czwartek, 31 października 2024

Inspiracje październik - mniej niż zwykle, ale są. Wywiady, quizy, ciekawostki naukowe i językowe

Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione w we wrześniu  2024 roku. Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura czy Magda Mołek wykonują fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy.  Swoje robią też autorki  kanałów Po Cudzemu,  Włoski przy kawie, Agata uczy  wyjaśniając językowe zawiłości. Cenną wiedzę przekazuje  także Tomasz Rożek oraz redaktorzy z Kanału Zero. 
Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.


 źródło
Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o organizacji czasu, poprzez te dotyczące filmu, języków obcych, skończywszy na wywiadach i quizach. Jest ich nieco mniej niż zwykle, ale mam nadzieję, że to co wybrałam Was zainteresuje. 

I. Ciekawe materiały od twórców internetowych 
  • Uboczne efekty muzyki. Nauka to lubię. 1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. Wydawać by się mogło, że słuchanie jej na co dzień z umiarem i niezbyt głośno przynosi wyłącznie pozytywne skutki. 


  • Po jednej nutce- kanał z quizami muzycznymi tworzonymi na podobnej zasadzie jak w teleturnieju Jaka to melodia? Nieco łatwiej, bo z fragmentem tekstu. Każdy filmik składa się z piętnastu utworów. Tytuł i wykonawcę można odgadnąć po pierwszym  ( jedna sekunda sama muzyka) , drugim  (dwie sekundy i fragment tekstu) bądź trzecim ( cztery sekundy i kolejny kawałek tekstu) fragmencie. W quizach do zdobycia jest od 5 do 1 punktu w zależności od szybkości odgadywania. Na kanale znajdziecie materiały z przebojami roku, dekady, hitami Konkursu Piosenki Eurowizji, muzyką z bajek, filmów, seriali, a także singlami zagranicznych artystów takich jak : Adele, Beyonce czy Taylor Swift. Poniżej przykładowe nagrania.  Trzy z  osiemnastu dostępnych na kanale.  Po więcej warto zajrzeć tam Miłej zabawy. 


Polska Muzyka Filmowa 

Polski Rock


  • Madka i jej bombelki. Co nam robią te słowa ? Mówiąc Inaczej odc. 213. Odcinek dotyczący słów, których nigdy nie używam, bo uważam je za nietaktowne , może nawet obraźliwe. Niestety często można je spotkać w Internecie na rozmaitych forach czy w komentarzach na fb, zwłaszcza przy okazji , afer, dyskusji i akcji jak choćby ta związana z dniem tylko dla dorosłych w jednym z łódzkich aquaparków. 

  •  Nauka to lubię. Jak zasypiać szybciej ? Program dotyczący tematu bezsenności, tego co zrobić aby jej uniknąć, jak z nią walczyć i co zrobić by zasypiać szybciej robiąc to tak by było to dla nas bezpieczne. 


  • Czy głodzenie się jest zdrowe ? Nauka to lubię, Jak działa człowiek odc.31. Nowa odsłona cyklu, który moim zdaniem powinien być puszczany na lekcjach biologii lub co najmniej wykorzystywany przez rodziców, których dzieci uczą się w edukacji domowej. Krótko, szczerze i na temat.   


  • Spowiedź grabarza 7 metrów pod ziemią. Coś dla ludzi o mocnych nerwach. Gościem Rafała Gębury był grabarz, tiktoker i współautor książki Moja przyjaciółka śmierć Robert Konieczny. To rozmowa na temat, którego zazwyczaj się unika, myśli się o nim tylko w przypadku śmierci osoby bliskiej lub w okolicach 1 listopada. To opowieść o najtrudniejszych momentach zawodu grabarza, to kilka historii, chwytających za serce i pytań, które być może nie zawsze mielibyśmy odwagę zadać. 


  • Jak niepełnosprawni są traktowani w Polsce ? Zero Znieczulenia odc.31. Temat bardzo trudny, bardzo bliski mnie i  wielu rodzinom. Po prostu posłuchajcie i posyłajcie dalej. Po prostu.  


  • Agata uczy. Galicja vs reszta Hiszpanii. Co ją wyróżnia ?  Tym razem wybrałam do posta odcinek językowo -podróżniczy, ale też pełen ciekawostek i cennych informacji. 


  • Co tam jest shoping haul? A haul, haule i howl ? Po Cudzemu odc.295. Jak zawsze praktyczna wiedza przedstawiona tak że łatwo ją przyswoić. Tym razem odcinek dotyczy słów, które często można spotkać w tytułach vlogów czyli o tym co właściwie oznacza słowo haul. 


