ TVP, Polsat, TVN natomiast premiery programów rozrywkowych  w kolejności alfabetycznej (układ TVN, TVP, Polsat).

 
I. Polskie premiery kinowe wrzesień- listopad 2024
  • Niepewność Zakochany Mickiewicz- premiera 13.09
  • Drużyna AA- premiera  20.09
  • Idź pod prąd- premiera 27.09
  • Rzeczy niezbędne- premiera 27.09
  • Kulej Dwie strony medalu- premiera 11.10
  • Wrooklin Zoo- premiera 18.10
  • U Pana Boga w Królowym Moście - premiera 25.10
  • Nieprzyjaciel- premiera 31.10
  • Ludzie- premiera 11.10
  • Listy do M 6 - premiera  8.11
  • Simona Kossak- premiera 15.11 
  • Trefliki ratują święta- premiera 29.11 

II. Seriale  nowości i nowe sezony - jesień 2024:
  • Barwy szczęścia, TVP2, poniedziałek- piątek godz. 20.05- premiera 2.09
  • Klan, TVP1 poniedziałek - piątek godz. 18.00- premiera 2.09
  • Na sygnale, TVP2 , poniedziałek- środa godz. 21.55 ( w każdą środę emitowane będą po dwa odcinki)- premiera 2.09
  • Na dobre i na złe, TVP2, środa, godz.20.55- premiera 4.09
  • Profilerka,  TVP1, sobota godz. 20.35- premiera 7.09
  • Kawa z kardamonem  TVP1, sobota godz. 17.35 premiera 7.09
  • M jak miłość, TVP2, poniedziałek- wtorek godz. 20.55- premiera  9.09
  • Ojciec Mateusz, TVP1 czwartek godz.20.30- premiera 12.09
  • Komisarz Alex , TVP1, sobota godz. 21.05- premiera 13.09
  • Gra z cieniem, TVP1, niedziela godz.20.15- premiera  15.09
  • Malanowski Nowe rozdanie , Polsat, poniedziałek- czwartek godz.19.35-premiera 2.09
  • Pierwsza Miłość Polsat, poniedziałek- piątek godz. 18.00- premiera  2.09
  • Siły Specjalne Polska, Polsat, wtorek godz.20.05- premiera 3.09
  • Grzechy sąsiadów, Polsat,  piątek godz. 22.10  - premiera 6.09
  • Przyjaciółki Polsat, czwartek godz. 21.20- premiera 12.09
  • Teściowie 2, Polsat , niedziela godz.22.10 (po dwa odcinki)- premiera 15.09
  • Klara TVN, środa godz. 23.05- premiera 4.09 
  • Morderczynie, TVN- Premiera wrzesień 2024. 
  • Leśniczówka, TVP1, poniedziałek- środa godz. 20.30- premiera 2.09 emisja nowych odcinków do końca października 2024.
 

poniedziałek, 19 sierpnia 2024

Książki o polskich powstaniach i wojsku

Drodzy Czytelnicy. Jakiś czas temu pytałam Was o książki dotyczące najnowszej historii naszego kraju. Na początku sierpnia poruszyłam temat książek o powstaniu warszawskim. Dziś w związku z obchodzonym kilka dni temu świętem Wojska Polskiego chcę zapytać o książki o powstaniach innych niż warszawskie oraz o wojsku właśnie. 

Pisząc zupełnie szczerze tematyka wojskowa nigdy mnie nie interesowała zawsze raczej przerażała, a już na pewno przerażał język jakim o niej mówiono lub pisano. Częściej oglądałam powstańcze filmy fabularne lub dokumentalne.  O książkach o tej tematyce słyszałam niewiele. Wszystkie, których opis czytałam zniechęcały mnie do lektury.  

źródło

piątek, 9 sierpnia 2024

Filmy fabularne lub dokumentalne o tematyce sportowej

Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym zapytać Was o pewne konkretne filmy, których w Polsce nie ma aż tak dużo jak pozostałych. Chodzi mi o filmy fabularne lub dokumentalne o sporcie. 
 

W serwisie Netflix jest mnóstwo dokumentów dotyczących piłki nożnej, koszykówki (Last Dance), tenisa (Break Point)  Formuły1 ( Jazda o życie) , gimnastyki artystycznej ( Powrót) czy lekkoatletyki (Sprint) 

Jeśli zaś pomyślę sportowe filmy kinowe to do głowy przychodzą mi jedynie dwa tytuły tj. Najlepszy oraz Mistrz. Jesienią do kin wejdzie Kulej

poniedziałek, 5 sierpnia 2024

Jesienne zapowiedzi lub wakacyjne nowości warte polecenia

Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym Was prosić o  rekomendacje na końcówkę wakacji.  Liczę na podpowiedzi dotyczące filmów i seriali wartych obejrzenia oraz nowości wydawniczych z gatunku literatury faktu wartych przeczytania. 


źródło

czwartek, 1 sierpnia 2024

Książki o powstaniu warszawskim- możecie jakieś polecić ?

Drodzy Czytelnicy. Dokładnie dziś   tj. 1 sierpnia przypada osiemdziesiąta rocznica wybuchu powstania warszawskiego.  Dlatego  chciałam zapytać Was o warte przeczytania książki o tej tematyce. Na rynku jest ich kilkadziesiąt, a wliczając w to literaturę popularno- naukową może nawet kilkaset. Wywiady z powstańcami,  ich biografie, opracowania historyków i książki napisane przez osoby pasjonujące się tym tematem. Przykłady tutaj



źródło

 
Ja ze swojej strony mogę polecić dwie publikacje. tj. Powstańcy Ostatni świadkowie walczącej Warszawy autorstwa Magdy Łucyan oraz Dziewczyny z Powstania  Anny Herbich- Zychowicz. Dużo dobrego słyszałam także o książkach Agnieszki Cubały takich jak : Dzieci 44, Kobiety 44, Artyści 44  , Miłość 44 czy Wolność 44 jaką lekcję przynosi nam dzisiaj Powstanie Warszawskie.. Jednak żadnej z nich jeszcze nie czytałam. 

W Internecie można przeczytać lub posłuchać mnóstwa wywiadów z powstańcami. Najwięcej w Archiwum Historii Mówionej.  oraz na kanale Świadkowie Epoki. 

Mnie  szczególnie zapadł w pamięć wywiad Rafała Gębury z kanału 7 metrów pod ziemią przeprowadzony 5 lat temu z nieżyjącą już Eleonorą Galicą- Zarembą pseudonim Maja. 



Przez te wszystkie lata powstało mnóstwo filmów o  powstaniu, mnóstwo książek, także w tym roku z okazji 80 rocznicy. Ja jednak najbardziej cenię sobie historie opowiadane przez samych powstańców- ostatnich świadków historii. Powstańców, których z roku na rok jest już coraz mniej.  Co roku 1 sierpnia na Placu Piłsudzkiego obywa się koncert  z i dla powstańców Warszawiacy śpiewają (Nie) zakazane piosenki. Tak będzie i w tym roku. TVP1 godz. 20.30 . Oglądajcie .