Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione w styczniu 2025 roku. Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura czy Magda Mołek wykonują fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy. Swoje robią też autorki kanałów Po Cudzemu, Włoski przy kawie, Agata uczy wyjaśniając językowe zawiłości. Cenną wiedzę przekazuje także Tomasz Rożek oraz redaktorzy z Kanału Zero.
- Agata uczy Kurs hiszpańskiego dla początkujących odc.11 Godziny po hiszpańsku. Szybka lekcja tym razem dotycząca czasu, a konkretnie pytań o to która jest godzina , jak dokładnie się ją określa i jakich słówek używa.
- Agata uczy 100 podstawowych zwrotów po hiszpańsku z wymową . Nowy rok to nowe postanowienia. Może w Twoim przypadku takim postanowieniem jest nauka hiszpańskiego. Jeśli tak to możesz ją zacząć np. z tym filmikiem. Znajdziesz w nim 100 absolutnie podstawowych słów w tym języku wraz z wymową. Posłuchaj go kilkakrotnie, powtórz usłyszane słowa i skorzystaj z dodatkowych materiałów , o których mówi autorka kanału na końcu nagrania.. Film ten może przydać się także osobom, które planują ferie/ bądź wakacje w Hiszpanii. Pomoże w wielu codziennych sytuacjach, w których Hiszpan nie mówi po angielsku np. na lotnisku, w hotelu czy w restauracji.
- Holiday uczy angielskiego. Podcast Po Cudze Movie odc. 17. Jak w każdym odcinku także i w tym Arlena tłumaczy znaczenie tytułu filmu, przytacza znane cytaty, pokazuje słówka przydatne na co dzień oraz te nieco trudniejsze oraz proponuje ćwiczenia pozwalające utrwalić zdobytą wiedzę. Blisko godzinny podcast- lekcja, ale bez gotowych notatek po. Jeżeli chcesz możesz zrobić je sam
- Strefa Gimnastyczna odc.1 - Podcast Polskiego Związku Gimnastycznego mający na celu popularyzację tej dyscypliny. Prowadzą go Aleksandra Szutenberg- dziennikarka Polsatu Sport, kiedyś gimnastyczka artystyczna oraz Jarosław Kociszewski dziennikarz. Gościem pierwszego z sześciu nagranych do tej pory odcinków był prezes PZG, brązowy medalista olimpijski z Sydney oraz złoty z Pekinu w gimnastyce sportowej - Leszek Blanik. Jeśli podcast Was zainteresuje polecam także kolejne odcinki , w których posłuchać można wywiadów z trenerami reprezentacji Polski w tej dyscyplinie oraz samymi reprezentantkami w tej dyscyplinie.
- Nowa odsłona Siatkarskich Lig. Nowi prowadzący codzienne programy Plus Liga, Tauron Liga. Kanał z analizami i podsumowaniami ligowych rozgrywek siatkarskich męskich i żeńskich/. Oprócz tego co już było pojawią się nowe formaty, które będą nie lada gratką dla wszystkich sympatyków siatkówki. Codziennie o godzinie 19 coś miłośników tego sportu. Myślę, że warto puścić ten kanał dalej.
- Marcin Janusz. Nie czuję się lepszym człowiekiem przez to, że zdobywam medale. Podscast W cieniu sportu odc. 114. Bardzo dobra rozmowa z rozgrywającym reprezentacji Polski siatkarzy Marcinem Januszem. O srebrnym medalu olimpijskim, rozrywkach klubowych i tym czy po zakończeniu kariery zostanie przy sporcie ? O tym wszystkim i nie tylko w poniższym wywiadzie. Inne odcinki tego podcastu w tym wywiady z kilkoma medalistami znajdziecie tutaj
- Polsat Sport Talk- telewizyjno- internetowy podcast, gdzie ludzie ze świata polityki, nauki, sportu i mediów rozmawiają o sporcie, ale w nieco szerszym kontekście. Jest to bardziej publicystyka sportowa, a niż stricte wywiad z zaproszonym gościem. Marcin Lepa i Przemysław Iwańczyk pytają swoich rozmówców o rozmaite kwestie. Począwszy od tego co mają ze sobą wspólnego nauka i sport, poprzez to czy Polska byłaby gotowa na organizację Igrzysk Olimpijskich, pytają dlaczego polskie dzieci nie zawsze garną się do sportu i jak dbać o zdrowie psychiczne i mentalność sportowca. To tylko kilka tematów odcinków . Poniżej zamieszczam jeden ze styczniowych zatytułowany Niepełnosprawność a sport poświęcony nie tylko Paralimpijczykom. Pozostałe dostępne są tutaj
- Choroba która zabija. Nadciśnienie tętnicze. Zero Znieczulenia odc.42 Kolejny wartościowy materiał Jakuba Kosikowskiego, więc uznałam, że warto posłać go dalej. Rozmowa o jednej z chorób cywilizacyjnych nadciśnienia tętniczego, ale nie z kardiologiem lecz z internistą Filipem Pawliczakiem. Czym jest nadciśnienie tętnicze i jak je rozpoznać ? Kiedy powinniśmy mierzyć ciśnienie, a kiedy absolutnie tego nie robić, bo pomiar może okazać się niemiarodajny ? Czym są normy ciśnienia ? Te i wiele innych nie tylko podstawowych informacji o tejże chorobie znajdziecie poniżej.