  • Jak w Polsce żyją niewidomi ? Marcin Ryszka opowiada jak działa system. Zero Znieczulenia odc.32. Drugi odcinek mini-cyklu  poświęconego osobom niepełnosprawnym. O rzeczywistości osób niewidomych w Polsce opowiada parolimpijczyk i współautor książki Nie widzę przeszkód. Jak sam mówi przyszedł do studia po to by opowiedzieć jak to jest być niewidomym. Sam stracił wzrok jako pięciolatek. Dziś jest ojcem, mężem, sportowcem, ma własną fundację. Bardzo szczerze opowiada z czym muszą mierzyć się osoby niewidome, jak bardzo potrzebna jest im pomoc osób trzecich, czasem zupełnie obcych, a jednocześnie podpowiada co należy zrobić lub powiedzieć by takiej osobie pomóc a czego unikać. Mówi o absurdach polskiego prawa, sytuacjach z życia codziennego czy wizerunku osób niepełnosprawnych w mediach. W programie pojawiają się też nawiązania do poprzedniego odcinka dotyczącego rodzin osób z niepełnosprawnościami.  Godzinna rozmowa, ale zdecydowanie warta tego by  ją obejrzeć. 



II. Inspirujące treści od innych blogerów i nie tylko

poniedziałek, 21 października 2024

Ciekawe książki o historii muzyki bądź sztuki.

Drodzy Czytelnicy. Dziś chciałabym zapytać o książki dotyczące historii muzyki bądź sztuki. Mamy  już jesień, często wracamy wtedy wspomnieniami do swoich czasów szkolnych. Dla wielu osób przedmioty takie jak : muzyka, plastyka czy technika przez całą podstawówkę były lub są okazją do zdobycia  łatwo dobrej oceny.  Jako, że jestem osobą, która chodziła do gimnazjum tych trzech przedmiotów uczyłam się w sumie przez sześć lat. Oceny miałam bardzo dobre , ale żadnego z  nich nigdy nie lubiłam. Śpiewać nie umiem, talentu plastycznego nie mam i nigdy nie miałam, a lekcje techniki kojarzyły mi się zawsze z pracami związanymi z wycinaniem, nauką znaków drogowych, mierzeniem i liczeniem czegoś niczym na matematyce. 

Choć miałam bardzo sympatycznych i wyrozumiałych nauczycieli i wyniosłam z tych lekcji wiedzę dotyczącą gatunków muzycznych, najważniejszych kompozytorów i ich dzieł , styli i technik malarskich , generalnie dostałam tę bazową wiedzę, którą się powinno po gimnazjum mieć to te przedmioty były dla mnie może nie niepotrzebne, ale prowadzone według bardzo dziwnej podstawy programowej(wtedy dla klas 4-6 + 3 lata gimnazjum). 

Mimo, że w szkole za nimi nie przepadałam na studiach pedagogicznych wybrałam taką specjalność na, której miałam zajęcia ze Wstępu do historii sztuki, Wiedzy o muzyce, Muzealnictwa i innych tego typu przedmiotów.  Było to dość ciekawe doświadczenie.  

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak dziś wygląda podstawa programowa do plastyki, muzyki czy techniki ze szkół średnich zniknął chyba WOK czyli Wiedza o kulturze. 

Zastanawia mnie czy możecie polecić mi jakieś interesujące i pisane  przystępnym językiem książki o historii muzyki i sztuki ? Takie które mogłabym przeczytać w ramach ciekawostki lub poszerzenia swojej wiedzy. Nie szukam podręczników szkolnych ani biografii.  Póki co natrafiłam jedynie na  ciekawie zapowiadającą się publikację Cały ten musical. Być może w najbliższym czasie ją przeczytam. 


źródło
 
Czy można ciekawie i bez patosu pisać / uczyć/ uczyć s o historii muzyki i sztuki ? 

piątek, 11 października 2024

13 lat blogowania

Drodzy Czytelnicy. Opowiem Wam dziś  historię. W  pewien jesienny, październikowy dzień namówiona przez kogoś usiadłam do komputera i postanowiłam wyciągnąć z szuflady kilkanaście trzymanych w niej recenzji książek. Wyciągnąć i opublikować na blogu. Nie wiedziałam jak dokładnie zakłada się bloga, jak często  trzeba coś na nim publikować. nie wiedziałam jeszcze ile pracy wymaga jego prowadzenie. Chciałam tylko spróbować i podzielić się pasją. Dziś jest 11 października 2024 rok i od tamtego dnia mija dokładnie trzynaście lat.  Trzynaście lat prowadzenia bloga, przygotowywania wpisów, gromadzenia materiałów do nich, trzynaście lat wypełnionych  pasją, w których blogowanie stało się częścią mojej codzienności.  Czymś z czego pomimo wzlotów i upadków nie zrezygnowałam. 

