środa, 13 listopada 2024

Listopadowy kącik filmowy- polskie kinowe nowości końcówki roku + premiery serialowe i garść wywiadów

 

Wykonanie : Klaudyna Maciąg

Kącik Filmowy by Anne 18 - miejsce, gdzie będę pisać o filmie. W kąciku znajdą się nie tylko recenzje polskich produkcji które obejrzę i  uznam za warte polecenia. Będę pisać także o blogach i kanałach w serwisie Youtube poświęconych filmowi. Znajdziecie tutaj moje recenzje, przemyślenia oraz garść filmowych inspiracji. 

Drodzy Czytelnicy. Dziś w Kąciku Filmowym znajdziecie zestawienie polskich premier kinowych na końcówkę roku, kilka słów o nowościach platform streamingowych oraz garść wywiadów z ludźmi z aktorskiego świata. 

I. Polskie premiery kinowe listopad i grudzień 2024 
  • Listy do M Pożegnania i powroty - premiera  7.11
  • Dla Waszego dobra- premiera 8.11
  • Imago- premiera 8.11
  • Koński ogon - premiera 8.11 
  • Simona Kossak- premiera 22..11 
  • Diabeł- premiera 29.11
  • Minghun - premiera 29.11 
  • Trefliki ratują święta- premiera 29.11 
  • Lany Poniedziałek- premiera 6.12
  • Błazny- premiera 13.12 
  • To nie mój film - premiera 25.12 
II. Nowości serialowe platform streamingowych. 
  • Matki Pingwinów- premiera 13.11- Netflix
  • Gąska- premiera 29.11- Prime Video
  • Lady Love - premiera 20.12- Max
W tym temacie polecam także cykl Miszmasz Agnieszki i Dawida z kanału Sfilmowani. W cyklu tym prezentują polskie i zagraniczne premiery kinowe ( z podziałem na weekendy), nowości VOD, serialowe oraz te ze świata gier komputerowych. Nie zapominają także o festiwalach i innych wydarzeniach filmowych. Więcej tutaj 


III. Wywiady z ludźmi ze świata filmu. 
  • Woronowicz : Nie czuję się królem. Rymanowski Live odc.4. Dziennikarz znany przede wszystkim z prowadzenia serwisów informacyjnych , programów publicystycznych i rozmów z najważniejszymi politykami tym razem rozmawia z równie ważnym dla polskiego kina aktorem tj. Adamem Woronowiczem. Sam zainteresowany przyznaje, że nie czuje się królem. Szczerze opowiada o swoich korzeniach, pierwszych studenckich spotkaniach z mistrzami swojego zawodu i pierwszych próbach gry w teatrze. Padają kolejne szczerze pytania o wiarę, rolę księdza Jerzego Popiełuszki i przygotowania do niej oraz o rzadko odsłaniane kulisy aktorstwa. 
  • Maria Kowalska Jaka jest gwiazda Znachora i Matyldy KinoRozmowa odc.55 Tym razem redaktor Marcin Radomski do swojego programu zaprosił dwudziestoośmioletnią aktorkę z Wadowic. Maria Kowalska debiutowała na małym ekranie jeszcze w trakcie studiów w serialu TVN Pod powierzchnią.  dopiero role Marii Wilczur w nowej ekranizacji Znachora oraz główna rola w serialu Matylda dały jej rozpoznawalność. Jak jako jej absolwentka wspomina szkołę filmową w Łodzi ? Czy ma sentyment do rodzinnych Wadowic ? Czy bała się porównań do kultowej już roli Anny Dymnej ? Co dały jej role w tak głośnych produkcjach zaraz na początku kariery ? Kogo i u kogo chciałaby jeszcze zagrać ? O tym wszystkim w poniższej rozmowie. 

  • Vanessa Aleksander- Czy czuje się Polką czy Słowaczką ? Czego chciałaby się dowiedzieć o sobie ? Kino Rozmowa odc.56. Aktorka, która aktualnie wraz z Michałem Bartkiewiczem podbija parkiet Tańca z Gwiazdami opowiada o rolach w serialach, współpracy z Maciejem Musiałowskim, psychologii w zawodzie aktora oraz życiu w polsko- słowackiej rodzinie. 

