sobota, 9 maja 2015

176. Cathy Glass Nie zabierajcie mi dziecka.

 • Tytuł oryginalny :Please Don't Take my Baby
 • Tłumaczenie: Anna Rajca- Salata 
 • Seria/ cykl wydawniczy : Napisane przez życie , tom.3
 • Wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA. S.A
 • Rok wydania: 2015
 • Oprawa: Miękka  
 • Ilość stron: 304
 • Gatunek : Literatura piękna 
" Opiekunowie z rodzin zastępczych nie mogliby odpowiednio dbać o dzieci, gdyby nie łączyła ich z nimi więź uczuciowa"
 Cathy Glass- naprawdę niezwykła kobieta, osoba  która od ponad dwudziestu lat prowadzi rodzinę zastępczą. W swoich książkach opisuje historie niektórych swoich podopiecznych. Na swoim koncie ma siedemnaście powieści i cztery poradniki . Niedawno wydawnictwo Muza wypuściło na rynek kolejną jej publikację. Czyją historię czytelnik pozna tym razem ? Czy książka jest tak dobra jak pozostałe utwory autorki ?
" Dzieci to kruche, bezbronne istotki i często ponoszą nieodwracalne szkody, jeśli rodzice nie otoczą ich właściwą opieką"
Nie zabierajcie mi dziecka to opowieść o siedemnastoletniej Jade. Dziewczyna jest w  siódmym miesiącu ciąży i właśnie pokłóciła się z matką, która wyrzuciła ją z domu. W żadnej z rodzin, które specjalizują się w opiece nad nastolatkami nie ma wolnych miejsc, więc Glass mimo wątpliwości zgadza się przyjąć do siebie nową podopieczną. Początkowo ma ona zostać u niej tylko na miesiąc jednak z czasem sytuacja się zmienia. Nastolatka  i jej o rok młodszy chłopak Tyler bardzo chcą zatrzymać dziecko, twierdzą, że będą w stanie  się nim zaopiekować.  Jednak ich słowa wydają się być rzucane na wiatr, ponieważ dziewczyna nie dba o siebie, opuszcza wizyty kontrolne, nie słucha rad ani Cathy, Tylera, ani swojej biologicznej matki i często wraca do domu pijana.  Pomimo  swojego nieodpowiedzialnego zachowania rodzi zdrową córeczkę Courtney. Po porodzie wraca do Cathy, opiekuje się małą, ale robi to niechętnie, większość obowiązków zrzucając na  Glass. To ona karmi, przewija  dziewczynkę, wstaje w nocy gdy  dziecko się obudzi. Co w tym czasie robi Jade ? Śpi  lub spotyka się z koleżankami  i spędza całe dnie w centrum handlowym. Ponadto często okłamuje Cathy, wykorzystuje jej zaufanie. Taka postawa  dziewczyny, nie umyka uwadze opieki społecznej, która ostrzega ją, że jeśli nie zmieni swojego postępowania  Courtney zostanie jej odebrana i trafi do adopcji. Bohaterka dostaje kilka szans. Czy wykorzysta, któraś z nich ? A może straci dziecko, które mimo wszystko bardzo kocha? Jak zakończy się historia nastoletniej  matki? Czy dziewczyna udowodni, że potrafi być dobrym rodzicem ? O tym już w powieści.