- Dlaczego nie mówisz Znam angielski ? Po Cudzemu odc.300. W jubileuszowym odcinku swojego programu nagranym częściowo po angielsku Arlena Witt mówi o tym dlaczego Polacy boją się mówić, że znają angielski i często nawet nie zastanawiają się na jakim poziomie znają ten język oraz jak ten poziom zweryfikować Podpowiada kiedy mamy prawo powiedzieć, że znamy angielski podając konkretne przykłady. . Polecam ten materiał ponieważ po jego obejrzeniu można zadać samemu sobie szereg pytań? Ile zrozumiałam z początkowego fragmentu ? Kiedy ostatnio mówiłam/em po angielsku ? Kiedy oglądałam zagraniczny film, ale nie z lektorem, a z napisami oraz słuchałam anglojęzycznego podcastu z angielskimi napisami ? Pomaga zastanowić się na jakim poziomie znam ten język i jak mogę tę znajomość poprawić.
- Włoski Moje hobby, Lekcja 6. Kurs włoskiego od zera- szybki kurs włoskiego z, którego korzystam na co dzień by opanować podstawy tego języka. Krótka lekcja dotyczącego tego jak mówić o hobby.
- Walc Studniówka 2025 do muzyki z filmu Piraci z Karaibów - walc z wykonaniu maturzystów II Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jadwigi Królowej w Siedlcach. Jest to tak dobre, a zarazem piękne, że chciałam pokazać go w tym wpisie.
- Walc Kwiatów, studniówka 2024 XIV LO im. S. Stasica w Warszawie- drugi walc studniówkowy tym razem z ubiegłego roku w wykonaniu maturzystów jednego ze stołecznych liceów. Choreografia, stroje, muzyka wszystko robi duże wrażenie.
- Profesor Jerzy Bralczyk, Rozmowy Iwańczyka odc.6. Przemysław Iwańczyk w rozmowie z językoznawcą o języku w sporcie, także tym używanym przez komentatorów sportowych, feminatywach , a między wierszami kilka opowieści o zainteresowaniach sportowych profesora.
Czasami lubię wrzucić sobie filmik z nauką języka obcego, wolna chwila wykorzystana na przypomnienie słownictwa lub reguł gramatycznych. Izabela Bookendorfina
OdpowiedzUsuńBardzo fajne, noworoczne inspiracje! Ja w tym roku ściągnęłam parę aplikacji do nauki.
OdpowiedzUsuńStaram się codziennie poznać jeden wiersz, jeden wartościowy cytat,oraz jedną lekcję z dowolnego języka, nawet przy takiej ilości można bardzo dużo się dowiedzieć i nauczyć na przestrzeni roku. Izabela Bookendorfina
UsuńWalc mnie urzekł, a ze swej strony polecam publikowane u nas wartościowe i ciekawe
OdpowiedzUsuńW wolnej chwili z chęcią posłucham sobie bo widze ciekawe rzeczy:) Monika F
OdpowiedzUsuńNadciśnienie tętnicze kojarzy mi się z tętniakiem w głowie3, tak miała znajoma, za wysokie ciśnienie, za wysokie dłuuuugi czas i skończyło się pęknięciem. Trzeba dbać o zdrowie...
OdpowiedzUsuńDzięki za polecane kursy językowe. Zawsze można się czegoś nauczyć, nawet znając już dany język.
OdpowiedzUsuńfajnie, że młodzież nadal kultywuje te nasze tradycje , piękne tańce, dużo przegotowań ... ale człowiek wtedy miał energii ... piękne czasy
OdpowiedzUsuń