Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione w we wrześniu 2024 roku. Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura czy Magda Mołek wykonują fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy. Swoje robią też autorki kanałów Po Cudzemu, Włoski przy kawie, Agata uczy wyjaśniając językowe zawiłości. Cenną wiedzę przekazuje także Tomasz Rożek oraz redaktorzy z Kanału Zero.
Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.
I. Ciekawe materiały od twórców internetowych.
- Który język romański jest najłatwiejszy ? Agata uczy. Połączenie sił kilku kobiet, które uczą języków francuskiego. hiszpańskiego , portugalskiego i w jednej dyskusji nad tym, który język najłatwiejszy do nauki i dlaczego ?
- Oltermare- włoski przy kawie. Włoska Wymowa Lekcja 2. Niedawno znaleziony kanał z lekcjami włoskiego dla początkujących. Znajdziemy tam lekcje dla początkujących dotyczące wymowy tegoż języka , tamtejszego alfabetu, liczenia, podstawowych słów takich jak kolory, przywitania czy pożegnania. Oprócz materiałów dla początkujących są także podcasty czy słowa przydatne w podróży.
- Wypadki drogowe czy można ich uniknąć ? Drogowe Zero odc.2. W nowym cyklu Kanału Zero Łukasz Zboralski opowiada o głośnych wypadkach drogowych, które miały miejsce w ostatnich miesiącach. Analizuje czy można było ich uniknąć oraz czy zawsze winę ponosi kierowca bądź pieszy.
- Czym jest trauma i jak sobie z nią radzić ? Psychologiczne zero odc.4. Materiał poświęcony zagadnieniu, które często bywa mylone z innymi stanami, a słowo niekiedy nadużywane np. przez rodziców/ uczniów. Czym tak naprawdę jest trauma i czy każda ma takie same konsekwencje ? Jak ją rozpoznać ? O tym wszystkim posłuchasz poniżej. Ekspertem jest Paulina Danielak.
- Jak nawyki działają na nasz mózg ? Nauka to lubię Jak działa człowiek odc. 30. Tomasz Rożek w kolejnym odcinku z nową dawką wiedzy podaną w bardzo przyjemnej pigułce.
- Służby specjalne 7 metrów pod ziemią. Wywiad zamieszczony tutaj bardziej w ramach ciekawostki i dla tych których interesują tematy związane z wojskiem i obronnością. Gościem Rafała Gębury w tym odcinku jest Wojciech Zacharkow. Były wojskowy opowiada o zagranicznych misjach między innymi w Czadzie w jednostkach specjalnych oraz o programie Polsatu Siły Specjalne Polska. Początki w wojsku, rekrutacja do armii i jednostek specjalnych od kuchni.
- Czy Polska zakaże smatfonów w szkołach ? Naukowe Zero odc. 35. Bardzo ważne pytanie, na które każdy ma swoją odpowiedź ja byłabym za. Jeśli dziecko potrzebowałoby się skontaktować z rodzicem w przypadku nagłej sytuacji zawsze może poprosić o to nauczyciela lub znaleźc inny sposób.
- Zły dotyk 7 metrów pod ziemią. Bardzo trudny tematycznie odcinek. Rozmowa z Justyna Kotowska, psycholog, biegła sądowa i wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania Pedofili. Przerażające statystyki, jeszcze bardziej poruszające opowieści o tym jak wygląda sytuacja wykorzystywanych seksualnie dzieci w naszym kraju. Opisywane sygnały ostrzegawcze, które powinny zaniepokoić ? Materiał do obejrzenia dla wszystkich nie tylko dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i psychologów. Dlaczego dzieci tak rzadko dzielą się tym co przeżyły ?, Jak wyglądają przesłuchania dzieci i za co i kogo się wini. Co my jako dorośli możemy zrobić by chronić dzieci i jak rozmawiać z nimi na tak trudne tematy ? Te i wiele innych kwestii poruszono w poniższym wywiadzie. Powstał on w ramach kampanii edukacyjnej " Nigdy byś się nie spodziewał".
- Horror, mirror i terror. Jak to wymówić ? Po Cudzemu odc. 294. Jak wymawiać trudne słowa z końcówką er i ar w języku angielskim ? Szybka lekcja nie tylko przed zaplanowaną na przyszły tydzień szkolną kartkówką. Dorośli też mogą skorzystać.
- Chcesz mieć mózg w dobrej formie ? Ucz się języków. Nauka to lubię odc. 50. Jak nauka języków trenuje nasz mózg. Co oprócz satysfakcji daje nam władanie więcej niż jednym językiem z naukowej perspektywy ? Wszystko wyjaśnione w nieco ponad 10 minut. Ile języków obcych znacie ? Macie w swoim otoczeniu rodziny/ pary międzynarodowe, które wychowują dwu lub wielojęzyczne dzieci ?