Drodzy Czytelnicy. W ostatnią niedzielę lutego proponuję abyśmy się znów nawzajem inspirowali. Chciałam dziś zapytać o książki o tematyce kulturalnej. Zarówno te dotyczące literatury, muzyki jak i filmu. Książek o teatrze i aktorstwie chyba jak dotąd nie powstało zbyt wiele. Jednak kto wie może się mylę.
Pisząc książki o tematyce kulturalnej mam na myśli zarówno beletrystykę czyli autobiografie i biografie ludzi kultury tj. pisarzy, muzyków, aktorów i reżyserów jak i książki popularno- naukowe o historii literatury, muzyki oraz filmu. Zapewne jest ich mnóstwo tylko ja nie wiem, że zostały wydane. Nie śledzę bowiem nowości wydawniczych.
Sama niestety nie mogę polecić zbyt wielu tytułów o tej tematyce. Słyszałam jedynie o trzech pozycjach autorstwa Łukasza Maciejewskiego tj. Aktorki, Aktorki Odkrycia i Aktorki Portrety. Wiem, że na rynku jest mnóstwo autobiografii i biografii muzyków, aktorów, ludzi kultury. Niektóre pisane jeszcze za życia, inne już po śmierci artystów. Czytałam kilka z nich. Na mojej półce jest też książka 1001 filmów, które musisz zobaczyć. Ją również z czystym sumieniem mogę zarekomendować.
Lubię wszystkie dziedziny kultury począwszy od literatury poprzez muzykę, film a skończywszy na teatrze. Choć do teatru z różnych powodów chodzę bardzo rzadko to ostatnio coraz częściej oglądam spektakle Teatru Telewizji. Niektóre są na naprawdę dobrym poziomie. Wszystkie dziedziny kultury lubię jednak nie o wszystkich mam okazję czytać. Wiem, że książek o tematyce muzycznej, filmowej czy o historii literatury jest pewnie sporo.
Nie wiem na ile moich czytelników i generalnie blogerów interesuje taka literatura i czy sięgają np. po książki o tematyce muzycznej bądź filmowej. Piszę ten post także po to by się tego dowiedzieć.
Mam też w planach powiększyć swoją listę książek do przeczytania właśnie o pozycje związane z szeroko rozumianą tematyką kulturalną. Być może ktoś inny też szuka takiej inspiracji.
Jeśli macie swoje propozycje książek o tematyce kulturalnej tj. biografii, książek " wywiad rzeka" czy literatury popularno- naukowej związanej z którąś z wymienionych wyżej dziedzin kultury zostawiajcie je w komentarzach. Może wzajemnie się zainspirujemy.
Udanego dnia. Anne 18.
Przyznam szczerze, że po taką literaturę nie sięgam wcale.
OdpowiedzUsuńJa lubię biografię, ale raczej ludzi ze światkach rockowego. U nich zawsze się dużo działo (i dzieje), więc książki zwykle są bogate w wiele interesujących historii. Ostatnio czytałam biografię o Elvisie Presleyu - naprawdę nieźle uzupełniła moje braki w wiedzy. :)
OdpowiedzUsuńOstatnich kilka lat upływa mi na zupełnie innych gatunkach, bo właśnie takich teraz mi potrzeba, zatem ciężko mi coś doradzić w interesujących Cię książkach.
OdpowiedzUsuńJak powstanie lista propozycji sama chętnie na nią zerknę w poszukiwaniu inspiracji. :)
UsuńPozostawiam link do książki: http://bookendorfina.blogspot.com/2016/03/bodo-i-jego-burzliwe-romanse-iwona.html, może Cię zainteresuje. :)
OdpowiedzUsuństudiowałam kulturoznawstwo, więc sporo się tego w życiu oczytałam ;-) Polecam książki Bronisława Malinowskiego
OdpowiedzUsuńO, to poszukam, bo lubię takie książki...
UsuńJa lubię biografię, Ostatnio czytałam biografię Sylwii plath- poetki
OdpowiedzUsuńTeż jeszcze nie czytałam tego typu literatury.
OdpowiedzUsuńOj nie zainspiruję, bo ja ostatnio tylko poradniki, chociaż pomysł jest bardzo ciekawy...
OdpowiedzUsuńU mnie ostatnio królują biografie i reportaże.
OdpowiedzUsuńJakie np ?
UsuńTakiego wpisu jeszcze nie widziałam. Chętnie sama poczytam o takich pozycjach literackich. :)
OdpowiedzUsuńKiedyś bardzo dużo czytałam takich książek, dzisiaj wracam do powieści i czasów dzieciństwa. Polecam praktycznie wszystkie książki autobiograficzne Audrey Heburn. Piękna kobieta. Dzisiaj wracam do Ani z Zielonego Wzgórza :)
OdpowiedzUsuń