 "Czy powiesz im, że się zmieniłam? Wytłumacz, że wiem co źle zrobiłam i, że bardzo mi przykro. To już się nie powtórzy. Obiecuję. Powiedz im, że kocham Courtney. Proszę. Jeśli dadzą mi drugą szansę obiecuję, że  będę najlepszą matką na świecie.Tylko nie pozwól żeby zabrali mi dziecko. Błagam !"
Najnowsza wydana w Polsce książka Cathy Glass jest tak samo dobra jak poprzednie, ale inna. Po pierwsze dlatego, że przedstawia historię  nastolatki a nie pokrzywdzonego przez los malucha czy sprawiającego trudności wychowawcze dziecka. Po drugie jest to powieść, w której autorka dotyka  tematu, nie należącego do łatwych. Po raz kolejny pokazuje, że jest właściwą osobą na właściwym miejscu. Jej cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do Jade jest godna podziwu. Zachowanie dziewczyny  irytowałoby pewnie niejednego  rodzica, czy czytelnika, ale nie Glass. Ona wie co robić, wierzy w dziewczynę, ufa jej i ma nadzieję, że  mimo młodego wieku będzie dobrą matką. Opisuje jej historię tak, że czytelnik nie jest w stanie się od niej oderwać dopóki nie  przeczyta ostatniego zdania. Przeżywa wszystko razem z Jade kibicuje jej, ale też niejednokrotnie nie jest w stanie zrozumieć jej postępowania. Każda kolejna strona  powieści to inne emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne. Raz jest to wściekłość na główną bohaterkę a raz wzruszenie np wtedy kiedy czyta się takie słowa jak te zacytowane powyżej. Godna podkreślenia jest postawa chłopaka  Jade. Choć sam jest jeszcze dzieckiem staje na wysokości zadania, wydaje się być dużo dojrzalszy niż jego dziewczyna. Oboje jednak muszą zdać jeden z najtrudniejszych życiowych egzaminów.  Recenzowana dziś pozycja literacka to kolejna perełka w dorobku autorki, książka, która zapada w pamięć, zaskakuje i pokazuje, że to co na początku wydaje się karą może czegoś nauczyć,  pomóc zrozumieć błędy. Jej zakończenie wlewa w serce czytelnika nadzieję,  pokazuje, że  człowiek jeśli ma dla kogo  potrafi się zmienić, wykorzystać to co dostał od losu i wyjść na prostą, nawet jeżeli  początkowo  niewielu jest w stanie w to uwierzyć.  Tytuł ten warto zarekomendować wszystkim sympatykom autorki i miłośnikom prawdziwych, pisanych przez życie historii.
Źródło cytatów : 

[1]Cathy Glass, Nie zabierajcie mi dziecka, Wydawnictwo Muza  Warszawa 2015 s. 7
[2] Cathy Glass, Nie zabierajcie mi dziecka, Wydawnictwo Muza  Warszawa 2015 s.15
[3]Cathy Glass, Zapomniane dziecko, Wydawnictwo Muza  Warszawa 2015, s.226

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Pani Patrycji z  

 

5 komentarzy:

 1. Chyba pierwszy raz słyszę o autorce, ale muszę powiedzieć że mnie zaciekawiłaś! Takie historie są nie tylko ciekawe ale i wartościowe dlatego rozejrzę się za twórczością Cathy Glass

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już jedną recenzję tej książki i wiem, że muszę sięgnąć. Książki tej autorki rozbijają serce na kawałeczki

  OdpowiedzUsuń
 3. jak pomóc dziecku w nauce języka angielskiego
  Nikt nie może zapewnić dziecku tak swobodnych i bezpiecznych warunków do poznawania nowego języka jak jego rodzic. Chwilki z angielskim mogą stać się rodzinnym rytuałem, do którego dzieci szybko się przyzwyczają. Lecz sama miałam problemy z angielskim zawsze brakowało praktyki. I pewnego razu znalazłam Preply.
  http://www.sic-egazeta.amu.edu.pl/index.php?t=2737
  Ogromny wybór, możliwość korepetycji z języka angielskiego online z nośnikami mowy "native speaker". Zajęcia są na Skypa, jest to bardzo wygodnie i korzystnie. W Preply bywają różne rabaty, można otrzymać lekcje nawet za darmo!
  Również ogromny i najszerszy wybór korepetycji dla dzieci !
  Indywidualne podejście.
  Wykwalifikowani wykładowcy!
  nauka przez Skype jest bardzo efektywna !
  Rezultat nie zmusi czekać!
  Polecam bardzo !

  OdpowiedzUsuń
 4. Parę lat temu czytałam jedną z książek C. Glass i była niezwykle wstrząsająca. Po tę też chętnie sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ojej, tej bardzo Ci zazdroszczę...

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.