Strony

poniedziałek, 2 września 2024

Książki o systemach i formach edukacji.

Drodzy Czytelnicy.  Dziś rozpoczął się rok szkolny , więc dziś przychodzę do Was z pytaniem w tymże temacie.  Chciałabym zapytać o książki o systemach i formach edukacji nie tylko w Polsce. 

Ciekawi mnie czy jest na rynku książka/ informator, który pokazuje i opisuje wszystkie systemy edukacji funkcjonujące np. w Europie czy w krajach azjatyckich ? 

Dużo mówi się o systemach : 
  • Polskim- wszyscy zarzucają mu przestarzałość, przeładowanie, testomanię, nadmiar niepraktycznych treści czy ogromną ilość zadań domowych, które od niedawna w niektórych klasach zostały zlikwidowane.
  • Brytyjskim- tam dzieci zaczynają naukę jeszcze wcześniej niż w Polsce
  • Fińskim- podobno uważany za jeden z najlepszych na świecie. 
  • Amerykańskim- który  wielu zachwala, ale niektórzy mówią, że w polskich  realiach byłby trudny do realizacji, choć szkoły z takim systemem  u nas również istnieją. 
  • Innych - najczęściej porównując je ze sobą 

Tak naprawdę  co kraj to inny system, różna ilość godzin dawnego przedmiotu, czas trwania nauki , lekcji czy nawet nazwa tego czego się uczymy. Przeciętnie nauka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych  trwa od 8 do 12 lat. Do tego trzeba doliczyć edukację przedszkolną. 




W Polsce system edukacji to trzy lata przedszkola, które nie jest obowiązkowe (3- 6lat),, zerówka (6 lat) ośmioletnia szkoła podstawowa(7- 15 lat), 4 letnie liceum lub 5 letnie technikum(16-19 lub 20 lat). Są też szkoły branżowe I i II stopnia ( dawne zawodówki).  Następnym krokiem mogą być 3 letnie (licecjat), 3,5 letnie(inżynier)   3 +2 czyli licencjat + mgr bądź 5 letnie jednolite studia magisterskie. 
 

Nie wolno zapomnieć o szkołach specjalnych gdzie mogą uczyć się uczniowie z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Oni również realizują obowiązek szkolny. Niekiedy w szkole innym razem w ramach nauczania indywidualnego w domu.  Niektóre osoby niepełnosprawne uczą się w zwykłych szkołach, ale w klasach integracyjnych. 

Szkoły  w naszym kraju są publiczne  bądź niepubliczne. Powstają także różnego rodzaju szkoły alternatywne/ demokratyczne czy międzynarodowe, ale nie ma ich jeszcze tak wielu jak w innych krajach. 

Wiele dyskusji i kontrowersji budzą inne niż systemowe formy edukacji np. edukacja domowa. Sporo mówi się o różnych metodach nauczania np. przedszkola i szkoły Marii Montesorii, przedszkola freblowskie czy  pedagogika waldorfska. 

Stosunkowo mało się na ten temat pisze. 

Może się mylę i często natrafiacie na publikacje o systemach i formach edukacji ? Co z innych znanych Wam systemów edukacyjnych zabralibyście do polskiego systemu , a co z naszego warto pokazać innym ? Jakie jest Wasze zdanie na temat polskiej szkoły i proponowanych / wprowadzonych w niej zmian ? Montesorii/ Froebl,  Waldorf / Freneit Tak czy nie i dlaczego ?

Jeżeli ktoś z Was tak jak ja na studiach pedagogicznych miał przedmiot Pojęcia i systemy pedagogiczne, a chyba każdy student tego kierunku się z nim zetknął możecie wspomnieć i wypowiedzieć się o innych systemach pedagogicznych, o których nie napisałam. 

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzę dobrego i spokojnego roku szkolnego. pełnego radości i sukcesów. Was czytelniczy zapraszam do dyskusji. 

Udanego dnia. Anne 18. 

5 komentarzy:

  1. Rozpoczęcie roku szkolnego to również czas przygotowań i adaptacji dla rodziców, nauczycieli i uczniów. Wiele szkół wprowadza nowe programy nauczania, zmiany w organizacji lekcji oraz innowacyjne metody nauczania, które mają na celu poprawę jakości edukacji. Warto pamiętać, że ten okres to także okazja do ustalenia nowych celów edukacyjnych i osobistych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, każdy kraj ma swój system. Czy sprawdzi się on w innych miejscach? Czy można łatwo przenieść go do szkół w innych krajach? Trudno powiedzieć. Ale nasz na pewno potrzebuje reformy. Pytanie, czy nauczyciele zastosowaliby się do niej.

    OdpowiedzUsuń
  3. W sumie dobrze że są szkoły pryatne i publiczne, o Marii Montesorii coś kiedyś słyszałam

    OdpowiedzUsuń
  4. Nigdy jakoś nie interesowałam się tym zagadnieniem i nie uczestniczyłam w tym przedmiocie pedagogicznym.

    OdpowiedzUsuń
  5. Co prawda uczę dzieciaki rysunku, ale robię to intuicyjnie bez wdawania się w jakąkolwiek edukację , czy wiedze o systemach

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku. Witaj na blogu Książki Warte Przeczytania. Dziękuję, że tu zajrzałeś i przeczytałeś to, co dla Ciebie napisałam. Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Anne 18.