wtorek, 25 lutego 2025

Garść lutowych inspiracji - miesiąc krótszy, więc jest ich mniej, ale są. Wywiady, quizy i szybkie lekcje języków obcych.

   Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione  w lutym 2025 roku. Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura czy Magda Mołek wykonują fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy.  Swoje robią też autorki  kanałów Po Cudzemu i Agata uczy  wyjaśniając językowe zawiłości. Cenną wiedzę przekazuje  także Tomasz Rożek oraz redaktorzy z Kanału Zero. 

Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.


 źródło
Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o organizacji czasu, poprzez te dotyczące filmu, języków obcych, skończywszy na wywiadach i quizach. Jest ich nieco mniej niż zwykle, ale mam nadzieję, że to co wybrałam Was zainteresuje. 

Inspirujące materiały od twórców internetowych : 
  • 6 minutes English - podcast BBC jako jedno z narzędzi do nauki angielskiego. Kilkuminutowy radiowy podcast w całości, bo angielsku , ale na poziomie średniozaawansowanym (B1- B2). 


  • Najciekawsze premiery miesiąca Miszmasz luty 2025. Początkowo planowałam zamieścić ten materiał w Kąciku Filmowym. ale ukazał się kilka dni później. Premiery kinowe, serialowe, z podziałem na weekendy lub poszczególne platformy.  



  • Dziennik Bridget Jones uczy angielskiego. Podcast Po Cudze Movie odc. 18.   Jak w każdym odcinku  językowo- filmowego podcastu tłumaczy znaczenie tytułu filmu, przytacza znane cytaty, pokazuje słówka przydatne na co dzień oraz te nieco trudniejsze oraz proponuje ćwiczenia pozwalające utrwalić zdobytą wiedzę. Blisko godzinny podcast- lekcja, ale bez gotowych notatek  po. Jeżeli chcesz możesz zrobić je sam

  • Co się musi zmienić by ochrona zdrowia zaczęła działać ? Zero Znieczulenia odc.44. Choć numer odcinka  na to nie wskazuje , jest to odcinek jubileuszowy z okazji roku tego formatu na kanale. Z tej okazji Jakub Kosikowski mówi o tym co jego zdaniem powinno się zmienić w polskiej ochronie zdrowia. Mówi o tym co by zrobił gdyby był ministrem zdrowia, choć nigdy nim nie będzie. Mówi o zmianach, które są bezkosztowe, niskokosztowe lub 10 propozycji dotyczących zmian w prawie, likwidacji czegoś, czy prostych rozwiązań informatycznych.  Odcinek może i mocno subiektywny, ale ja sama dużo się z niego dowiedziałam. Z postulatami można się zgadzać bądź nie , ale na pewno może zachęcić do dyskusji i zastanowienia się nad pewnymi tematami. 


  • Fornal vs Kochanowski Ani słowa o siatkówce odc8.Pojedynek dwóch reprezentantów Polski z rocznika 1997- złotego rocznika. Tomasz Fornal i Jakub Kochanowski jako kadeci i juniorzy z reprezentacją młodzieżową  wygrali wszystko tj. mistrzostwo  Europy i Świata zdobywając cztery złote medale. ( lata 2015- 2017). Następnie część tych sukcesów powtórzyli w kadrze seniorskiej ( mistrzostwo Europy  i złoto LN 2023, Mistrzostwa Świata 2018 złoto,  2022 srebro oraz srebrny medal Igrzysk olimpijskich 2024). Obaj są utytułowani także na niwie klubowej. O siatkówce wiedzą sporo, a ile wiedzą o innych sportach . Prowadzący Krzysztof Wanio zadał im po 9 pytań. Sprawdźcie jak sobie poradzili i sami spróbujcie odpowiedzieć.

  • Walc i Tango Studniówka 2025- kolejny bardzo wyjątkowy studniówkowy pokaz. Walc i tango do muzyki klasycznej z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego. Na parkiecie maturzyści z różnych klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach. 



  • Gdzie jest Bóg kiedy niewinne dziecko umiera ? 7 metrów pod ziemią. Gościem Rafała Gębury była Joanna Pruban, która na co dzień pracuje jako psychonkolog w Instytucie Matki i Dziecka. Rozmowa dotyczyła bardzo trudnego tematu jakim są nowotwory u dzieci. To przejmująca opowieść o tym jak rodziny radzą sobie w tej niezwykle trudnej sytuacji, o czym chcą rozmawiać o co psychonkolga pytają i proszą dzieci, które wiedzą, że mogą umrzeć i jak w tej pracy radzi sobie sam psycholog. 

