poniedziałek, 3 września 2012

53. Agnieszka Lingas- Łoniewska Zakręty losu.


Agnieszka Lingas - Łoniewska  to autorka , której twórczość bardzo polubiłam. Na liście przeczytanych  przeze mnie książek znajdują się już dwie jej  powieści . Niedawno wpadła mi w ręce  kolejna . Jest ona zupełnie inna niż  pozostałe.  Głównie ze względu na  ciekawy zabieg literacki . Akcja powieści  toczy się bowiem  w dwóch   okresach czasowych. Na pierwszych stronach poznajemy maturzystkę Kasię. Dziewczyna  wraz ojcem ma zamieszkać w domu swej macochy .  Jest też Małgorzata córka  nowej wybranki taty , której  nastolatka nie darzy zbytnią sympatią.  Już pierwszego dnia podczas wieczornego spaceru poznaje Krzysztofa. Pomiędzy nią a chłopakiem rodzi się uczucie . Planują nawet wspólne studia , nie chcą już nigdy się ze sobą rozstawać. Jednak los decyduje inaczej.  Ich drogi rozchodzą się po zakończeniu liceum.  Tak kończy się pierwsza część utworu. Akcja kolejnego fragmentu rozgrywa się trzynaście lat  później. Życie dwójki kiedyś bliskich  sobie ludzi  zmieniło się diametralnie. Ona używa nazwiska zmarłej matki i jest bardzo dobrym prokuratorem. On  natomiast stał się zimnym,  pozbawionym uczuć adwokatem . W kancelarii , którą prowadzi wszyscy  bez mrugnięcia okiem spełniają każdą prośbę szefa.  Choć Kasia i Krzysztof w  młodości byli parą teraz  w sądzie muszą stanąć po przeciwnych stronach barykady . Co z ich uczuciem ?.  Czy mają szansę wybaczyć sobie błędy jakie popełnili ponad dekadę temu?. Na drodze do ich szczęścia staje Łukasz. Chłopak jest starszym bratem  Borowskiego i od lat obraca się w mafijnym środowisku. Zrobił już wiele złego , ale czy pokaże na co jeszcze go stać?.
Pierwsza  część trylogii o Krzysztofie, Łukaszu i Katarzynie  to książka w, której bohaterowie muszą dokonać trudnego wyboru pomiędzy dwiema rodzajami miłości. Co stoi wyżej w hierarchii ?. Uczucie do ukochanej  czy  to , którym prawnik mimo wszystko  darzy własnego brata?. Na te i wiele innych pytań odpowiadają sobie pierwszoplanowe  postaci.   Autorka porusza w tej powieści wiele drażliwych  tematów. Jest oczywiście wątek miłosny , ale mamy też obraz tego co z człowiekiem potrafią zrobić narkotyki. Wykreowani przez pisarkę bohaterowie jak wszyscy młodzi ludzie przeżywają  lepsze i gorsze  chwilę Język  książki  nie jest wyrafinowany . Jedynym minusem  tej warstwy  powieści są  zdrobnienia . Pojawiały się one zbyt często i  odrobinę irytowały.
" Zakręty losu"  to opowieść  o miłości, niełatwych  do podjęcia decyzjach  i  ponownym zmaganiu się z  bolesną przeszłością. Tytuł utworu  dotyczy sytuacji w jakiej znalazła się dwójka głównych bohaterów.  Krzysiek przez przypadek spotkał kobietę , którą kiedyś  pokochał. Kasia ponownie  natknęła  się na chłopaka  sprzed lat. Jaki ten los potrafi być przewrotny. Każdy nowy życiowy zakręt  to coś niebezpiecznego i tajemniczego Komu polecam utwór ?. Na pewno spodoba się on fanom twórczości  Pani Agnieszki. Powinien   przypaść  do gustu także miłośnikom powieści trzymających czytelnika w napięciu.

Za możliwość przeczytania  książki dziękuję samej autorce oraz Wydawnictwu Novares. 
   


16 komentarzy:

 1. Czytałam inną wybitnie krytykującą recenzję, dlatego też podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja może sięgnę, zobaczę jeszcze. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedawno skończyłam czytać tę książkę i muszę przyznać, że bardzo mi się podobała, aczkolwiek również irytowały mnie zdrobnienia, które moim zdaniem były zbyt nagminnie powtarzane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja muszę w końcu zwrócić większą uwagę na tę autorkę, dużo dobrego o niej słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczerze mówiąc w ogóle mnie do tej książki nie ciągnie. Choć ufam, że może być ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna książka, a za niedługo premiera II cz. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Już od dawna mam na nią chęć. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiłaś mnie tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 9. No nie wiem. Książka trochę nie dla mnie, ale być może spróbuję ją przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie przeczytam. Od dawna mam w planach zapoznanie się z twórczością tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 11. muszę w końcu wygospodarować czas i znaleźć chwilę dla książki tej pisarki, gdyż jeszcze nie udało mi się żadnej z jej książek przeczytać... mimo, że na półce czeka na mnie "Szósty" :(

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie nie dla mnie :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Od dłuższego czasu planuję zaznajomić się z twórczością tej pisarki. Na razie przeczytałam tylko jej opowiadanie w Antologii kryminału "Zatrute pióra".

  OdpowiedzUsuń
 14. Hmm zdecydowanie mam ochotę!! ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę i czas zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.