sobota, 31 maja 2025

Inspiracje maj czyli kolejna odsłona cyklu lubianego przez Czytelników. Wywiady, quizy, inspiracje i garść wiedzy językowej.

      Drodzy Czytelnicy. Czas na kolejny wpis zawierający inspiracje z  zakamarków Internetu. Tym razem będą pokażę Wam interesujące treści znalezione  w maju 2025  roku. Jak zwykle będą wywiady, bo np. Rafał Gębura  wykonuje fantastyczną dziennikarską robotę, której efektem są wartościowe rozmowy.  Swoje robią też autorki  kanałów Po Cudzemu i  Agata uczy  wyjaśniając językowe zawiłości. Cenną wiedzę przekazuje  także Tomasz Rożek oraz redaktorzy z Kanału Zero. 

Uważam, że wartościowych treści nigdy dość, więc zachęcam Was nie tylko do czytania i oglądania tego co dla Was wybrałam , ale i podsyłania własnych, internetowych inspiracji w komentarzach.


 źródło
Nie mogłam nie zamieścić w tym wpisie linków do wartościowych tekstów z innych blogów. Ich tematyka jak zwykle jest różnorodna. Począwszy od artykułów o organizacji czasu, poprzez te dotyczące filmu, języków obcych, skończywszy na wywiadach i quizach. Jest ich nieco mniej niż zwykle, ale mam nadzieję, że to co wybrałam Was zainteresuje. 

Inspirujące materiały od twórców internetowych. 
  • Inaczej w USA i Uk. Po cudzemu odc.305 . O różnicach między brytyjską i amerykańską wymową niektórych słów. Odcinek pełen ciekawostek. 

  • Dojrzały mózg- czym się charakteryzuje ? Porozmawiajmy o rozumie/ Przewodnik po rozumie odc. 7. Kolejny odcinek cyklu o neurodydaktyce, ludzkim mózgu i jego rozwoju. Doktor Tomasz Rożek i profesor Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego rozmawiają o tym jak działa mózg osoby dorosłej. Kiedy mózg nastolatka zaczyna działać jak u dorosłego? Co się w nim zmienia, co zaczyna działać inaczej bądź lepiej ?  Jakie są atuty dorosłego mózgu , a co można uznać za jego " wadę" ? Jak powinniśmy dbać o nasz mózg i co możemy dla niego zrobić ? O tym wszystkim w poniższym materiale ? 
  • Nauka to lubię. Zabierz się za rysowanie- później mi podziękujesz. O tym co może dać na to czego często  nie lubią dorośli, a bardzo lubią dzieci czyli rysowanie.  Malowanie, kolorowanie, kaligrafia i art terapia może nieść ze sobą dużo dobrego. Co takiego ? Sprawdźcie sami. 


  • Pielęgniarki- dlaczego jest ich tak mało w Polsce ? Zero Znieczulenia odc.53. O tym ile tak naprawdę jest pielęgniarek w naszym kraju, ile przybyło ich w ciągu ostatnich lat i w jakich innych miejscach niż szpital pracują pielęgniarki ? Dlaczego tak mało młodych osób wybiera ten kierunek studiów ? Jakub Kosikowski rozmawia o tym  co dalej z pielęgniarstwem. Pyta o to osoby z Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych , które przygotowały raport o pielęgniarstwie.  Obejrzyjcie, a jeśli chcecie zdradźcie ile pielęgniarek/ studentek pielęgniarstwa znacie ?   