  • Przeżyłam wypadek z udziałem pociągu 7 metrów pod ziemią.  Rozmowa z Mają- dziewczyną, która mając dziewięć lat przeżyła wypadek na przejeździe kolejowym. Chociaż sama ocalała straciła mamę. Jest to przejmująca opowieść kobiety o zdrowotnych i życiowych konsekwencjach tamtych wydarzeń, tym jak poznała prawdę, którą przez długi czas ukrywano i jak wygląda jej życie od 2013 roku czyli tego w którym doszło do wypadku.  Wywiad przejmujący  być może zrobiony ku przestrodze. Wypadków  jest sporo, ale niewiele osób rozmawia z tych ofiarami , nie wszystkie chcą rozmawiać. Maja chciała , dostała głos i przestrzeń by opowiedzieć swoją historię. Warto jej posłuchać. 

  • Natalia Bukowiecka: Nie zamieniłabym swojego życia na żadne inne.  Rozmowa z brązową medalistką IO w Paryżu o systemie treningowym, szkoleniu młodzieży, małżeństwie , atmosferze w reprezentacji i tym dlaczego chce żeby jej dzieci w przyszłości też uprawiały ten sam sport. 

  • Nauka to Lubię. Przewodnik po rozumie odc.3 Czy myślimy przed urodzeniem ? - Nowy cykl rozmów doktora Tomasza Rożka z profesorem Markiem Kaczmarzykiem z neurodydaktykiem z Uniwersytetu Śląskiego. Wywiad o tym od  tym jak rozwija się nasz mózg w okresie prenatalnym. Pełen cennej wiedzy.  Poprzednie odcinki serii Przewodnik po rozumie znajdziesz tutaj.


II. Ciekawe artykuły od blogerów i nie tylko + quizy. 

czwartek, 20 lutego 2025

Najnowsze książki w Waszej biblioteczce - jakie to tytuły?

Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym poruszyć temat najnowszych książek jakie znajdują się w Waszych biblioteczkach. Mam na myśli zarówno rok wydania jak i  książki, które zakupiliście w ostatnich dniach/ tygodniach tj. już w 2025 roku. 


źródło

Ja w ostatnich latach czytam właściwie tylko literaturę faktu. Bardziej niż rok wydania liczy się dla mnie tematyka i treść powieści. Jednak na potrzeby dzisiejszego tekstu sprawdziłam z jakich lat pochodzą książki, które niedawno czytałam lub dopiero będę czytać. Są to głównie reportaże i literatura faktu z lat 2019- 2024.  Pełną listę znajdziecie w zakładce Przeczytane 2013- 2025.  

Czytam pozycje, które od dawna miałam na swojej liście lub które polecają mi przyjaciółki, znajomi bądź inni blogerzy/ vlogerzy. 

Publikacjami wydanymi  w 2024 roku,  które przeczytałam i które szczerze mogę Wam polecić są: 
1. Miłość bez jutra  autorstwa Agnieszki Cubały - przejmujące opowieści o miłości w czasie II wojny światowej, takiej która rodziła się w obozie koncentracyjnym czy za drzwiami getta. 
2. Anna Gronaczewska Zaginieni historie ludzi, którzy przepadli bez śladu- historie głośnych, ale i tych mniej znanych zaginięć dzieci, nastolatków oraz osób dorosłych w tym także obcokrajowców. W książce znajdziecie również wywiady z osobami zajmującymi się poszukiwaniem tych, którzy znikają bez śladu. 

Polecam także książkę Cały ten musical z 2023 roku. Trójka autorów tj. Mateusz Borkowski, Jacek Mikołajczak i Marcin Zawada  wprowadzają czytelnika w świat teatru muzycznego opisując historię tego gatunku i prawie wszystkie najważniejsze musicale wystawiane na Brodwayu, West Endzie oraz w polskich teatrach takich jak Teatr Studio Buffo czy Teatr Muzyczny Roma, bo wiele światowych musicali miało już swoją polską premierę. Książka zawiera także kilkustronicowe biografie najważniejszych reżyserów, kompozytorów oraz innych twórców ze świata musicali. Także i w tej części książki nie brakuje polskich akcentów. .Zdecydowanie polecam,  osobom, które  " dopiero zaczynają przygodę z oglądaniem musicali".  

czwartek, 13 lutego 2025

Książki o polskim lub polskiej.... jakich publikacji brakuje na rynku najbardziej ?

Drodzy Czytelnicy. W cyklu wpisów Książki o....  pytałam już o publikacje o bardzo różnej tematyce. Począwszy o tych o sporcie, blogowaniu,  kulturze, dziennikarstwie, aktorstwie i innych dziedzinach sztuki. Pytałam o literaturę faktu czy książki napisane przez kogoś kogo znacie osobiście. Pytałam o powieści, których z jakiś powodów nie kupiliście lub których kupna żałujecie. Niektóre posty były częściej inne rzadziej komentowane. To naturalna kolej rzeczy , znak czasów.  Był nawet wpis o książkach   dotyczących Waszego  miejsca zamieszkania.