  • Tomasz Włosok : Muszę dać z siebie wszystko. Rozmowa o Kulej  Dwie Strony Medalu. Imponderabilia odc. 424. Blisko dwugodzinna rozmowa z Tomaszem Włoskiem, która wbrew tytułowi nie jest tylko o roli legendarnego boksera i przygotowaniach do niej , ale także o tym czy młody aktor, który zagrał już w wielu świetnych produkcjach wciąż jest głodny nagród, kolejnych filmowych doznań i uzależniony od sukcesu ? Gość Karola Paciorka wspomina także rolę w filmach Zielona Granica, Jak zostałem gangsterem oraz zdradza czy będąc w związku z aktorką zdarza mu się rywalizować o rolę w tym samym filmie i jak to jest "rzucić wszystko dla roli". 
  • Zero Ekranowe odc. 35. Ostatni pożegnalny odcinek cyklu Tomasza Raczka. Segment poświęcony filmowi znika z  Kanału Zero. Nie wiem jakie są powody, ale trochę żałuję , że twórcy zdecydowali się na ten krok. Właśnie dzięki materiałom Pana Tomasza trafiłam na kanał zero. W ostatnim odcinku tradycyjnie pojawiają się dwie recenzje, rozmowy z gośćmi oraz Box Oficce czyli lista najchętniej oglądanych filmów w polskich i światowych kinach. Wszystkie odcinki Zera Ekranowego znajdziecie tutaj

czwartek, 7 listopada 2024

Wznowienia albumów tematycznych- faktyczna potrzeba czy chęć ponownego zarobienia na tym samym tytule ?

 Drodzy Czytelnicy. Jakiś czas temu poruszałam na trym blogu temat tak zwanych albumów tematycznych. Post  na ten temat z lipca 2021 roku znajdziecie tutaj

 

 

 

 

 



 źródło 

Pisałam wtedy, że kiedyś  bardzo chciałam przeczytać lub choć przejrzeć kilka albumów tematycznych Wydawnictwa Elipsa takich jak : 
  •  1001 miejsc, które musisz zobaczyć- Arnold Helen
  • 1001 książek, które musisz przeczytać-Peter Boxall
  • 1001 fotografii, które musisz zobaczyć- Paul Lowe
  •  1001 budynków, które musisz zobaczyć - Mark Irving
  • 1001 idei, które zmieniły nas sposób myślenia- opracowanie zbiorowe
Wspominałam też, że z czasem straciłam ochotę na ich lekturę, wymieniłam powody i zastanawiałam się ile z nich jest jeszcze dostępnych na rynku. Ostatnio zauważyłam , że do serii dołączyło kilka nowych tytułów , a inne jak np. 1001 filmów, które musisz zobaczyć czytane przeze mnie w 2013 roku doczekało się już trzech wznowień. Tak aż trzech. Była edycja 2015, 2020 i tegoroczna czyli 2024. Dla mnie to zrozumiały zabieg, bo na przestrzeni tychże lat powstało mnóstwo wartościowych filmów. Zaznaczyć trzeba, że od zawsze była to bardzo subiektywna seria, a filmy wybierali wszyscy współautorzy. To co oni umieścili w rankingu nie zawsze musi pokrywać się z naszymi typami. Ludzie są różni ich gust filmowy także, więc każdy z nas co innego może uznać za dobre, kultowe czy po prostu warte obejrzenia. Żadnej z nowych wersji książki  nie kupiłam i nie zamierzam ze względu na cenę tychże publikacji. Niemniej jednak ciekawi mnie które filmy znalazły się w "wersji 2024". Gdybym miała okazję ją po prostu przejrzeć to pewnie bym skorzystała. 

Podobnie jest z albumem tematycznym 1001 albumów muzyki rozrywkowej. Była wersja z 2014 i 2017 roku. Wśród nowości  dostrzegłam wydaną w październiku 2020 roku publikację 1001 seriali, które musisz obejrzeć. Patrząc na fragmenty książki zaprezentowane w linku są wśród nich także produkcje Netflixa. Nic dziwnego, niektóre z nich rzeczywiście zasługują na uznanie. Album o filmach wznawiany jest średnio co cztery lata. Ciekawi mnie czy z serialowym będzie podobnie.