Po tych trzynastu latach blogosfera jest zupełnie inna niż wtedy kiedy ten blog powstał. Nowych blogów jest coraz mniej, a komentarze zamiast pod postami na blogu pojawiają się na profilach w mediach społecznościowych.  Jednak mnie to nie przeszkadza. Nie prowadzę bloga dla statystyk lecz z pasji i dlatego, że chcę to robić.  Po trzynastu latach może piszę rzadziej niż kiedyś, ale nie mówię stop, bo nadal sprawia mi to radość.

Za mną trzynaście  lat pisania, dzielenia się pasją, tworzenia postów, projektów, organizowania różnych akcji czy kącików dyskusyjnych. Czy zrobiłam dużo ? Tak  Czy mogłam więcej ?  Oczywiście, ale czasu już nie cofnę, przeszłości nie zmienię.  Jestem dumna z siebie i z tego co udało mi się na tym blogu zrobić. Mam na koncie ponad 1000 postów. Niektóre mam ochotę dziś usunąć, ale tego nie zrobię, bo one też pokazują jak kształtował się mój warsztat pisarski. Jak wyglądała moja blogowa droga. 

13 lat blogowania to: 
1035 postów - ktoś powie, że jak na 13 lat to wcale nie tak dużo, ale dla mnie to sporo, bo wiem ile pracy i serca włożyłam w każdy z nich. 
9968 komentarzy
799,818 wyświetleń
10 blogowych projektów niektóre zakończone inne aktywne
4 blogowe kąciki

Do tego nie mogę nie wspomnieć o ponad 540 postach stworzonych na drugi blog  O  muzyce słów kilka oraz blisko setce tekstów napisanych na nieistniejące już portale Debiutext i Be Good Art + teksty, które ostatecznie  nie zostały dokończone ani nigdzie opublikowane.
 
Celowo powtórzę to co napisałam w zeszłorocznym poście rocznicowym.
Pisząc ten post jestem po prostu wzruszona i bardzo z siebie dumna. Cieszę się, że przez te wszystkie lata mimo wielu momentów zwątpienia pytań czy w ogóle jest jeszcze sens  j ten blog prowadzić ostatecznie nie odpuściłam. Cieszę się też, że nie posłuchałam wielu ludzi , którzy wielokrotnie powtarzali mi, że powinnam zacząć na blogowaniu zarabiać, bardziej reklamować to co piszę i robię. Ja nigdy nie czułam takiej potrzeby. Dla mnie blogowanie od zawsze było i zawsze będzie pasją, a nie sposobem na zarabianie pieniędzy. Uważam, że w wielu przypadkach kiedy blogowanie staje się pracą, zaczyna być rutyną, a przestaje być pasją. Dla mnie blogowanie to  pasja, z której nie zrezygnuje.  Te wszystkie lata nauczyły mnie pokory, systematyczności, dały wiele, czegoś co nazywa się  blogowym doświadczeniem.   Uważam, że przez te wszystkie lata blogowo zrobiłam sporo. Czy mogłam więcej ? Oczywiście. Mogłam  przecież publikować częściej, przygotować więcej blogowych projektów, być  bardziej aktywna i otwarta na blogowe znajomości, propozycje współpracy itd. Mogłam mieć na blogu jeszcze więcej tematów, a na liczniku więcej przeczytanych książek. Jednak napiszę to raz jeszcze. Jestem dumna z tego co udało mi się zrobić, z tego jak się rozwinęłam jako blogerka, dziennikarka i jako człowiek. Zrobiło się trochę sentymentalnie, ale trudno raz w roku może tak być.

Nie mogę w tym dniu nie podziękować, więc właśnie teraz to robię.