Etykietą tą oznaczałam też  posty zatytułowane  Książki o polskim... lub pisane przez polskie dziennikarki lub dotyczące  historii naszego kraju/ rodzimej telewizji czy systemu edukacji. 



W dzisiejszym poście nie będę pisać o  żadnych konkretnych książkach. Nie będę podawać tytułów ani tematyki. Zadam Wam jedno konkretne pytanie, które zawęzi obszar poszukiwań jedynie do polskiej rzeczywistości. 

Tym razem to Wy w komentarzach możecie dokończyć  frazę Książki o polskiej lub polskim .. robię to po to aby skłonić Was do przemyśleń na temat tego który obszar polskiej  rzeczywistości bądź historii nie został jeszcze wystarczająco dobrze opisany, a chętnie byście o nim przeczytali. 

czwartek, 6 lutego 2025

Kącik filmowy # 53 25 zagranicznych filmów, które muszę , a raczej chciałabym obejrzeć.

 


Wykonanie : Klaudyna Maciąg


 Kącik Filmowy by Anne 18 - miejsce, gdzie będę pisać o filmie. W kąciku znajdą się nie tylko recenzje polskich produkcji które obejrzę i  uznam za warte polecenia. Będę pisać także o blogach i kanałach w serwisie Youtube poświęconych filmowi. Znajdziecie tutaj moje recenzje, przemyślenia oraz garść filmowych inspiracji. 

Drodzy Czytelnicy. W lutowym kąciku filmowym kolejna lista filmów do obejrzenia. Tym razem zagraniczna. Ktoś powie , ale przecież to już było. Ma całkowitą rację. Podobny post opublikowałam 7 stycznia 2021 roku Dziś po czterech latach od tamtego tekstu mogę powiedzieć, że z ówczesnej listy obejrzałam 15 z 25 filmów a  konkretniej tytuły oznaczone numerami od 11 do 25. Pierwszą dziesiątkę stanowiły wtedy filmy nagrodzone Oscarem lub nominowane do tej nagrody. Miałam w związku z nimi różne plany- żadnego nie zrealizowałam może kiedyś do nich wrócę, ale już bez presji, że muszę. 

Na liście 25 zagranicznych filmów, które muszę obejrzeć znajdują się  filmy z lat 2019- 2024. Są to przede wszystkim dramaty, komedie, komedie romantyczne. Nie będzie zbyt wielu musicali- z prostego powodu, choć ten gatunek lubię większość  musicali, które chciałabym obejrzeć dostępna jest na Disney Plus platformie na, której zakup póki co się nie zdecydowałam. Wybrałam filmy z lat 2019- 2024 z kilku powodów. Po pierwsze chciałabym nadrobić kilka nowości. Po drugie skoro minęło już kilka lat od ich kinowej premiery  to jest szansa, że w 2025 trafią na Netflix,  inną platformę lub doczekają się premiery telewizyjnej. Po trzecie są to produkcje, które po prostu mnie zaciekawiły i które mam wrażenie  widzieli już wszyscy tylko nie ja.  

Przyznam szczerze, że stworzenie tej listy było dla mnie dużym wyzwaniem.  Pisząc ją uświadomiłam sobie, że,  przez ostatnie lata oglądałam głównie polskie filmy w ogóle nie śledziłam zagranicznych nowości, a jeżeli już oglądałam  filmy inne niż rodzime  to były to głównie produkcje Netflixa, do którego mam dostęp.   Na liście mam  będę mieć 25 tytułów, choć póki co celowo nie dodaję jednego z nich. 

Ostatni 25 film możecie wybrać Wy- czytelnicy bloga. Na komentarze z tytułami czekam do końca lutego 2025. Wybiorę film, którego fabuła najbardziej mnie zaciekawi lub, który w komentarzach pojawi się najczęściej.  Tyle słowem wstępu. Pora na rzeczoną listę. 


Wykonanie : Klaudyna Maciąg

1. Strefa Interesów (2024)
Barbie (2024)
3. Wonka( 2023)
4. Lars id LOL (2023)
5. Joy (2024)
6. Wicked  (2024)
7. Śnieżna siostra (2024)
8. Sztuka pięknego życia (2025)
9. Matylda The Musical (2022)
10. Cztery dobre dni (2020)
11. Gwiazdy zawsze świecą dla nas (2023)
12.Poza wszechświat (2022)
13.Obadrowani
14. Zakochani w zimie (2020)
15. 90 minut w niebie (2021) 
16.Na czubkach palców (2018)
17. Historia małżeńska (2019)
18 IO (2022)
19. Roma (2018)
20.Premiera Netflix 2025
21.Premiera Netflix 2025
22.Premiera Netflix 2025
23.Premiera Netflix 2025
24.Premiera Netflix 2025 
25. Film wybrany przez czytelników.