  • Nowak Vs Granieczny Ani Słowa o siatkówce odc. 25.  Kolejny pojedynek siatkarzy z niesiatkarskiej wiedzy. Tym razem zaproszenie do programu Krzysztofa Wanio przyjęli Jakub Nowak i Maksymilian Granieczny, zawodnicy, który po raz pierwszy zostali powołani do szerokiego składu kadry narodowej. Panownie z roczników 2004 i 2005 zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi historii bądź zasad różnych dyscyplin , ale nie tej, którą na co dzień uprawiają. Sprawdźcie jak sobie poradzili. 
  • Jak on może zagrać papieża ? Przecież on truje ludzi ? Piotr Adamczyk wywiad Imponderabilia. Gdyby zliczyć role teatralne, filmowe, serialowe i dubbingowe ma ich na  koncie blisko setkę. Grał  Hamleta, Jana Pawła II i Fryderyka Chopina. Zagrał w kilkunastu serialach i komediach romantycznych. Dla jednych już zawsze będzie tym który zagrał papieża, dla drugich  Szczepanem Lisieckim z serii  filmów  Listy do M i specjalistą od komedii. Jeszcze inni pamiętają go jako  " złego"esesmana" z Czasu Honoru. On sam  po latach grania tylko w rodzimych produkcjach postanowił skorzystać z szansy i zagrać także za oceanem.  Ten wywiad to  półtorej godziny opowieści o aktorskiej przeszłości, spotkaniu z pewnym prezydentem i najnowszych rolach czyli produkcjach takich jak choćby Langer i  Projekt Ufo. To rozmowa, gdzie mówi o rzeczach , których przynajmniej ja wcześniej o nim nie wiedziałam.  To  drugie  spotkanie obu Panów na kanale. Poprzedni wywiad ze stycznia 2020 roku znajdziecie tutaj

  • Nauka to lubię Elektronika to ogromne źródło surowców. O tym ile wart jest nasz niepotrzebny telefon i co zużyta elektronika i inne sprzęty mogą zrobić dla planety ? O tym wszystkim opowiada doktor Tomasz Rożek. 
  • Igrzyska w Polsce, rozwój polskiego sportu i waga dyplomacji. Rozmowy Iwańczyka odc. 35. O ewentualnej organizacji Igrzysk Olimpijskich w naszym kraju o tym jakie wyzwania stoją przed polskim sportem, jak ważna jest walka o miejsce sportu w świecie  Przemysław Iwańczyk rozmawia z czterokrotnym mistrzem olimpijskim w chodzie Robertem Korzeniowskim.  



  • Najpierw wstyd, później poczucie winy 7  metrów pod ziemią. Gościem Rafała Gębury jest Dominika Nowak, kobieta, której brat cierpi na Zespół Downa. O dorastaniu z niepełnosprawnym bratem, pierwszych latach życia kiedy zaczęła dostrzegać jego chorobę i różnice między nimi. Opowieść o dzieciństwie w którym pewnych rzeczy nie rozumiała , typach rodzin , empatii, trudnościach, codzienności i tym co jej przeszkadza w ludziach i ich stosunku do niepełnosprawnych. 


  • Warszawa śladami Lalki Bolesława Prusa- ciekawy film Natalii z kanału Kurysywa. Stolica pokazana od strony miejsc znanych z powieści. Film dedykowany osobom, które chciałyby odwiedzić Warszawę , a z różnych powodów nie mogą tego zrobić. 



II. Ciekawe treści od innych blogerów, porady + quizy. 

Na dziś to już wszystkie inspiracje. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie. Komentujcie, oceniajcie a jeżeli chcecie podsyłajcie także swoje  " odkrycia z blogosfery". 

Udanego dnia. Anne 18 






6 komentarzy:

  1. Praca pielęgniarki jest bardzo ciężka. Od lat ciekawi mnie dlaczego kobiety,ale zdarzają się panowie wybierają właśnie ten zawód. Miałam okazję obserwować codziennosc personelu na oddziale. Praca pielęgniarki bywa niebezpieczna, gdyż panie są narażone na ataki ze strony (bywają że nieświadomych) pacjentów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za kolejny przegląd, jest różnorodnie, można znaleźć coś dla siebie 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Chciałabym wygospodarować w ciągu dnia jeszcze więcej czasu na poznawanie nowych rzeczy, czytania, oglądanie, naukę, ale doba taka krótka. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  4. Niezbyt często zaglądam na youtube'a tym bardziej chętnie skorzystam z Twoich podpowiedzi.

    OdpowiedzUsuń
  5. Kolejna dawka świetnych inspiracji! Uwielbiam ten cykl – zawsze znajdę coś ciekawego, co mnie zaintryguje lub czego wcześniej nie znałam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetne zestawienie!
    Dobrze, że przypominasz o wartościowych twórcach, których warto śledzić.
    Rafał Gębura, Po Cudzemu, Agata Uczy czy Tomasz Rożek – każdy z nich wnosi coś wyjątkowego.
    Zgadzam się, że dobre treści inspirują i rozwijają.
    A Ty, jakie internetowe inspiracje polecasz na ten miesiąc?

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.