 

źródło

 
  • Dziękuję wszystkim tym dzięki, którym nabrałam odwagi by założyć  blog. Natalia, Monika, Justyna  oraz wielu innych bez Was to miejsce nigdy by nie powstało i nie przetrwało do dziś.
  • Dziękuję moim nauczycielom języka polskiego, którzy zaszczepili we mnie miłość do literatury, poezji , którzy pokazywali, które książki naprawdę są warte przeczytania. 
  • Dziękuję autorom, wydawcom portalom, blogerom i każdemu z kim miałam okazję przez te   lata współpracować. Dziękuję za zaufanie. Zawsze dawałam z siebie wszystko i mam nadzieję, że nikogo nie zawiodłam. Chociaż stałe współprace recenzenckie to już zamknięty rozdział to bardzo miło go wspominam. Dzięki współpracom z innymi blogerami powstało mnóstwo fantastycznych wpisów. Dziękuję za Wasze chęci, zaangażowanie i otwartość. 
  • Dziękuję każdemu, kto od 2011 roku stanął na mojej blogowej drodze i komu te podziękowania się należą. Także tym blogerom, którzy już  od dawna nie prowadzą swoich blogów, ale być może przypadkiem  natrafią na ten post. 
  • Dziękuję losowi za wszystkie blogowe radości, sukcesy, porażki i błędy, bo bez nich nie byłabym taką blogerką jaką jestem. 
  • Dziękuję losowi za wszystkie blogowe lekcje i za to co dzięki blogowaniu od niego dostałam. 
  • Dziękuję za to co się blogowo nie udało, bo to też czegoś  nauczyło.
  • Dziękuję blogosferze, że tak szeroko otworzyła swoje drzwi i mimo, że przez te  wszystkie lata mocno się zmieniła zawsze miałam w niej miejsce.

poniedziałek, 7 października 2024

Jeszcze trzy miesiące i koniec 2024 roku- jak idzie realizacja postanowień ?

Drodzy Czytelnicy. W kalendarzu już jesień , a od niedawna nowy miesiąc. Do końca roku pozostało ich zaledwie trzy. Zatem warto bardzo powoli zacząć przyglądać się liście przygotowanej na początku stycznia i sprawdzić jak idzie realizacja postanowień noworocznych. Punkty te mogły dotyczyć np. ilości napisanych tekstów, obejrzanych filmów, przeczytanych książek czy zaplanowanych wyjść. 

Kilka dni temu sama wróciłam do listy zawartej w poście Skromne plany na 2024 rok cz.2
 
Jak dotąd  zrealizowałam lub konsekwentnie realizuję  punkty  nr 1, 3, 4,5,9,10. 11, 12,13,16, 17, 18 20, 21 i 23.  Ponad 50% planu  czyli nie jest źle. Już dziś wiem, że   nie zrealizuję  punktu nr 2 czyli napisać więcej postów niż w roku ubiegłym wtedy było ich 78. Jeżeli w tym będzie choćby 60 będę zadowolona. Wizyta w teatrze ( punkt nr 8) też jest raczej mało realna.



Jeżeli chodzi o listę filmów i seriali do obejrzenia spisaną w poście Skromne plany blogowe na 2024 cz.1 Filmy i seriale to obejrzałam tytuły nr 2,4,7 ,9,10 ,12,17,20 ,23, 24 i 25. Film numer 8 z listy tj. Miłość na cztery łapy wciąż nie doczekał się premiery, pod  numerami 18 i 19 czyli Kinowa premiera 2024 mogę umieścić filmy Niepewność Zakochany Mickiewicz , na który nie zdążyłam się jeszcze wybrać oraz Listy do M Pożegnania i powroty, których premiera za nieco ponad miesiąc tj. 7 listopada.  Świąteczny film Netflixa 2024 czyli nr 22 to jak na razie zagadka. Walentynkową komedią tejże platformy  na liście nr 23 było Zabij mnie kochanie  zaś pod numerami 24 i 25 po czasie umieściłam produkcje Nic na siłę oraz Rozwodnicy. Celowo w trakcie roku nie edytowałam posta- chciałam te tytuły wymienić właśnie w tego typu wpisie. 

Obejrzałam także seriale takie jak: 
  • Zatoka szpiegów- trwają zdjęcia do drugiego sezonu którego premiera planowana jest na 2025 rok.
  • Gra z cieniem- jego emisja rozpoczęła się we wrześniu tego roku w TVP1
  • Velvet sezon 3 i 4- realizacja planu na 2024 rok 
  • 1670- realizacja planu na 2024. Dokończyłam ze względu na świetną obsadę aktorską i równie dobry scenariusz, ale nie jestem pewna czy obejrzę kolejny sezon. To nie do końca moja estetyka. 
  • Emilly w Paryżu - sezon 2 i 3 jako realizacja planu na 2024. Sezon 4 zostawiam jako plan na 2025.