wtorek, 31 lipca 2012

43. Anna Maria Rękoś "Darkańskie opowieści".

Niewielu współczesnych  polskich twórców decyduje się zadebiutować zbiorem opowiadań. Na  ten ryzykowny krok  zdecydowała się Anna Maria Rękoś. Autorka już w pierwszym fragmencie swojego tomiku opowiada o  podróży do niezwykłej krainy. Darkania to miejsce , które najprawdopodobniej  znajduje się w ludzkich umysłach i podświadomości. Dotrzeć tam piekielnie trudno a powrócić mogą tylko nieliczni. Pisarka  zawiadamia iż jej ta sztuka jednak się udała. Teraz chce opowiedzieć o tym co udało się  zobaczyć spisać i zrozumieć. To zakątek który bardzo trudno jednoznacznie zlokalizować. Jedno jest pewne : Znajduje się on na granicy dwóch światów realnego oraz tego metafizycznego w , którego istnienie nie wszyscy wierzą.  Tematyka utworów jest oryginalna i jak na początek literackiej drogi trudna. Pisarka pyta o sens istotę miłości .  Namawia do tego aby zastanowić się czy takie uczucie istnieje naprawdę?. Być może jest ono  tylko wytworem ludzkiej wyobraźni, ostatnią deską ratunku , lub " lekarstwem  na samotność".  Czytamy też o innym z uczuć które również jest bardzo ważne w życiu każdego z nas. Tym uczuciem jest przyjaźń. Rękoś pragnie podkreślić jej ogromną siłę i wartość. Pisze"To inna miłość prawdziwsza ,głębsza, wytrzymalsza....."
I nie czas ją wzmacnia, a przebyte razem drogi i trudne chwile". W jednym z opowiadań przyjaciel jawi się jako ktoś niezwykle potrzebny. Gdy mamy go przy boku jesteśmy w stanie przenosić góry. To on jest z nami zawsze gdy go potrzebujemy , na dobre i na złe. Tylko taka osoba pomoże  i nie oczekuje niczego w zamian ani żadnych dodatkowych wyjaśnień. Nawet gdy jest daleko zawsze zabiera nas ze sobą- w sercu. Oprócz ukazania istoty miłości czy przyjaźni  pani Anna pisze też o innych ważnych kwestiach. Próbuje  np odpowiedzieć  na  pytanie , które zawarte jest w tytule jednego z opowiadań.   Pragnie na prostym przykładzie zobrazować jak ważną osobą dla dziecka jest jego matka i ile potrafi mu ofiarować lub  czego czasem nie ma czasu  nauczyć. Bohaterowie pierwszego dzieła autorki tacy jak Niezapominajka, Przyjaciółka albo Kobieta, która chciała  kochać są dość nietypowe. Natomiast  barwne i sugestywne opisy a także nieco senna atmosfera to  tylko tło. Tym co liczy się najbardziej jest przesłanie. Warto po przeczytaniu chwilę się nad nim zatrzymać i zastanowić po prostu trochę pomyśleć. Inspiracją do napisania tego zbioru była twórczość amerykańskiego poety i nowelisty Edgara Allana Poe. Ten fakt bardzo mocno na kartach utworu widać. 
Moim zdaniem autorka zdecydowała się zacząć właśnie od opowiadań ponieważ w nich łatwiej jest zobrazować pewne kwestie. Można stworzyć bohatera , którego postawi się w danej życiowej sytuacji. 
Opowiadania są formą literacką , która nie każdemu przypadnie do gustu. Jedne są lepsze, drugie trochę gorsze. Zdarzają się też prawdziwe perełki. "Darkańskie opowieści "są jedną z nich. 


Za możliwość zapoznania się z opowiadaniami dziękuję Warszawskiej Firmie Wydawniczej.
Ps Zachęcam Was  do zapoznania się z recenzjami , które pojawiły się na tym blogu  jako pierwsze.(Te oznaczone numerem od 1-8) chcę poznać opinię również na ich temat.

16 komentarzy:

 1. Z chęcią przeczytałabym polskie opowiadania. Tak, że... może kiedyś ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem że okładka taka, aż trudno mi znaleźć odpowiednie słowo ... mroczna, powiem że nie będę specjalnie szukała, ale jak spotkam to może. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. za opowiadaniami nie przepadam, niestety
  ale okładka całkiem ciekawa, przykuwa uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Opowiadania do mnie jakoś nie przemawiają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja akurat nie przepadam za opowiadaniami, więc raczej nie jest to lektura dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja mam kompletnie inne spostrzeżenia: większość polskich autorów, jakich czytałam debiutowało opowiadaniami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. widocznie mam zbyt małą wiedzę na ten temat.

   Usuń
 7. Ładna okładka intrygujący i ciekawy tytuł ale nie moje klimaty

  OdpowiedzUsuń
 8. lubię opowiadania. w czasie remontu "ratowałam" się właśnie nimi więc po te historie też chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie widziałam tego tytułu na stronie WFW. Muszę zabaczyć, bo jestem nimi zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ;)

   http://www.wfw.com.pl/ksiegarnia/product/id:2157/Darka%C5%84skie_opowie%C5%9Bci

   Usuń
 10. Okładka jest naprawdę ujmująca, jednak nie przepadam za opowiadaniami, dlatego po książkę raczej nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba jednak nie dla mnie...
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. okładka strasznie mi się podoba, treść też musi być ciekawa ;)
  zapraszam do mnie

  OdpowiedzUsuń
 13. opowiadania przepiekne.juz przeczytalam a tym ktorzy jeszcze tego nie zrobili goraco polecam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.