poniedziałek, 4 sierpnia 2014

162. Karolina Frankowska Zaczaruj mnie.

 • Wydawnictwo :  Literackie 
 • Seria/cykl wydawniczy :Seria z fasonem
 • Rok wydania: 2014
 • Oprawa: Miękka,
 • Ilość stron:330
 • Gatunek:  Powieść obyczajowa 
" Przyjaciel to ktoś, kto pomoże ci wstać, jeśli się potkniesz o życie" 
Karolina Frankowska - scenarzystka i pomysłodawczyni cieszącego się ogromną popularnością serialu TVN Prawo Agaty. Pracowała już przy takich produkcjach jak Ojciec Mateusz , Kryminalni czy Tylko mnie kochaj. Teraz postanowiła spróbować swoich sił jako pisarka. Jak oceniłam jej literacki debiut? Czy opowiedziana historia przypadła mi do gustu ? O tym później . Najpierw kilka słów na temat samej fabuły.
" Chociaż jesteśmy tak różni, że patrzymy na siebie jak na kosmitów, to wszystkim - oprócz tlenu - do egzystencji niezbędna jest ... przyjaźń. Bez niej nie ma ani szczęśliwej miłości, ani rodziny"
Głównymi bohaterami swojej pierwszej powieści autorka uczyniła trójkę przyjaciół, którzy poznali się w trakcie studiów na jednym z warszawskich uniwersytetów. Wciąż mieszkają w stolicy i w każdej sytuacji mogą na siebie liczyć. Zosia ma 26 lat jest świeżo upieczoną magister psychologii i ,jak każdy absolwent tego kierunku marzy o pracy w zawodzie. Kasia jest charakteryzatorką , a Bartek zrezygnował  ze studiów, stracił pracę, więc szuka sobie nowego zajęcia niestety na razie bez rezultatów. Pewnego dnia jedna z dziewczyn wpada na pomysł, aby cała trójka napisała na karteczkach swoje marzenia i zakopała je nie mówiąc nic o ich treści. Niedługo potem Zosia znajduje wreszcie pracę a pozostałej dwójce też zaczyna się wieść coraz lepiej . Przypadek , a może dowód na to, że marzenia się spełniają ? O tym już w powieści.
"Zaczaruj mnie" to opowieść, o dwóch uczuciach przyjaźni i miłości. Pisarka wykreowała bardzo sympatyczne postaci, dobrze poprowadziła akcję i dopracowała dialogi. Potrafi zainteresować, wzruszyć i rozbawić czytelnika. Jej styl jest lekki a język plastyczny . Plusem powieści są również wspomniani wcześniej bohaterowie. To ludzie z pasją, pełni zapału i młodzieńczej energii. Znają się jak łyse konie ,wiedzą o sobie wszystko i zawsze stoją za sobą murem. Wysłuchają , pocieszą , a gdy trzeba sprowadzą na ziemię i poprawią humor .Czy można mieć lepszych przyjaciół? Książka ta porównywana jest do kultowego amerykańskiego serialu Przyjaciele. Trzeba przyznać, że coś w tym jest.
"A z przyjaciółmi nawet życie jest całkiem do ogarnięcia- serio tego akurat jestem pewna"
Prezentowana  dziś pozycja literacka nie jest żadnym arcydziełem, ale  mnie się podobała. Warto poświęcić chwilę na jej lekturę. Jest to książka optymistyczna, napisana z polotem i humorem. Idealna na wakacyjny wypoczynek lub jesienną chandrę. Komu warto ją zarekomendować ? Miłośniczkom polskiej prozy kobiecej, powieści obyczajowych i takich, których bohaterami są młodzi ludzie.
 


 Źródło cytatów :
[1] Karolina Frankowska , Zaczaruj mnie, Wydawnictwo Literackie Kraków 2014 ,Str69
[2] Karolina Frankowska , Zaczaruj mnie, Wydawnictwo Literackie Kraków 2014 ,Str325.
 [3] Karolina Frankowska , Zaczaruj mnie, Wydawnictwo Literackie Kraków 2014 ,Str325.
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Literackiemu .
Książka zaliczana do wyzwań :
 •  52 książki 2014.
 • Rekord 2014.
 •  Polacy nie gęsi- czytamy polską literaturę.
 • Czytamy powieści obyczajowe.

 

5 komentarzy:

 1. Właśnie skończyłam czytać tę książkę i bardzo mi się podobała:) jest taka urocza:) recenzja już wkrótce u mnie na blogu, zapraszam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto czasami sięgnać po coś innego, niż "arcydzieła"- zwlaszcza na nudne popoludnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta seria bardzo mnie ciekawi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O tak, mnie już ta książka dawno zainteresowała:)) a Twoja opinia tylko jeszcze bardziej potwierdza, że warto po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Odkąd zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach, mam na nią ogromną ochotę, dlatego cieszę się, że tak pozytywnie ją oceniasz.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.